میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
یک دلیل تازه از رئیس جمهور برای ماندن در برجام
آقای روحانی روز دوشنبه در استان کرمان و شهر رفسنجان در دفاع از برجام یک دلیل تازه برای ماندن ایران در این توافق مطرح کرد...

آقای روحانی روز دوشنبه در استان کرمان و شهر رفسنجان در دفاع از برجام یک دلیل تازه برای ماندن ایران در این توافق مطرح کرد.
آقای رئیس جمهور که به کرمان سفر کرده بود گفت «با ادامه برجام ما سال آینده به یک هدف بسیار بزرگ سیاسی، امنیتی و نظامی و دفاعی دست پیدا می کنیم و آن این است که ما سالها است که خرید سلاح از طرف ایران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع است. یعنی ما نمی‌توانیم از یک کشوری اسلحه بخریم. برجام را نگه داریم، سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد.خرید سلاح اگر کشور دیگری هم بخواهد از ایران انجام دهد باز هم ممنوع است. یعنی ما نمی توانیم سلاح بفروشیم. طبق این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱، اگر برجام را نگه داریم سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد و به راحتی می‌توانیم سلاح لازم را خرید و فروش و به دنیا صادر کنیم.» دولت با وجود ناکامی در برجام و بدعهدی آمریکا و اروپا، همچنان اصرار بر ماندن در توافق هسته‌ای دارد و در زمان‌های گوناگون علاوه بر دستاورد سازی، دلایلی را نیز برای ادامه برجام به افکار عمومی جامعه تزریق می کند.
دفاع بی چون چرای دولت از برجام پس از ۴ سال نقض و بدعهدی غرب، بی معنا شده اما با این وجود همچنان شاهد دفاع از آن از سوی دولتمردان هستیم.
توافق هسته ای قرار بود همه تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران را برچیند، اما با وجودی که ایران تعهدات خود را حتی بیشتر از برجام آغاز و اجرا کرد، آمریکا و اروپا بارها آن را نقض کردند و سرانجام ایالات متحده از توافق هسته‌ای خارج شد.
خروج آمریکا باعث شد تا اروپا نیز دست و دل اجرای تعهدات برجامی خود را نداشته باشد، با این وجود ایران بیش از یکسال در انتظار اروپا ماند تا شاید بتواند بدعهدی آمریکا را جبران کند. تحریم‌های اقتصادی همچون بانکی، ارزی و نفتی همچنان باقی است و حتی به خاطر شرایطی که آمریکایی ها ایجاد کرده اند داروهای ویژه وارد کشور نمی‌شود. فشار حداکثری که آمریکایی ها با بهره بردن از برجام به ایران وارد می کنند، هدف اصلی آن هدف قرار دادن مردم و تحت فشار گذاشتن آنها است تا شاید دست به اعتراض بزنند. در حالی که تحریم های اقتصادی در توافق هسته‌ای لغو نشده بلکه آمریکا تحریم های دیگری نیز علیه ایران وضع کرده است، آیا سخنان رئیس جمهور درباره لغو تحریم های تسلیحاتی موضوعیتی دارد؟!
هدف اصلی مذاکرات هسته ای که به توافق رسید، لغو همه تحریم های اقتصادی بود که آقای روحانی در جایگاه ریاست جمهوری وعده آن را به مردم داده بود.
جمهوری اسلامی ایران به خاطر تلاش انقلابی و جهادی نیروهای مسلح برای خودکفایی در تجهیزات و تسلیحات نظامی، اکنون نیازی به سلاح خارجی ندارد، نیروهای مسلح همه نیازهای نظامی خود را تولید می کنند بدون آن که به خارج وابسته باشند.
اگر دولت نیز توانست همچون نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیازهای اساسی کشور را در داخل تهیه کند، قطعاً شکست بزرگ دیگری به دشمنان با محوریت آمریکا تحمیل خواهد شد.
نیروهای مسلح بدون کوچکترین توجهی به تهدیدات آمریکا و تحریم های اقتصادی و نظامی توانسته اند نه تنها به خودکفایی نظامی دست یابند بلکه پیشرفت های بزرگی در عرصه نظامی به دست آورده اند که باعث بازدارنگی مقابل آمریکا و دیگر دشمنان جمهوری اسلامی ایران شده است.
نکته در این است که با وجود پیشرفت های نظامی و خودکفایی ایران در این عرصه و با توجه به این که آمریکا و اروپا تحریم های اقتصادی علیه ایران را پس از برجام لغو نکردند تصور لغو تحریم های تسلیحاتی و نظامی ایران ناپخته است. آمریکا و اروپا اکنون بر روی مسائل نظامی جمهوری اسلامی ایران به ویژه بر روی توانمندی موشکی کشورمان متمرکز شده اند و خواهان برچیدن آن همچون فناوری هسته ای هستند.
نمیتوان باور کرد و پذیرفت، توافقی که هدف اصلی آن برچیدن همه تحریم های اقتصادی علیه کشورمان بود، بتواند تحریم های نظامی ایران را لغو کند.
جمهوری اسلامی ایران نیازی به لغو تحریم های نظامی علیه خود را ندارد، این منطقی که آقای روحانی برای ماندن در برجام در پیش گرفته، نمیتواند باعث شود تا برجام در چشم مردم زیبا جلوه کند.
هم دولت، هم آقای روحانی و دیگر اعضای کابینه که موافق مذاکره با آمریکا و رسیدن به توافق بودند با توجه به داشته ها و دریافت‌های رفتاری آمریکا و هشدارهای جدی و بجایی که رهبری نظام اسلامی و منتقدین مذاکره با آمریکا دادند، می توانستند پیش بینی کنند که نتیجه چنین مذاکراتی که به توافق رسید، توافق نیست، بلکه بدعهدی آمریکا و اروپا و خروج آنها از پیمانی است که آن را امضا کرده اند و سازمان ملل نیز آن را تأیید کرده است.
قدر مسلم جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایطی که نیروهای مسلح کشور دارند، لغو تحریم های نظامی خبر خوشی نمی تواند برای مردم باشد، بلکه لغو تحریم های اقتصادی که وعده آقای روحانی بود، تنها هدفی است که برجام دنبال میکرد. غرب تحریم‌های اقتصادی را با توجه به تعهدی که داده بود لغو نکرد،‌حال چگونه می‌خواهد تن به لغو تحریم‌های نظامی ایران بدهد؟! 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 111539
 
Share/Save/Bookmark