میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
صندوق کودکان ملل متحد خواستار الگو برداری کشورهای دیگر از کودک کشی سعودی شد
تقدیر یونیسف از کشتار کودکان یمنی

در ادامه رفتارهای سوال برانگیز سازمان‌های جهانی در حمایت از جنایات سعودی که نام این رژیم را از لیست سیاه کودک کشان خارج کردند، اکنون صندوق کودکان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که نوع رفتار دولت سعودی در قبال کودکان یمن، سرمشقی برای دیگران باشد. موضعی که با تعجب و تمسخر رسانه‌های یمنی مواجه شده است.
«هنریتا فور» مدیر اجرایی صندوق کودکان ملل متحد در نامه‌ای به نهاد موسوم به «مرکز امداد و اقدامات بشردوستانه ملک سلمان» از اقدامات دولت سعودی در حق کودکان یمنی تقدیر کرد. این نهاد بین‌المللی نقش ریاض در قبال کودکان یمنی را «انسانی» توصیف کرد و گفت که امیدوار است دیگران نیز رفتار مشابه دولت سعودی را در پیش بگیرند.در این خصوص وبگاه الخبر الیمنی در گزارشی نوشت که دولت سعودی دقیقا چه چیزی برای کودکان یمنی به ارمغان آورده است که مستحق تقدیر و تشکر است و دیگران باید از آن سرمشق بگیرند؟ به نوشته این وبسایت، طبق گزارش‌ها تا کنون ۸۰۰۰ کودک یمنی در خلال بمباران‌های جنگنده‌های سعودی کشته و زخمی شده‌اند. هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی به دلیل محاصره همه جانبه دریایی، هوایی و زمینی سعودی‌ها می‌میرد و جنگی که ریاض آغازگر آن بوده، اوضاع معیشتی خانواده‌ها را به نابودی کشانده است.
طبق گزارش همین یونیسف، دو میلیون کودک یمنی از سوء تغذیه ناشی از شرایط جنگ، رنج می‌برند. یونیسف در گزارش سال ۲۰۱۸ خود اعلام کرده بود که به علت کمبود مراکز درمانی و اقلام پزشکی در هر ساعت یک مادر و شش نوزاد در حین زایمان در یمن جان خود را از دست می‌دهند. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در ژوئن ۲۰۱۹ مقابل شورای امنیت گفت که در سال ۲۰۱۸، ۷۲۹ کودک در پی حملات ائتلاف سعودی در یمن کشته و زخمی شده‌اند. او گفت که نیمی از تلفات غیر نظامیان در جریان حملات سعودی‌ها از کودکان هستند. دهها هزار کودک یمنی نیز با کشته شدن پدرانشان در جنگ یمن، یتیم شده‌اند. هزاران کودک نیاز به اعزام به خارج از یمن برای درمان هستند و این کار برایشان ممکن نیست و گویی مرگ آن‌ها را محاصره است.از سوی دیگر دهها هزار کودک با تخریب مدارس در جریان بمباران‌ها، از تحصیل محروم شده و از خانه و شهر خود آواره و در اردوگاهها ساکن شده‌اند. باز هم به گفته «ساره بیسلو نیانتی» نمانیده یونیسف در یمن، در گزارش ۲۶ ژوئن (ششم تیر) ۲۳۵۰۰ کودک یمنی بر اثر شدت گرسنگی در آستانه مرگ قرار دارند و میلیون‌ها کودک دیگر نیز به دارو برای مداوای بیماری‌های بسیار پیش پا افتاده نیاز دارند.این رفتار از سوی سازمان ملل در حالی صورت می‌گیرد که شیوخ و بزرگان شهرهای ساحل غربی یمن در نشستی اعلام کردند، دیگر در قبال جنایت‌های ائتلاف آمریکایی-سعودی علیه زنان و کودکان استان «الحدیده» سکوت نخواهند کرد و صبرشان تمام شده است.شیوخ، بزرگان و شخصیت‌های سرشناس شهرهای ساحل غربی یمن نشستی در شهر «بیت الفقیه» برگزار کردند.در این نشست، سازمان ملل و تیم آن ویژه نظارت بر توافق الحدیده را مسؤول ادامه حملات «مزدوران» ائتلاف سعودی به ساحل غربی یمن دانستند.در بیانیه پایانی این نشست آمده است: صبر ما در آستانه تمام شدن است و در قبال جنایت‌های ائتلاف آمریکایی-سعودی در حق کودکان و زنان در استان الحدیده زیاد سکوت نمی‌کنیم.
در این بیانیه بر لزوم فعال‌سازی سریع سازوکارهای مقابله با تجاوز آمریکایی-سعودی و نقض توافق سوئد تا اعلام جنگ علیه استان الحدیده تأکید شد. از سوی دیگر محمد علی الحوثی بر وحدت و انسجام يمنی‌ها به منظور مقابله با دشمنان در تمامی زمینه‌ها تاکید کرد. در این میان در حمله مزدوران ائتلاف سعودی به شهری در غرب یمن یک غیرنظامی به شهادت رسید و هفت نفر دیگر مجروح شدند.مزدوران ائتلاف سعودی منطقه «الربصه» در شهر «الحوک» در استان «الحدیده» (واقع در غرب یمن) را بمباران کردند که طی آن یک غیرنظامی یمنی به شهادت رسید و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

کد مطلب: 115644
 
Share/Save/Bookmark