میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
برگ‌هايي از پرونده جنايات پلیس انگلیس
در حالي سران لندن خود را حامي بشريت معرفي و با اين ادعا در امور كشورها دخالت مي‌كنند كه خود از بزرگترين ناقضان حقوق بشرند...

در حالي سران لندن خود را حامي بشريت معرفي و با اين ادعا در امور كشورها دخالت مي‌كنند كه خود از بزرگترين ناقضان حقوق بشرند چنانكه در جديدترين گزارشي که روزنامه گاردين اخيرا منتشر کرده، از ابعاد گسترده تجاوز جنسي افسران به کارکنان زن و زنان شاکي در پرونده‌هاي مختلف خبر مي‌دهد.
روزنامه انگليسي گاردين با انتشار گزارشي، گوشه‌اي از موارد متعدد تجاوز جنسي افسران انگليس به کارکنان زن اداره پليس و حتي زنان شاکي پرونده‌هاي مختلف را افشا کرد. نويسنده گاردين در ابتدا عنوان کرده است که اين روزنامه مدارکي در دست دارد که نشان مي‌دهد گروهي از نيروهاي پليس انگليس از قدرت خود براي تجاوز به قربانيان جرايم، افسران مادون و کارکنان زن شاغل در ادارات پليس استفاده مي‌کنند.
تحقيقات انجام شده در اين زمينه نشان مي‌دهد که ابعاد و گستره اين موضوع مي‌تواند بسيار گسترده‌تر از آن چيزي باشد که تاکنون تصور مي‌شد.گاردين افزايش اين معزل را نشانه‌اي از عدم تاثيرگذاري سيستم شکايات پليس، پروسه افشاي اطلاعات، بازرسي از افسران و شکست طرح‌هاي نظارتي در ادارات پليس مي‌داند.
افسراني از پليس تا کنون به دليل انجام دايره گسترده‌اي از حملات، از تجاوز به عنف تا خشونت جنسي با زنان بي‌دفاعي که در حين انجام ماموريت با آن‌ها برخورد داشته‌اند، محکوم و تنبيه شده‌اند. برخي ديگر نيز در انتظار محاکمه به دليل اتهامات وارده به خود هستند و برخي نيز تنها با تنبيهات و تذکرات داخلي روبرو شده و هرگز با محکوميت روبرو نشده‌اند.
در چهار سال گذشته ۵۶ مورد سوءاستفاده افسران پليس از قدرت و تجاوز به زنان و افراد جوان ثبت شده و يا مورد بررسي قرار گرفته است. قرار است در ماه سپتامبر گزارشي از آمارهاي مربوط به اين موضوع در انگليس منتشر شود، که همين امر موجب نگراني کميسيون مستقل شکايات پليس و انجمن افسران ارشد پليس شده است.
انتشار اين گزارش زماني در دستور کار قرار گرفت که استفان ميچل زندانبان ۴۳ ساله انگليسي در ژانويه ۲۰۱۱ به جرم حملات جنسي به زنان آسيب‌پذير شامل معتادان و روسپياني که به زندان منتقل مي‌شده‌اند، به حبس ابد محکوم شد.
اکثر قربانيان وي زنان بوده‌اند، هرچند که گاها مردان جوان و کودکان نيز قرباني جرايم اين مامور پليس انگليس شده‌اند. مواردي که موجب نگراني مسئولان انگليسي شده است، عبارتند از: متهم شدن به عدم نظارت مناسب و کم شدن بازرسي‌ها از سال ۲۰۰۱ به بعد، عدم ثبت مناسب تنبيهات و توبيخ‌هاي داخلي پليس، گرايش بازرسان پليس در باور نکردن شکايات زناني که مورد تجاوز قرار گرفته بودند و نهايتا فراگير شدن فرهنگ تجاوز در پليس انگليس که موجب ناديده گرفته شدن اين رفتار شده است.

اعتمادي به پليس نيست
"دبالينا داسگوپا" وکيل فعال در زمينه موارد تجاوز افسران پليس به زنان در اين باره مي‌گويد: فکر نمي‌کنم قربانيان از چيزي بيش از اينکه يک افسر پليس آن‌ها را حتک حرمت کرده، آسيب خورده باشند. اين آسيب بسيار عميق‌تر است، چراکه آن‌ها به پليس اعتماد کرده بودند... به باور آن‌ها پليس بايد از آن‌ها در برابر آسيب محافظت کرده و به آن‌ها در دستگيري و مجازات کساني که مرتکب تخلفات شده‌اند، کمک کند.
او ادامه مي‌دهد: سلب اين اعتماد تاثير بسيار وحشتناکي دارد: آن‌ها فکر مي‌کنند که اگر نمي‌توان به پليس اعتماد کرد، پس چه کسي قابل اعتماد است؟ آن‌ها اعتماد خود به همه را از دست مي‌دهند، حتي به مسئولين.
به گزارش گاردين، ماموريني از همه رتبه‌ها و درجه‌هاي مختلف پليس در اين زمينه پرونده دارند. بالاترين درجه‌اي که به طور جدي در معرض اتهام تجاوز جنسي قرار داشته است، يک معاون ارشد پليس بوده است. اين فرد ۲۶ شکايت از ۱۳ کارمند زن اداره پليس داشته است. در يکي از بدترين موارد تجاوز به عنف در چهار سال اخير، "ترور گري" کارآگاه پليس "ناتينگهم‌شاير" به زور وارد خانه زني شد که پيش از اين در ماموريت‌هاي خود با وي ديدار کرده بود. گري در حالي به اين زن تجاوز کرد که فرزند اين زن نيز در خانه حضور داشت. اين مامور پليس نهايتا به ۸ سال حبس به جرم سوءاستفاده جنسي محکوم شد. پيش از اين هم گزارش‌هايي از موارد متعدد تجاوز و بدرفتاري با زندانيان به خصوص سياه‌پوستان و اقليت‌ها در انگليس منتشر شده بود، اما به نظر مي‌رسد گزارش اخير گاردين ابتداي مسيري باشد که مي‌تواند نهايتا به رسوايي بزرگي براي اداره پليس اين کشور تبدل شود.

کد مطلب: 74999
 
Share/Save/Bookmark