میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۶
 
 
جنبش جلیقه زردها به ایستگاه ۳۲ رسید
طغیان علیه سرمایه‌داری بدون توقف
طغیان علیه سرمایه‌داری بدون توقف
 

به رغم سرکوب‌گری‌های نیروهای امنیتی، تجمع ها و تظاهرات معترضان به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه به سی و دومین هفته متوالی رسید؛ تظاهراتی که بر پایه مطالبات مردمی علیه نظام سرمایه داری فرانسه استوار است.
به دنبال فراخوان "اریک دروئه" چهره سرشناس و از رهبران جنبش جلیقه زردها برای تغییر استراتژی این جنبش، معترضان دیروز اقدام به انسداد ایستگاه‌های مترو و محل های دریافت عوارض جاده‌ای کرده اند. این اقدام از سوی معترضان در بزرگراه‌های اوینیون شمالی و جنوبی، بولن، کَوَیُن، پیولانس و اورَنژ و تقاطع‌ها برای امروز برنامه ریزی شده که در برخی مناطق به اجرا گذاشته شده است.از ساعت ۷ به وقت محلی فرانسه صدها نفر در "مونتلیمار" جنوبی تحت نظارت نیروهای پلیس تجمع کردند. تظاهرکنندگان در اوینیون هم حضور یافتند؛ جایی که نیروهای ژاندارمری ورودی های یک میدان را مسدود کرده و "کلاه زردها" هم در این محل تجمع کرده اند. در شهر لئون هم چندین مورد انسداد توسط جلیقه زردها انجام شد.
این در حالی است که پلیس فرانسه در ادامه محدودیت‌های خود علیه معترضان چندین بخش از شانزه لیزه و نوتردام را برای هر گونه تجمعی ممنوع اعلام کرده است. "فرانس بلو" به نقل از «دیدیه للمان» فرمانده پلیس فرانسه نوشت: پلیس پاریس یک فرمان جدید صادر کرده که بر اساس آن تجمع جلیقه زردها در بارانداز "برسی"، میدان "تروکادرو" و نیز برج ایفل ممنوع شده است. همچنین به گزارش شبکه فرانسه ۳، در پی تجمع جلیقه زردها در "سنت آولد" ( Saint-Avold) در شهرستان "موزل" (Moselle) یک مرد به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شد. این حادثه در پی برخورد یک خودرو به معترضان رخ داد و بلافاضله راننده خودرو دستگیر شد. تجمع‌های معترضان فرانسوی در حالی ادامه دارد که وزیر کشور فرانسه روز سه شنبه گذشته تیم تحقیقاتی متشکل از ۱۵ کارشناس را مسئول بررسی خشونت‌های پلیس علیه جنبش جلیقه زردها کرد.
وزیر کشور فرانسه در این باره گفت: مأموریت این افراد علاوه بر بررسی خشونت‌های پلیس علیه تظاهرکنندگان، بررسی دکترین گسترش جنبش جلیقه زردها است. وی افزود: البته نمی‌توان پاسخ بطری‌های آتش زا را با احساسات خوب داد، نمی‌توان نظم کشور را با کلمات شیرین حفظ کرد، نباید گفت شلیک فلش بال یا نارنجک یا حتی استفاده از باتوم، خشونت پلیس است و شرایطی را که این ابزارها استفاده می‌شود، نادیده گرفت». خشونت پلیس علیه جلیقه زردها به مسأله‌ای اساسی و یکی از بحران‌های پیش روی دولت مکرون تبدیل شده است.
این خشونت‌ها همچنین واکنش کنشگران اجتماعی و سیاسی و نیز نهادهای بین المللی حقوق بشری اروپا را به دنبال داشته است. اعتراض‌های موسوم به جلیقه زردها که از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی (۲۶ آبان ۹۷) آغاز شده اگر چه از تعداد جمعیت معترضان کاسته شده اما همچنان با مطالبات سرسختانه خود ادامه دارد. کریستف کاستانر وزیر کشور فرانسه گفته که در جریان تظاهرات و اغتشاش‌های هفت ماهه، یکهزار و نهصد نیرو و مامور در جریان درگیری‌ها زخمی شده اند. در جریان این اعتراضات ۱۰ نفر نیز کشته شده و ۲هزار نفر از جلیقه زرد ها هم مجروح شده اند. پارلمان فرانسه اخیراً لایحه «ضد خرابکاری» دولت فرانسه که با هدف تشدید برخورد با اقدامات مخرب معترضان تدوین شده بود را تصویب کرد ولی این قانون از سوی شورای قانون اساسی فرانسه رد شد. جلیقه زردها معتقدند ارائه این لایحه از سوی دولت ماکرون نشان دهنده روحیه دیکتاتوری وی است لذا این افراد خواهان استعفای او هستند. این تظاهرات‌ها همواره کم‌و بیش با مواردی از خشونت همراه بوده است و استقرار شمار بالای نیروهای پلیس و توسل به خشونت با استفاده از ابزارهایی مانند سلاح فلش‌بال که به زخمی و نقص عضو شماری منتهی شد، از دیگر مواردی بود که آتش خشم معترضان را شعله‌ور کرده است.خبر دیگر از فرانسه آنکه تردد کشتی ها میان جزیره کورس و بنادر فرانسه به علت اعتصاب در روز جمعه مختل شد.
اعتصاب در شرکت لامریدیونال که روز جمعه شروع شد و قرار است ادامه داشته باشد موجب ایجاد اختلال در کشتیرانی میان کورس و بنادر مختلف فرانسه شد. طبق اعلام پایگاه اینترنتی لامریدیونال، تردد کشتی ها در سه مسیر آژاکسیو-مارسی، مارسی-باستیا و مارسی-پروپریانو به علت اعتصاب لغو شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه از آژاکسیو، در شرایطی که فصل گردشگری در منطقه آغاز شده است، اختلال در تردد کشتی ها نگرانی مقامات را از وقوع مناقشه اجتماعی و اقدام احتمالی معترضان به بستن بنادر افزایش داده است.

کد مطلب: 109532
 
Share/Save/Bookmark