میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۹
 
 
حمایت از تروریست‌های ادلب از دروازه بشر‌دوستی

ارتش سوریه در حالی برای مبارزه با تروریست‌ها در ادلب آماده می‌شود که برخی کشورهای غربی و عربی و البته صهیونیست‌ها با ادعای حمایت از غیرنظامیان به حمایت از تروریست‌ها در ادلب می‌پردازند.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با اتخاذ یک ژست بشردوستانه از رئیس‌جمهور سوریه خواست بی‌پروا به استان ادلب حمله نکند. وی در حساب توئیتری خود نوشت: «پرزیدنت بشار اسد نباید بی‌پروا به ادلب حمله کند. ایرانی‌ها و روس‌ها با شرکت در این تراژدی بالقوه حقوق بشری، بزرگترین اشتباه انسانی را مرتکب خواهند شد. ممکن است صدها هزار نفر کشته شوند. نگذارید این اتفاق رخ دهد.» ارتش سوریه از چند هفته گذشته در تدارک آماده‌سازی و ارسال تجهیزات برای آزادسازی استان ادلب از تروریست‌ها است.
آمریکا و متحدانش از همین زمان جوسازی درباره ادلب را آغاز کرده‌اند تا جایی که وزارت دفاع روسیه از تلاش غربی‌ها برای اجرای سناریوی حمله شیمیایی توسط عوامل آنها در این منطقه خبر داد. وزارت دفاع روسیه می‌گوید که آمریکا و متحدانش قصد دارند با انجام این سناریو بهانه لازم را برای حمله مجدد علیه سوریه فراهم کنند.
در همین حال وزیر خارجه آلمان می‎گوید نبرد ادلب فاجعه‎ای انسانی است و در سفر به آنکارا این موضوع را با مقامات ترکیه‎ در میان خواهد گذاشت. هایکو ماس می‌گوید ادلب سوریه موضوع اصلی سفر این هفته وی به ترکیه است.
وی در ادامه نگرانی جبهه غرب از بابت از دست‌ رفتن آخرین پایگاه تروریست‌های سوری، مدعی شد: برای ممانعت از وقوع فاجعه انسانی در ادلب، هرکاری می‌کنیم. این یکی از موضوعات بسیار مهم سفری است که چهارشنبه و پنجشنبه این هفته به ترکیه خواهم داشت.
ماس ادامه داد: موضع ترکیه برای اقدامات بعدی که از جانب روسیه و همچنین بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه انجام می‌گیرد؛ ضروری است. کشورهای غربی و متحدین منطقه‌ای که تسلط ارتش سوریه بر ادلب را به منزله پیرزوی قاطع بشار اسد بر تروریست‌ها می‌دانند؛ طی هفته‌های اخیر پرونده شیمیایی سوریه را دستاویزی برای اعمال فشار و حمله به مواضع دولت دمشق قرار داده‌اند. این درحالی است که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه می‌گوید در حال مذاکره برای ایجاد گذرگاهی انسانی برای خروج غیرنظامیان از ادلب هستیم.
در این میان يک مقام روسيه گفت: مواردی از کمک شماری از کشورهای دیگر به تروریست‌ها در سوريه با دادن انواع تسلیحات و ادوات جنگی از طریق شرکت‌های صوری بر ملا شده است. اولیگ سرومولوتف در کنفرانسی درباره مبارزه با عملیات انتقال غیرقانونی سلاح در چارچوب مبارزه با تروریسم بین‌المللی گفت: تروریست‌های داعش در سوریه متحمل ضربه سهمگینی شده‌اند اما برخی از هسته‌های این شبکه همچنان در حال عملیات تروریستی هستند.
از سوی دیگر وزیر آشتی ملی سوریه با اشاره به تلاش کشورهای غربی و منطقه‌ای برای عدم حصول مصالحه در استان ادلب، تصریح کرد که این کشورها همچنین می‌کوشند که ارتش سوریه در این استان دست به عملیات نظامی نزند. «علی حیدر» وزیر آشتی ملی سوریه از ادامه تماس دمشق با ساکنان ادلب و افراد سرشناس حاضر در این استان برای حصول مصالحه خبر داد. حیدر درباره روند مصالحه در ادلب اعلام کرد که برخی از کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی در تلاش هستند که طرح مصالحه در ادلب را ناکام بگذارند. خبر دیگر آنکه در حالی که مقامات ترکیه درباره عملیات ارتش سوریه در ادلب هشدار می‌دهند، ارتش این کشور کاروانی متشکل از چندین خودروی زرهی و توپخانه به مرز سوریه اعزام کرد.
این در حالی است که ارتش سوریه ضمن ارسال تجهیزات و اعزام نیرو برای آغاز عملیات موسوم به «فجر ادلب»، مقرها و تحرکات تروریستهای «النصره و الترکستانی» را در ادلب و حماه هدف قرار دادند. خبر دیگر آنکه از صبح دیروز صدها نفر از آوارگان سوری که در لبنان حضور داشتند وارد مراکز مرزی «الدبوسية و جديدة يابوس» شدند تا به منازل خود در حمص و دمشق انتقال یابند.
شبکه خبری المنار نیز گزارش داد که مدیریت کل امنیت عمومی لبنان امنیت بازگشت داوطلبانه صدها آواره سوری حاضر در این کشور را فراهم خواهد کرد. در واقع قرار است این آوارگان از گذرگاه‌های مرزهای «المصنع و العبودیه» وارد کشور خود شوند.

کد مطلب: 105898
 
Share/Save/Bookmark