میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۲
 
 
هماهنگی با چه کسی؟
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در جدیدترین سخنان خود در باب سوریه با بیان اینکه در تماس ...

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در جدیدترین سخنان خود در باب سوریه با بیان اینکه در تماس تلفنی با رئیس جمهور آمریکا، نقشه‌هایش درباره سوریه را به او اطلاع داده؛ از عملیات نیروهای تحت حمایت ترکیه برای آزادسازی «الرقه» خبر داد. وی تاکید می‌کند که با آمریکا برای اقدام در سوریه و عراق هماهنگی کرده است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که هنوز مدت زیادی از کودتا علیه اردوغان نمی‌گذرد. کودتایی که به گفته مقامات ترکیه‌ای، برخی از ساختارهای آمریکا در آن نقش داشته‌اند.
در همین حال آمریکا همچنان از پذیرش خواست ترکیه مبنی بر استرداد گولن که آنکارا آن را سرکرده کودتا می‌داند خودداری کرده است. وزیر دادگستری ترکیه طی سفری به آمریکا گفت اکنون که خود برای استرداد یک مجرم به ایالات متحده سفر کرده، غیرقابل قبول است مقامات آمریکایی خود را عقب بکشند با اینکه ترکیه تمام مدارک مورد نیاز را ارائه کرده است.نکته دیگر آنکه نگاه مقامات آمریکایی به ترکیه همچنان نگاه بدبینانه است چنانکه ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا به مقامات این کشور توصیه کرد که بین ترکیه و کردهای سوریه یکی را انتخاب کنند. این سخنان در حالی مطرح شده که ترکیه بارها اعلام کرده که کردها را همانند داعش می‌داند که تهدید کننده امنیت ملی این کشور هستند. 
نکته دیگر آنکه آمریکا در حالی ادعای مبارزه با تروریسم سر می‌دهد که گزارش‌ها نشان می‌دهد واشنگتن برای خوشایند سعودی و صهیونیست‌ها به کشتار غیر نظامیان می‌پردازد در حالی که با محور قرار دادن ترکیه در حملاتش به عراق و سوریه، مسئولیت این کشتارها را به گردن ترکیه می‌اندازد. با توجه به مجموع این تحولات می‌توان گفت که آمریکا عملا شریک قابل اعتمادی برای ترکیه نیست و صرفا به دنبال منافع خود می‌باشد. سران آمریکا نشان داده‌اند که هیچ اهمیتی به دوستی و هم پیمانی نمی‌دهند و در نهایت به متحدان خود نیز خیانت می‌کنند. آمریکایی‌ها اکنون نیز برآنند تا از نقاب ترکیه برای توجیه بحران سازی منطقه‌ای خود بهره‌برداری نمایند در حالی که در ظاهر ادعای همراهی با این کشور را سر می‌دهند. نکته مهم آنکه اگر ترکیه واقعا به دنبال برقراری امنیت است به جای دلبستن به وعده‌های آمریکا باید به سمت مبارزان واقعی با تروریسم گام بردارد. کشورهایی مانند سوریه، روسیه ،عراق و ایران که همواره نشان داده‌اند که محور هدفشان مبارزه با تروریسم است چنانکه نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، رورسیه و سوریه در مسکو نیز برگرفته از همین دیدگاه بوده وطرفین بر لزوم هماهنگی گسترده برای تحقق صلح و امنیت در سوریه و منطقه تاکید کرده‌اند.

کد مطلب: 97363
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark