میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
پیام‌هایی که مخابره شد
آمریکا در اقدامی که مغایر با ادعاهای گذشته آن مبنی بر عدم اولویت داشتن سرنگونی نظام سوریه...

آمریکا در اقدامی که مغایر با ادعاهای گذشته آن مبنی بر عدم اولویت داشتن سرنگونی نظام سوریه اقدام به تجاوز موشکی به منطقه الشعیرات سوریه نمود که دهها کشته و زخمی و تخریب بخشی از پایگاه هوایی این کشور را به همراه داشت. این اقدام در ظاهر قدرتمندانه آمریکا در حالی صورت گرفت که نوع مواضع جهانی و شواهد امر حقایقی ورای این ادعای آمریکا را نشان می‌شود.
با توجه به اینکه آمریکایی‌ها پیش از این بر اصل عدم سرنگونی نظام سوریه تاکید کرده بودند این تجاوز موشکی نشان داد که دولتمردان آمریکا توان تصمیم‌گیری مستقل بر اساس منافع آمریکا را ندارند و همچنان تحت تاثیر لابی‌های صهیونیستی و عربی و جنگ افروزان هستند که منافعشان را با بحران‌سازی در جهان دنبال می‌کنند. از سوی دیگر عدم همراهی ناتو نشانه انزوا و تنها ماندن آمریکا است.
این حملات همچنین خوشایند شرکای منطقه‌ای آمریکاست و می‌تواند ادامه باج‌گیری واشنگتن از آنان را به همراه داشته باشد. آمریکا با این حمله به دنبال فاکتور سازی برای باج‌گیری از کشورهای منطقه است.جالب توجه آنکه آمریکایی‌ها ادعای شلیک ۶۰ موشک کروز را دارند در حالی که شواهد از شلیک ۲۳ موشک حکایت دارد که خود سندی بر فاکتورسازی دروغین آمریکا برای کشورهای عربی برای گرفتن هزینه‌های گسترده‌تر از آنان است. حمله آمریکا نشان داد که سیاست ترامپ با اوباما و بوش یکسان است و ساختار آمریکا مغایر با امنیت جهانی است و جهانیان اگر به دنبال امنیت جهانی هستند باید به مقابله با آن بپردازند.
نکته مهم دیگر اینکه امریکا ادعا دارد با حملات به سوریه و عراق امنیت را برای جهان می‌آورد در حالی که حمله تروریستی ۱۸ فروردین در سوئد واهی بودن این ادعا و نقش آمریکا در گسترش تروریسم را نشان می‌دهد.
مسئله دیگر آنکه سکوت سازمان ملل در برابر تجاوز آشکار آمریکا به عضو رسمی سازمان ملل نشانگر تزلزل شدید نهادهای بین‌المللی و لزوم بازنگری در ساختار این نهادهاست چراکه ادامه این روند حذف آنان را رقم خواهد زد. نکته مهم دیگر حمایت مردم و ارتش سوریه از نظام اسد بعد از تجاوز موشکی آمریکا است که این امر نیز نشانگر شکستی سنگین برای آمریکاست. تاکید ایران، روسیه و مقاومت و بسیاری از کشورها در حمایت از سوریه را نیز باید به این امر افزود. مخالفت مردم آمریکا با نظامی‌گری کشورشان نیز امری مهم است چنانکه صدها نفر از مخالفان تجاوز نظامی آمریکا به سوریه، در نیویورک و مقابل «برج ترامپ» تجمع کردند؛ تجمعی که با سرکوب و بازداشت معترضان مواجه شد.
مجموع این تحولات نشان می‌دهد که از یک سو آمریکا دیگر آن قدرت جهانی مدعی تصمیم‌گیری یک جانبه برای نظام جهانی نیست چنانکه این کشور حتی توان مدیریت تجاوز موشکی به سوریه را نداشته و عرصه داخلی و خارجی آمریکا صحنه اعتراض‌های گسترده به این تجاوزگری بوده است. از سوی دیگر واکنش سازمان ملل نمودی دیگر از تزلزل شدید این نهاد بین‌المللی است که هر روز آن را به سمت تکرار سرنوشت جامعه ملل یعنی انحلال نزدیک‌تر می‌سازد.

کد مطلب: 98903
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark