میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۱
 
 
ارتش به شهادت و زخمی شدن ۳۵ هزار شهروند یمنی واکنش نشان داد
انهدام کشتی ائتلاف سعودی با موشک‌های یمن
انهدام کشتی ائتلاف سعودی با موشک‌های یمن
 

در واکنش به جنایات گسترده متجاوزان به یمن، نیروی دریایی این کشور یک کشتی ائتلاف سعودی را با دو فروند موشک در ساحل غربی استان «الحدیدة» هدف گرفت.
یک منبع از نیروی دریایی یمن اعلام کرد که با آتش گرفتن یکی از کشتی‌های ائتلاف سعودی در ساحل غربی استان «الحدیدة»، سایر کشتی‌ها عقب‌نشینی کردند. کشتی سعودی که از سوی نیروی دریایی یمن هدف قرار گرفت، حامل نیروهای ائتلاف متجاوز به یمن بود و قصد داشت این نیروها را در سواحل الحدیدة پیاده کند اما دو موشک به سوی این کشتی شلیک شد که با دقت به هدف اصابت کرد و کشتی آتش گرفت.
سایر کشتی‌های ائتلاف زخمی‌ها و کشته‌های این عملیات را از کشتی مذکور خارج کردند و چندین بالگردهای آپاچی ائتلاف نیز در حال پرواز بر فراز کشتی مذکور است.
شبه نظامیان ائتلاف سعودی و امارات از یک ماه پیش عملیاتی را با هدف اشغال بندر الحدیده که تنها راه تنفس و ارتباط نیروهای مقاومت یمن با بیرون است، آغاز کرده‌اند و توانستند از جنوب استان الحدیده و در امتداد ساحل و با پوشش هوایی عربستان به این بندر مهم نفوذ کنند.
نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در چند روز اخیر در جبهه‌های نبرد زمینی به پیشروی‌های خوبی در استان الحدیده دست یافته‌اند و برخی از مناطق اشغال شده ماننده الطائف و الجاح را بازپس گرفته‌اند و امروز نیز، قصد متجاوزان برای ورود به ساحل غربی این استان را ناکام گذاشتند.
سه‌شنبه «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن اعلام کرد که یمنی‌ها بر دفاع از استان الحدیده در برابر تجاوزات و حملات ائتلاف سعودی و مزدوران آنها تاکید دارند و عربستان مسئول کامل هر گونه حمله و یا تهدید علیه بندر الحدیده است. اگر تشدید حملات سعودی در الحدیده ادامه داشته باشد، مردم یمن می دانند که چگونه باید با آن مبارزه کنند. همچنین یگان موشکی ارتش یک موشک بالستیک به شهرک نظامی الفیصل در «جازان» در جنوب غرب عربستان شلیک کرد.
طه المتوکل وزیر بهداشت یمن اعلام کرد شمار شهدا و مجروحان تجاوز سعودی آمریکایی به یمن که از آغاز این تجاوزگری تا نهم ژوئن امسال به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انتقال داده شده اند به ۳۵ هزار و ۲۹۷ شهید و زخمی رسیده است.
المتوکل در نشستی خبری در صنعا افزود شمار شهدا به یازده هزار و یک نفر رسیده است که دو هزار و ۲۳۰ نفر آن‌ها کودک و هزار و ۶۹۸ نفر آن‌ها زن هستند. وی افزود شمار مجروحان نیز به ۲۲ هزار و ۲۱۵ رسیده است که سه هزار و ۲۴۸ نفر آن‌ها کودک و دو هزار و ۶۴۵ نفر آن‌ها زن هستند و شمار معلولان نیز به دو هزار و ۸۱ نفر رسیده است.
وزیر بهداشت یمن از سازمان ملل متحد و نهاد‌های مختلف خواست برای متوقف کردن این تجاوزگری و لغو محاصره و بازگشایی گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی تلاش کنند تا بیماران بتوانند برای درمان به خارج سفر کنند و اجازه ورود دارو و تجهیزات پزشکی نیز داده شود. 

کد مطلب: 104745
 
Share/Save/Bookmark