میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۹
 
 
تقریظ رهبری بر کتاب «فرنگیس» رونمایی شد
بخش ناگفته‌ای از دوران دفاع را در این کتاب می‌توان دید

هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد مقاومت با رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب " فرنگیس" امروز هشتم مهرماه، با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین شیرازی، مرتضی سرهنگی و جمعی از نویسندگان دفاع‌مقدس برگزار شد.
متن یادداشت رهبر انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
«بخش ناگفته و بااهمّیّتی از حوادث دوران دفاع را به مناسبت شرح حال این بانوی شجاع و فداکار، در این کتاب می‌توان دید. بانو فرنگیس دلاور با همان روحیّه‌ی استوار و پُرقدرت، و با زبان صادق و صمیمی یک روستایی، و با عواطف و احساسات رقیق و لطیف یک زن، با ما سخن گفته و منطقه‌ی ناشناخته و مهمّی از جغرافیای جنگ تحمیلی را با جزئیّاتش به ما نشان داده است.
ما از روستاهای مرزی در دوران جنگ و مصائب فراوان آنان و آوارگی‌ها و گرسنگی‌ها و خسارتهای مادّی و ویرانی‌ها و داغ عزیزان آنها، هرگز به این وضوح و تفصیلی که در این روایت صادقانه آمده است، خبر نداشتیم؛ و نیز از فداکاری جوانان آنان که در شمار اوّلین شتابندگان به مقابله با دشمن مهاجم بودند. ماجرای قتل و اسارت دشمن به دست این بانوی دلاور هم که خود یک داستان مستقل و استثنائی است که نظیر آن فقط در سوسنگرد، در همان اوان، اتّفاق افتاده بود. بانو فرنگیس را باید بزرگ داشت و از نویسنده‌ی کتاب -خانم فتّاحی- به‌خاطر قلم روان و شیوا و هنر مصاحبه‌گیری و خاطره‌نویسی، باید بسیار تشکّر کرد. ۲۱/۱۱/۹۶»
معصومه آباد، نویسنده کتاب "من زنده‌ام" در ابتدای این نشست با بیان اینکه امروز به پاسداشت ایثار و نشر فرهنگ مقاومت گرد هم آمده‌ایم، گفت: هدیه امروز خانم حیدرپور این است که رشادتی که او در بخشی از تاریخ دفاع‌مقدس نشان داد و قلم خانم فتاحی است که روستای گورسفید را به ما معرفی کرد.
آباد ادامه داد:‌ گاه جامعه با خاطرات اینگونه برخورد می‌کنند که این خاطرات تمام شده در صورتی که این خاطرات برای ما سرمایه بی‌پایانی است که می‌تواند فرهنگی را برای ما نهادینه کند. دردناک‌ترین بخش در تمام صفحات "فرنگیس" فصل‌ یازده و دوازده" است، زمانی که جنگ داشت به پایان می‌رسید که عملیات مرصاد آغاز می‌شود.
مرتضی سرهنگی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه ما در ضعیف‌ترین شکل ممکن بودیم و دشمن فکر می‌کرد که می‌تواند به نتیجه دل‌خواه برسد، گفت: ولی آنها این را در نظر نگرفتند که همه ما به ناگاه سرباز شدیم. خانم حیدرپور نیز با تبرش این کار را کرد. نوشتن بعد از جنگ سنت است، همه می‌نویسند تا بگویند چه اتفاقی افتاده است. فتاحی کار بزرگی کرد و خانم حیدرپور را به ما معرفی کرد.
سرهنگی تاکید کرد: امیدواریم یک گشایشی در حوزه ادبیات مقاومت کرمانشاه رخ دهد. کرمانشاه عضو پنج استان جنگی ماست. کار ناشده بسیار هست. امیدواریم با این اتفاقی که برای کتاب " فرنگیس" رخ داد، اتفاقات دیگری نیز رقم بخورد.
مهناز فتاحی، نویسنده کتاب فرنگیس نیز در این مراسم به دوران گردآوری مصاحبه‌ها اشاره کرد و افزود: خاطرم هست فرنگیس راضی به نوشتن خاطراتش نبود و مدام می‌گفت چه کار مهمی مگر کرده‌ام؟ تا اینکه از پدرم برایش گفتم؛ زیرا من هم فرزند جنگ هستم و هنوز بسیاری از افراد در کرمانشاه پرونده جانبازی هم ندارند. اما نیازمند توجه هستند.
فتاحی در بخش پایانی سخنانش با درخواست از تاسیس انجمنی از بانوان فعال در عرصه دفاع‌مقدس گفت: ما شاید دور از هم باشیم، اما قلب‌های نزدیکی داریم. دوست دارم انجمن بانوان داشته باشیم تا دست در دست هم پرتوان قدم برداریم و تنهایی‌های زنانه را احساس نکنیم.
فرنگیس حیدرپور هم در این مراسم بیان کرد: سال ۵۹ زمانیکه نیروهای بعث عراق به شهر ما حمله کردند در روستا ۸ نفر از اقوام جمع شدند تا مقابل دشمن بایستند اما نیروهای بعثی هر هشت نفر را به شهادت رساندند و ما داغدار شدیم. اما در ادامه برخی از اهالی روستا برای بازگرداندن پیکرها میروند. از یک‌سو بمباران را شاهد بودیم و از یک‌سو برخی از مردان برای مقابله با دشمن آماده شدند. بمباران اجازه خاکسپاری نمیداد. اما بدون تجهیزات شب را با وجود بمباران به صبح رساندیم ولی نیروهای بعث عراق وارد روستا شدند. ما هم به تپه‌ای در همان نزدیکی رفتیم. شب را با گریه به صبح رساندیم. 

دیدار «فرنگیس» با رهبر انقلاب
ظهر دیروز و پس از برگزاری مراسم هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت که در آن تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «فرنگیس» منتشر شد، خانم‌ها فرنگیس حیدرپور (راوی کتاب) و مهناز فتاحی (نویسنده‌ی کتاب) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

کد مطلب: 106239
 
Share/Save/Bookmark