میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
واعظی:ماه‌های آینده وضع به مراتب بهتر می‌شود
در انتظار تحقق وعده
در انتظار تحقق وعده
 

هفته گذشته بود که رئیس جمهور وعده گشایش و بهبود وضعیت اقتصادی را داد و سپس دیگر مسئولینت دولتی همچون همتی رئیس بانک مرکزی و واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور بر این وعده صحه گذاشتند.
حسن روحانی رئیس جمهور هفته گذشته در جلسه هيات دولت گفت: در جلسه سران قوا تصمیمات و نتایج مهمی گرفته شد که پس از به نتیجه رسیدن در هفته آینده و موافقت مقام معظم رهبری اعلام می‌شود که گشایشی اقتصادی در کشور بوجود می آید.
هنوز از تصمیماتی که در جلیه سران قوا گرفته شده،‌ نکته‌ روشنی اعلام نشده است، ظاهراً سرات سه قوه در انتظار نظر رهبر معظم انقلاب درباره این تصمیم و طرح هستند. حضزت آیت الله خامنه‌ای در ابان ماه ۱۳۹۸ و واکنش به اتفاقاتی که پس از تصمیم دولت در اجرای افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین در کشور افتاد فرمودند؛ «سران قوا به پشتوانه کارشناسی تصمیمی برای کشور گرفته‌اند، باید به آن تصمیم عمل شود؛ این یک نکته. نکته دوم اینکه یقیناً بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران یا ناراحت می‌شوند یا به ضرر ایشان است یا خیال می‌کنند به ضررشان است. به هر تقدیر ناراضی می‌شوند لکن‌ آتش زدن به فلان بانک این کار مردم نیست کار اشرار است؛ کار اشرار است این را باید توجه داشت.»
اکنون نیز سران سه قوه در جلسه هفته گذشته خود تصمیمی گرفته‌اند تا گشایش‌ اقتصادی در کشور ا یجاد شود، روشن است که این تصمیم همانگونه که رهبر معظم انقلاب درباره تصمیم پیشین سران سه قوه برای بنزین گرفتند، قطعاً کار کارشناسی صورت گرفته است.
ایشان بارها تأکید کرده‌اند که خود نیز از نظرات کارشناسی حمایت می‌کنند همانگونه که بارها گفته‌اند ضمن اجرای دستورات و شیوه نامه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، از آن حمایت کرده و دیگران را نیز توصیه به رعایت آن دستورات می‌کنند. اکنون که سران سه قوه در جلسه هفته پیش خود طرح و برنامه‌ای برای گشایش اقتصادی و کاهش فشار بر معیپت مردم گرفتند،‌ رهبر معظم انقلاب نیز از این نظر کارشناسی حمایت می‌کنند.
امور کشور داری در دست دولت، مجلس، قوه قضاییه و نهادها و سازمان‌های زیر مجموعه و دخیل در این امر است. سران سه قوه اگر تصمیمی گرفته‌اند که در کوتاه مدت می‌توان شرایط را اندکی بهبود بخشد، اتفاق خوبی است، اما این که سران قوا به ویژه دولت سعی دارند، بار مسئولیت خود را بر دوش رهبری بگذارند و هر بار از ایشان تأییدیه بگیرند، اگر این تصمیم با ضعف و بدون نتیجه شود، مسئولیت آن بر عهده دولت و دیگر قوا است، مگر آن که تصمیمی گرفته باشند که واقعاً نیازمند نظر رهبری معظم انقلاب است. در هر حال اکثر مسئولین تاکنون از نتیجه جلسه ۱۵ مرداد سران سه قوه سخنان مثبت و امیدوار کننده بیان کرده‌اند، که امید می‌رود اتفاقات خوبی در پی داشته باشد. رئیس دفتر رئیس‌جمهور در همین زمینه گفته:‌ شواهد و علائم نشان می دهد در روز‌های پایانی تحریم قرار داریم و باید تاکید کنم که ماه‌های آینده وضع به مراتب بهتر می‌شود. محمود واعظی در حاشیه آئین رسمی توقف ساخت و خروج پراید از خط تولید،
با بیان اینکه دشمنان در تحریم ملت ایران به هچ یک از اهداف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خود دست پیدا نکرده اند، افزود: امیدواریم در ماه‌های آینده شرایط تحریمی کشور تغییر کند، زیرا هدف آن‌هایی که ما را تحریم کردند تسلیم شدن ایران در ۳ الی ۴ ماه بود، اما الان ۲.۵ سال گذشته است و ما در این مدت علاوه بر اینکه تسلیم نشدیم، اتکایمان به خودمان نیز افزایش یافته است. واعظی با اشاره به اینکه زندگی مردم سخت شده، اما چیزی متوقف نشده است و تحریم‌کنندگان فقط ایجاد مزاحمت کردند، تصریح کرد: شواهد و علائم نشان می دهد در روز‌های پایانی تحریم قرار داریم و باید تاکید کنم که ماه‌های آینده وضع به مراتب بهتر می‌شود.

کد مطلب: 114833
 
Share/Save/Bookmark