میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۵۶
 
 
ناكامي دشمنان مقاومت از جنگ ۳۳روزه تا كنون
ناكامي دشمنان مقاومت از جنگ ۳۳روزه تا كنون
 

۲۱ تيرماه ۱۳۸۵ ارتش رژيم صهيونيستي در اقدامي از پيش طراحي شده، جنگي تمام عيار را عليه حزب الله لبنان آغاز كرد. صهيونيست ها بر اساس طرح خاورميانه جديد آمريكايي بر اين ادعا بودند كه با انهدام حزب الله مي توانند كل منطقه را به زير سلطه خود در آورند. هدف آنها از اين يورش، نابودي مقاومت و ايجاد ساختاري بر اساس سازشكاري و تسليم شدن در برابر اين رژيم بود.
هرچند كه صهيونيست ها تقلاي بسياري براي اين هدف صورت دادند، اما ايستادگي مقاومت لبنان، اين توهم را به كابوسي سياه براي صهيونيست ها و متحدان غربي و عربي آنها مبدل ساخت. پس از ۳۳ روز ايستادگي همه جانبه مقاومت لبنان، سرانجام صهيونيست ها با اذعان به شكست در جنگ، اعلام عقب نشيني كردند. هرچند آنها بعدها ادعا كردند كه به اهداف خود رسيده اند، اما گزارش كميته وينوگراد درباره شرايط جنگ صراحتاً نشان داد كه صهيونيست ها سخت ترين شكست را در طول تاريخ حيات جعلي خود متحمل شده اند. چنانكه سيدحسن نصرالله، دبيركل حزب الله تأكيد داشت در طول جنگ ۳۳روزه بر جهانيان آشكار شد كه رژيم صهيونيستي از لانه عنكبوت نيز سست تر است. اكنون در حالي شش سال از جنگ ۳۳روزه مي گذرد كه جهانيان اذعان دارند پس از شش سال، مقاومت از گذشته پايدارتر است و صهيونيست ها سست تر از هميشه هستند. اين حقيقت چنان آشكار شده كه صهيونيست ها نيز اذعان كرده اند كه جنگ جديد با حزب الله در تل آويو خواهد بود، در حالي كه تل آويو توان مقابله با آن را ندارد.
پيروزي حزب الله در جنگ ۳۳روزه در حالي محور آغازين پيروزي مقاومت در برابر دشمن صهيونيست قلمداد مي شود كه اين پيروزي به الگويي براي ملت فلسطين جهت پايداري در برابر صهيونيست ها مبدل گرديد. تبلور اين مهم را در جنگ ۲۲روزه غزه مي توان مشاهده كرد. اواخر سال ۲۰۰۸رژيم صهيونيستي كه همچنان سرخورده از شكست در برابر حزب‌الله لبنان بود براي انتقام گيري از مقاومت و با ادعاي آزادسازي شاليت، سرباز صهيونيست دربند، جنگ تمام عياري را عليه مقاومت آغاز كردند. در طول اين جنگ، آنها از تمام امكانات و تسليحات كشتار جمعي براي كشتار ساكنان غزه بهره گرفتند. باوجود تمام اين جنايات، سرانجام پس از ۲۲ روز صهيونيست‌ها وادار به فرار شدند، در حالي كه از يك سو نتوانستند انتقام شكست جنگ ۳۳روزه را بگيرند و از سوي ديگر، در آزادسازي شاليت كاركرد مثبتي نداشتند. جالب توجه آنكه صهيونيست ها سرانجام پس از سه سال مجبور به پذيرش شرط مقاومت مبني بر آزادسازي ۱۰۲۷ اسير فلسطيني به ازاي آزادي شاليت شدند كه حقارتي سنگين براي صهيونيست ها بود.
پس از شكست در اين مرحله، صهيونيست ها و ايادي غربي آنها طرحي ديگر را در برابر جبهه مقاومت در پيش گرفتند و آن، غبار آلود ساختن فضاي داخلي جمهوري اسلامي ايران به عنوان محور اصلي مقاومت بود. آنها به گمان خود برآن بودند تا با فتنه ۸۸ فضايي غبارآلود در داخل ايران ايجاد كنند تا تمام جبهه مقاومت را هدف قرار دهند تا شايد بتوانند ضمن جبران شكست در جنگ ۳۳روزه و ۲۲روزه، خاورميانه اي جديد را سازماندهي كنند. به رغم تمام اين توهمات، بصيرت و انسجام ملي ملت ايران و نظام اسلامي، اين توطئه را نيز با شكست همراه ساخت.
صهيونيست ها در حالي در سه محور لبنان، فلسطين و ايران در برابر مقاومت با شكست همراه شدند كه در سال ۲۰۱۱ فتنه اي ديگر را عليه بخش ديگري از جبهه مقاومت آغاز كردند و آن، طراحي توطئه عليه سوريه بود. صهيونيست ها در ائتلاف با برخي كشورهاي عربي، تركيه و غرب، طرحي را در پيش گرفتند كه بر اساس آن از حركت هاي مردمي در كشورهاي عربي براي ضربه زدن به مقاومت با محوريت سرنگوني نظام سوريه بهره برداري كنند. آنها با همانندسازي آنچه در مصر، ليبي و تونس روي داد در سوريه برآنند تا نظام حاضر در سوريه را سرنگون كنند. هرچند آنها سعي كردند شباهت هايي ميان تحولات سوريه و ساير كشورهاي عربي نشان دهند اما ديري نپاييد كه دستان فتنه انگيز آنها رو شد.
اعلام حمايت هاي گسترده مردمي از نظام سوريه و روند اصلاحات صورت گرفته از سوي اسد، تأكيد ائتلاف ضدسوري بر تقويت شبه نظاميان براي كشتار مردم، رويكرد به تحركات نظامي و تهديد و تحريم به جاي حمايت از روند سياسي، معطوف شدن همه جانبه به سوريه در حالي كه هيچ توجهي به كشتار مردم در بحرين و عربستان از سوي غرب صورت نگرفت و.... نشان داد كه غرب نه به دنبال حمايت از مردم سوريه، بلكه به دنبال فتنه اي سراسري در اين كشور است تا در سايه آن بتوانند شكست صهيونيست ها در برابر مقاومت از جنگ ۳۳روزه گرفته تا جنگ ۲۲روزه و فتنه ۸۸ را جبران كنند.
هرچند دشمنان مقاومت براي اين امر تقلاي بسياري داشته اند؛ اما تاكنون نتوانسته اند به اهداف خود دست يابند. ملت سوريه با قرار گرفتن در كنار نظام كشورشان بر اين امر تأكيد دارند كه به دنبال مقابله سراسري با دشمنان مقاومت هستند. آنها تأكيد مي‌كنند كه چهارمين شكست را به صهيونيست ها تحميل خواهند كرد تا سند ديگري باشد بر اين اصل كه رژيم صهيونيستي از خانه عنكبوت سست تر است و تاب مقابله با مقاومت را ندارد.

کد مطلب: 75691
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark