میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۱
 
 
مجازات رژیم بحرین مطالبه عراقی‌ها

همزمان با تشدید دخالت‌های بحران‌ساز بحرین در امور داخلی عراق، منابع عراقی از برگزاری تظاهرات شهروندان عراقی در مقابل کنسولگری رژیم بحرین در نجف اشرف خبر داد.
ده‌ها شهروند عراقی تظاهرات مسالمت‌آمیزی را در مقابل کنسولگری بحرین در نجف اشرف برگزار کردند، این تجمع در اعتراض به اظهارات توهین‌آمیز اخیر وزیر خارجه بحرین درباره مقتدی صدر رهبر جریان صدر برگزار شده است. رهبر جریان صدر روز شنبه از افزایش دخالت‌ها در امور داخلی عراق ابراز نگرانی کرده و خواستار کناره‌گیری فوری دیکتاتور بحرین شده بود که درپی آن خالد بن‌احمد آل‌خلیفه در توئیتی به رهبر جریان صدر اهانت کرد که این اهانت واکنش‌های سیاسی و مردمی و محکومیت گسترده وزیر خارجه رژیم آل‌خلیفه را به دنبال داشت.
ساعاتی بعد از بیانیه رهبر جریان صدر درباره چند کشور منطقه از جمله بحرین، تنش دیپلماتیک میان بغداد و منامه بالا گرفت تا جایی که هر دو پایتخت سفیر و دیپلمات‌های یکدیگر را احضار کردند. وزارت خارجه بحرین ساعاتی پس از بیانیه رهبر جریان صدر، «نهاد العانی» معاون کاردار عراق را در اعتراض به بیانیه مقتدی الصدر که خواهان کناره‌گیری حکام بحرین شد، فرا خواند. مقتدی در بخشی از بیانیه، توقف فوری جنگ در یمن، بحرین و سوریه و کناره‌گیری فوری حکام آنها را خواستار شد و گفت، سازمان ملل به منظور تسریع در ایجاد امنیت در این کشورها و حفاظت از آن در برابر تروریسم وارد عمل شود.
بعد از بیانیه الصدر، «خالد بن‌احمد» در توییتر واکنش نشان داد و مقتدی را «احمق سلطه‌جو» توصیف کرد و از او خواست به جای اشاره به بحرین، انگشت اشاره را به سوی ایران بگیرد. ساعاتی بعد، خبرگزاری رسمی بحرین نیز اعلام کرد که وزارت خارجه این کشور، العانی را احضار کرده است و ضمن محکومیت اظهارات رهبر جریان صدر عراق، مراتب اعتراض شدید را به او ابلاغ کرده است. در مقابل، وزارت خارجه عراق نیز ضمن محکوم کردن بیانیه وزارت خارجه بحرین، سفیر بحرین را فرا خواند. «محمدعلی الحکیم» وزیر خارجه عراق دستور داد تا با احضار سفیر بحرین، یادداشت اعتراضی بغداد را تسلیم منامه کنند.
وزارت خارجه عراق اعلام کرد، بغداد هیچگونه دخالتی در امور خود را نمی‌پذیرد و اجازه نمی‌دهد به عراق یا شخصیت‌های ملی و مذهبی این کشور توهینی صورت گیرد. خبر دیگر آنکه جنبش «نُجَباء» عراق از دولت و پارلمان این کشور خواست، به نقش و مسئولیت خود برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق عمل کنند.

کد مطلب: 108633
 
Share/Save/Bookmark