میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۸
 
 
یک سالگرد و یک نکته
ژاپن دیروز شاهد برگزاری مراسمی بود که در طول چند دهه اخیر در ذهن جهانیان مانده و ترس از...

ژاپن دیروز شاهد برگزاری مراسمی بود که در طول چند دهه اخیر در ذهن جهانیان مانده و ترس از تکرار آن به کابوسی جهانی مبدل شده است. شاید به همین دلیل بود که سازمان بین‌المللی انرژی اتمی با هدف توسعه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای، خلع سلاح و نابودی تسلیحات هسته‌ای ایجاد شد. دیروز هفتاد و یکمین سالگرد فاجعه مرگبار بمباران اتمی امریکا به هیروشیما با حضور ده‌ها هزار تن از مردم ژاپن برگزار شد.
در روزهای پایانی جنگ دوم جهانی آمریکا با ادعای تسلیم‌سازی ژاپن به بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی پرداخت که صدها هزار کشته و زخمی بر جای گذاشت. اقدامی که عوارض آن همچنان ادامه دارد و مردمان این سرزمین از عوارض آن رنج می‌برند.
عدم عذرخواهی آمریکا و تاکید بر صحیح بودن کشتار به عنوان نگاه ضد بشری از نکات قابل توجه در رفتارهای آمریکا است چنانکه اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز که سفری به ژاپن داشت از عذرخواهی کردن خودداری و صرفا خواستار عدم تکرار آن شد. نکته بسیار مهمی که در این باب باید به آن توجه داشت آنکه عدم محاکمه آمریکا به جرم این کشتار زمینه ساز استمرار این جنایت‌ها شده که کشتار ویتنام، جنگ بوسنی، افغانستان، عراق ، لیبی و سوریه و.... نمودی از این وضعیت است. شاید اگر آمریکا به جرم این کشتار محاکمه می‌شد امروز شاهد این همه کشتار و جنایت نبودیم. بدعت خطرناک از سوی آمریکا و سازمان‌های جهانی نهاده شد که نتیجه قربانی شدن میلیون‌ها انسان بی‌گناه بوده است.جالب توجه آنکه آمریکا و متحدانش همچون انگلیس و فرانسه بارها از این سلاح‌ها برای کشتار بشریت استفاده کرده‌اند که جنایت فرانسه در الجزایر، استفاده آمریکا و انگلیس از اورانیوم ضعیف شده در عراق، افغانستان و لیبی نمودی از این رفتارها است. دوگانگی هسته‌ای آمریکا که از یک سو در دستیابی کشورهای دیگر به انرژی صلح آمیز هسته‌ای کارشکنی می‌کند و از سوی دیگر خود ۷۰۰ میلیارد دلار صرف بازسازی تاسیسات هسته‌ای خود می‌کند ادامه این روند می‌باشد. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت سکوت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در برابر فعالیت هسته‌ای آمریکا به عنوان ناقض ان پی تی و اصول آن برای مقابله با اشاعه تسلیحات کشتار جمعی مورد نکوهش قرار گیرد. آژانس که ادعای اقدام برای امنیت جهانی را سر می‌دهد، در برابر تسلیحات هسته‌ای قدرت‌های بزرگ همچون آمریکا سکوت کرده که فجایع انسانی بسیاری را رقم زده است. به هر تقدیر می‌توان گفت که سالگرد هیروشیما این درس را در خود دارد که برای امنیت جهانی مقابله با نظام سلطه اصلی مهم و ضروری است چرا که تا ساختار بین‌الملل بر این منوال در گردش است هر لحظه‌ باید در انتظار فاجعه‌ای مانند هیروشیما بود.

کد مطلب: 96563
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark