میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
عراقچی:
هیمنه آمریکایی‌ها شکست و سیلی محکمی خوردند

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه شلیک موشک به پایگاه آمریکا در عراق هیمنه نظامی این کشور را شکست، گفت: آنها سیلی محکمی خوردند و پس از آن یک موازنه راهبردی نظامی و دفاعی بین ایران و آمریکا ایجاد شد.
سید عباس عراقچی درباره ابعاد سیاسی و راهبردی پیامدهای ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در محل دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سپهبد سلیمانی و قرائت فاتحه عنوان کرد: تحولی که رخ داد و اشتباه راهبردی که آمریکایی ها در اقدام تروریستی صورت دادند نقطه عطف بزرگ در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس ایجاد کرده و تبعات ژئوپلتیکی و راهبردی خواهد داشت.
وی افزود: ترور سردار سلیمانی و همچنین پاسخ موشکی ایران بر معادلات و مناسبات راهبردی منطقه تاثیرگذاشت.شهادت سردار سلیمانی بر محور مقاومت، تروریسم تکفیری و داعش و در معادله قدرت بین ایران و آمریکا در غرب آسیا و خلیج فارس تاثیر گذاشت.
عراقچی گفت: در بحث مقاومت تبعات از دست دادن سردار سلیمانی تبعات مثبت بسیار زیادی خواهد داشت. ما یک فرمانده بزرگ را از دست دادیم و هیچ تردیدی نمی توان در این زمینه کرد ولی وقتی جریان مقاومت را در کلیت خود می نگریم شاهدیم این جریان در اثر این ضربه نه جغرافیا از دست داده و گروه‌های تشکیل دهنده همان گروه‌ها هستند سلاح و آرمان مقاومت و گفتمان مقاومت و حتی فرماندهی مقاومت کماکان سرجایش است.
این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه بزرگ ترین اثر راهبردی شهادت سردار بر معادله قدرت بین ایران و آمریکا در منطقه است، اظهار داشت: اگر به سابقه معادلات امنیتی درغرب آسیا و خلیج فارس نگاه کنیم در مقطعی انگلیسی ها در این منطقه بودند و بعد خارج و آمریکا وارد شد. انقلاب اسلامی اولین نقطه عطف در معادلات امنیتی در منطقه بود. آمریکا در منطقه ناچار شد حضور فیزیکی پیدا کند و نیرو به منطقه اعزام کند.
عراقچی اضافه کرد: ایجاد داعش و تروریسم در منطقه ما حرکت بعدی بود که صورت گرفت و اشتباه بعدی بود که رخ داد که مقابله با داعش ظرفیت‌های بیشتری از ایران و محور مقاومت آزاد کرد. در اثر این گروه‌های تروریستی و داعش شاهد بودیم گروه‌های جدید مقاومت با هدف دفاع از حرم شکل گرفتند به تدریج ظرفیت‌های راهبردی و ژئوپلتیکی جدیدی در منطقه ایجاد کرد. وی گفت: اشتباهات آمریکا و غرب پشت سر هم به قدرت و اقتدار ایران در منطقه منجر شد تا سیاست‌های مدبرانه ای که ایران در برابر هر کدام از این وقایع اتخاذ کرد.
معاون وزیر خارجه به برجام نیز اشاره کرد و گفت: اینکه دولت اوباما وارد تعامل با ایران شد نه ناشی از این بود که اوباما فرد صلح طلبی بود یا فرق خاصی با بقیه روسای جمهور قبلی داشت. ایشان تجربه روسای جمهور قبل را داشت و چاره ای نداشت وارد سیاست تعامل شود. با برجام ظرفیت‌های جدیدتری از ایران رها شد، ظرفیت‌های اقتصادی جدیدی رها شد که در اثر تحریم‌ها محدود شده بود، آزاد شد به اضافه ظرفیت های دیپلماتیک کشور. عراقچی بیان کرد: اولین کسی که تشخیص داد این حرکت اشتباه بود نتانیاهو بود که از ابتدا به تخریب مذاکرات هسته‌ای پرداخت و بعد از خروج ترامپ از برجام اذعان کرد که از روز اول در این خصوص تلاش کرده است. کشورهای دیگری در این زمینه فعال شدند سعود الفیصل چندین سفر به محل مذاکرات و ژنو داشت و حتی کری در هواپیما با او صحبت کرد. وی گفت: اوباما بعد از برجام برخی سران کشورهای عربی را در کمپ دیوید جمع کرد و در پاسخ به اعتراضات آنها این جمله را گفت که شما به ضعف‌های خودتان توجه کنید کدام یک از شما یک سردار سلیمانی دارد که همزمان بتواند در چهار جبهه بجنگد. 

کد مطلب: 112494
 
Share/Save/Bookmark