میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۸۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
وضعیت سهام عدالت بازنشستگان به کجا رسید؟
وضعیت سهام عدالت بازنشستگان به کجا رسید؟
 

دهم بهمن‌ماه سال گذشته بود که سازمان خصوصی‌سازی زمان آغاز پرداخت سود سهام عدالت بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و صندوق‌های دیگر به جز لشگری را اعلام کرد و بر همان اساس بخش کمی از این سهام در همان مقطع پرداخت شد.
در آن زمان مقرر شده بود افراد مشمول پس از دریافت نامه سفارشی اداره پست، باید در مدت پنج روز برای دریافت معرفی نامه به پست مراجعه کرده و پس از آن با در دست داشتن مدارک لازم و معرفی‌نامه به دو بانک عامل سپه و کشاورزی برای دریافت سود یک میلیون تومان سهام عدالت خود مراجعه کنند.
طرح سهام عدالت موضوعی است که دولت نهم به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (۹) قانون برنامه چهارم توسعه، اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و در راستای ایده عدالت گستری در جامعه «طرح توزیع سهام عدالت» را بعد از طی مراحل قانونی به اجرا در آورد.
دولت در این طرح درصدد است طی چند مرحله، ۴۰ درصد سهام شرکت‌های دولتی قابل واگذاری به هر بازار را به دهک‌های پایین درآمدی با اولویت روستاییان و عشایر واگذاری کند و بهای آن را به صورت اقساطی و از محل سود این سهام، در طول ۱۰ سال دریافت کند. میزان واگذاری سهام دولتی متناسب با امکانات دولت و تعداد اعضای تعاونی تعیین می‌شود.
مشمولان مرحله نخست واگذاری سهام عدالت، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران بدون درآمد و در مراحل بعدی بازنشستگان، کارمندان و سایر اقشار تا ۶دهک جامعه را شامل خواهد شد. به دلیل اهمیت موضوع، ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت با هدف برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر فرایند واگذاری سهام عدالت، به ریاست رئیس جمهوری تشکل شد.
همچنین ستادهای استانی توزیع سهام عدالت که در محدوده یک استان به ریاست استاندارد تشکیل می‌شوند، در چارچوب اختیارات محول شده از طرف ستاد مرکزی، بر فرایند توزیع سهام در استان نظارت می‌کنند.
۳۳۷ بر همین مبنا تعاونی عدالت شهرستانی در سراسر کشور تشکیل شده و پیش‌بینی می‌شود که در حدود ۴۲ میلیون نفر عضو این تعاونی‌ها خواهند بود.
مهم‌ترین هدف این سهام، توزیع ثروت و توانمندسازی دهک‌های پائین جامعه برای حضور در اقتصاد مطرح شد اما در کنار این هدف، اهداف دیگری نیز دیده شده است؛ افزایش درآمد و قدرت سرمایه‌گذاری خانواده‌های کم درآمد، توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه، کاهش تصدیگری دولت، گسترش و افزایش بازار سرمایه، توزیع مدیریت دولتی بین بخش خصوصی، جلوگیری از انباشت سرمایه‌های دولت و ترویج فرهنگ سهامداری در کشور از دیگر اهداف طرح واگذاری سهام عدالت است.
اما در حالیکه اهداف بسیاری برای این طرح در نظر گرفته سده است رئیس کانون عالی مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه سهام عدالت بازنشستگان فقط در حد یک ورق کاغذ است، گفت: تا کنون چند بار در مورد عدم پرداخت سود و اعطای سهام عدالت به بازنشستگان پیگیری کرده ایم اما نتیجه ای نداشته است.
علی اکبر خبازها در گفتگو با مهر افزود: طی سالهای اخیر سهام عدالت به تعداد زیادی از بازنشستگانی که قبل از سال ۸۶ بازنشسته شده اند تعلق گرفت و پس از آن دیگر خبری از سهام عدالت نشد و سازمان خصوصی سازی نیز پاسخی نمی دهد.
وی گفت: تعداد زیادی از بازنشستگانی که پس از سال ۸۶ بازنشسته شده اند موفق به دریافت سهام عدالت نشده اند در حالی که قرار بود این سهام به تمامی بازنشستگان پرداخت شود و همچینن سود آن نیز هر سال به بازنشستگان تعلق گیرد.
رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: تا کنون فقط یک بار سود سهام عدالت به مبلغ ۴۵ هزار تومان به بازنشستگان پرداخت شده است و از آن زمان به بعد خبری از سود نبوده است.
به گفته خبازها، البته گفته می شود که سود سهام در ازای پول یک میلیون تومان برگه های سهام عدالت است که نزد سازمان خصوصی سازی جمع آوری می شود اما در این خصوص نیز این سازمان تا کنون پاسخ روشنی نداده است.
وی با اشاره به اینکه بازنشستگان سئوالات زیادی در مورد سهام عدالت و همچنین سود آن مطرح می کنند، افزود: تاکنون چندین بار از سازمان خصوصی سازی درخواست کرده ایم که به سئوالات بازنشستگان در مورد سهام عدالت پاسخ دهد اما تا کنون هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم.
گفتنی است پیش از این در سال ۸۶ امر واگذاری سهام عدالت بازنشستگان توسط شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شد و بازنشستگان درآن مقطع زمانی فرم‌هایی را برای شناسایی خود وخانواده‌هایشان تکمیل و از طریق شعب تامین اجتماعی به وزارت دارایی تحویل دادند ولی با گذشت چند سال هنوز به بسیاری از فرم‌ها ترتیب اثر داده نشده بود که از پارسال مقرر شد چگونگی پرداخت آن با کمی تغییر رو به رو شود.
حال با توجه به آنکه در خصوص این برگه های سهام عدالت تا کنون بازنشستگان با سر در گمی های بسیاری مواجه شده اند به نظر می رسد باید راهکاری را اتخاذ نمود که موانع موجود بر سر این امر تعدیل شود.
با توجه به انکه قشر بازنشسته کشور پس از سالها تلاش و کوشش برای ارتقای جامعه حق بسیاری بر گردن دارد اینگونه نا هماهنگی ها به هیچ وجه قابل قبول نبوده و باید ترتیبی را اتخاذ داد که ناهموار های موجود برداشته شود.

کد مطلب: 81214
 
Share/Save/Bookmark
 


جها نگیر ز قر
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۷:۵۸:۲۱
تا حل سهام عدالت نگرفتم
علی اصغر نیکبخت
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۵۷:۳۷
کسانی مثل من که سال ٩۴ بازنشست(ازکارافتاده بدلیل نداشتن ریه)شده اند و با حداقل حقوق با داشتن همسر و دو فرزند دانشجو در فلاکت کامل زندگی میکنیم چیست؟آخرین چاره فرار از تهران وپناه بردن به شهرستان بود ,ولی اینجا هم زندگی خرج داره ولی ٩١٢ هزار تومن ,فقط هزینه قبوض و مقداری نان میشود .وای به حالمان اگر بیمار شویم.همه خانواده دندانهایشان را کشیده اند و رنجور هستیم.بدادمان برسید.
احترام‌صفیعی‌بازنشسته‌علوم‌پزشکی‌کردستان،سنندج،هستم‌نمیدونم‌سهام‌منوکی‌میگیره
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۴:۳۷
برنامه‌خوبیه
مصطفی بهادر
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۴:۱۷:۴۰
تاکنون سهام عدالت دریافت نکرده ام لطفا راهنمایی کنید شماره مبا یل09173167330 ازشیرازکد م 2549437454
محمد غمدیده
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۵:۰۱:۵۷
همان سال 86 هم جمعی از فرهنگیان موفق به اخذ مبلغ 45 هزار تومان شد چون در نام خانوادگی همسرم اشکال وجود داشت به بنده تعلق نگرفت ویک حرف ( ی) باعث شد که به من ندادند ایا این نقص می تواند باعث شود که یک خانواده از چنین حقوقی محروم شوند ؟
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۳:۵۹:۴۱
حسین زارع فرد
بازنشسته سال۱۳۹۴هنوز موفق به ثبت نام در سامانه عدالت نشدم .
لطفا راهنمایی کنید.
۰۹۳۵۲۱۴۷۴۳۹
امیر
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۶:۰۳:۴۱
سلام ؛ نمیخواهید تکلیف سهام عدالت بازنشستگان لشگری را اعلام کنید ؟!
خانم پری
۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۰۹:۱۱:۵۲
سال 74 بازنشسته شدم هنوز دریافت نکردم
hoshang
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۰۱:۵۴:۰۵
باسلام با توجه به نبودن هیچ نوع امتیازی از جمله اضافه کاری و ایاب ذهاب برای بازنشستگان و حقوق کم و هزینه های مانند اب برق گاز وتلفن که بالغ بر 200000 میشود 40000 ارزشی در ذهن مردم ایجاد نمیکند بهتر است مجموع سهام از طریق یک برگ که به هر فرد داده میشود به سازمانهای بورس داد وهر سال فرد را راهنمایی و کمک کنند
رضامحمدرضایی محمودحق
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۰۰:۵۹:۴۰
در سال 1389 باز نشسته شده ام وتا کنون سهام عدالت در یافت نکرده ام .خواهشمند است راهنمایی کنید
علی انارکی
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۴:۵۷:۵۴
بازنشسته تامین اجتماعی هستم درسال ۸۹بازنشسته شدم برای سهام عدالت ثبت نام نشدم خواهشمندم راه نماییم کنید
شماره بازنشستگی۱۰۱۹۰۰۱۹۰۴
شماره تماس09112794134
ناشنا
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۴:۰۴:۰۳
خیال کردی بجز دردی کاره دیگریهم دراین مملکت اانجام خواهد شد که به من تو سهام عدالت بدهند باش تاصبح دولتت بدمد
ازسال ۸۶ تاحالا یک ریال ندادن
سلام من همسربازنشسته علی مهدی نژادهستم
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۲۲:۰۲:۵۲
خواهش میکنم سود سهام عدالت رو قبل از عید پرداخت کنید تا بازنشستگان بتوانند عید از خونهاشون دربایند یا ی وسیله برخونه بخرن
سعید رضای
۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۱۹:۰۹:۲۹
بنده حدود سه سال که باز نشسته شد ه. ولی هنوزم سهام عدلت نگرفته م
عبدالله سلیمانی
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۰۰:۳۹:۵۱
اینجانب بازنشسته 95 هنوز موفق به ثبت نام در سامانه سهام عدالت نشده ام . خواهشمندم راهنمایی کنید. متشکرم شماره تماس 09127881776 02832232343ویا 02832231333