میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۱
 
 
خطری که ایران را تهدید می‌کند
خطری که ایران را تهدید می‌کند، صرفاً تهدیدات خارجی، آمریکا یا برخی کشورها و رژیم‌های منطقه نیست، هر چند این...

خطری که ایران را تهدید می‌کند، صرفاً تهدیدات خارجی، آمریکا یا برخی کشورها و رژیم‌های منطقه نیست، هر چند این تهدیدات بی‌تأثیر نیست، اما آن چه که جمهوری اسلامی ایران را تهدید می‌کند برخی عوامل در داخل کشور است.
جمهوری اسلامی دارای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیاری است که حتی با وجود شدیدترین و سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی و سیاسی نیز می‌تواند در شرایط مناسب به حیات خود ادامه دهد و کمترین فشار را تحمل کند.
تهدید به جنگ از سوی آمریکا علیه ایران دلایل زیادی دارد که اتفاق نمی‌افتد، هر چند آنها مترصد فرصتی هستند که با برخی زمینه‌ها مهیا شود و آنگاه دست به خطا بزنند و حمله نظامی را آغاز کنند، اما در عالم واقع جمهوری اسلامی ایران دست بسته نیست که نتواند پاسخ چنین گستاخی را بدهد.
آمریکا در منطقه غرب آسیا خاصه خلیج‌فارس منافعی دارد که همه آنها در تیررس هدف نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
چنین موضوعی را آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند و می‌دانند که نیروهای مسلح ایران قابلیت نابود کردن همه آن مراکز، پایگاه‌ها و هر آنچه که متعلق به آمریکا در منطقه است، دارند. به همین خاطر است که آمریکایی‌ها تاکنون دست از پا خطا نکرده اند. حتی پروژه ایجاد جنگ نیابتی با تحریک برخی رژیم‌های سرسپرده منطقه هم نتوانست عملیاتی شود.
آمریکا ۵۰ هزار نیروی مسلح در منطقه دارد که همه مکان‌های استقرار این نیروها شناسایی شده و از سوی سپاه و ارتش ایران زیر نظر قرار دارد. تحرکات نظامی نیروهای آمریکایی و یا هر نیروی نظامی دیگر به دقت تحت نظر است، به همین خاطر در صورت بروز جنگ از سوی آمریکا، موشک‌های بالستیک و نقطه‌زن ایران عملیاتی شده و بارانی از موشک‌های مرگبار بر سر آنها فرود خواهد آمد.
یک نمونه کوچک از قدرت موشکی ایران در عملیات موشکی علیه داعش در عمق خاک سوریه این ادعا را ثابت کرد که تا چه اندازه موشک‌های ایران مخرب و دقیق است.
پس نمی‌توان خطر جنگ از سوی آمریکا علیه ایران را تهدیدی جدی تلقی کرد چراکه این جنگ هزینه بسیار سنگینی را به طرف مقابل تحمیل خواهد کرد که تاکنون به خود ندیده است. به همین خاطر است که روحانی رئیس‌جمهور جنگ با ایران را مادر جنگ‌ها خواند و به ترامپ گفت که با دم شیر بازی نکن. اما چه خطری ایران را تهدید می‌کند که حتی در صورت تحقق این خطر، آمریکا بدون هزینه هم می‌تواند به شکست جمهوری اسلامی ایران دست یابد.
مهمترین عاملی که ایران را تهدید می‌کند، اتفاقات داخلی است. از این منظر که ضعف در مدیریت‌ها، بی‌مسئولیتی برخی مسئولین، فساد اقتصادی، اختلاس و ارتشاء و البته عدم برخورد لازم و شدید با عوامل آن از تهدید جنگ آمریکا خطرناک تر است.
تا زمانی که در این زمینه اقدامی نشود، اوضاع نه تنها بهبود نخواهد یافت بلکه وخیم‌تر هم خواهد شد. اینکه فضای شفاف در افشای فساد اقتصادی شکل گرفته و باعث شده تا دست برخی دست‌اندرکاران در زمینه مفاسد اقتصادی رو شود، اتفاق خوبی است، اما خوبی آن زمانی کامل می‌شود که با آنها برخورد قاطع صورت گیرد.
مردم باید چنین برخوردی را احساس کنند و ببینند که به واقع با مسئول فاسد و متخلف برخورد شدید شده است، که اگر غیر از این باشد فضای ناامیدی در میان افکار عمومی شدت خواهد گرفت و نتیجه این ناامیدی بی‌اعتمادی مردم خواهد بود. اکنون نیز چنین فضایی دیده می‌شود اما مردم خود را پایبند به انقلاب اسلامی‌ می‌دانند برای همین است که در مقابل همه مشکلات ایستادگی می‌کنند، اما نباید پاسخ به این ایستادگی را با بی‌توجهی به مطالبه به حق مردم داد.
اتفاقاً مردم ایران رفتار انقلابی و مدیریت جهادی را مطالبه می‌کنند که همه اینها بازگشت به آرمان‌های انقلاب است. باید با به کارگیری مدیران جهادی و انقلابی ضعف و عملکردهای غلط را اصلاح کرد. تنها راه پیش‌روی جمهوری اسلامی ایران بازگشت به ارزش‌های والای انقلاب و باز تولید آنها است. نیروهای این کار در کشور فراوان هستند، هم‌اکنون نیز برخی از این افراد با مدیریت جهادی خود مشغول خدمت می‌باشند. کافی است به آنها میدان داده شود تا با مدیریت درست مشکلات را حل کنند. مشکلاتی که با بی‌توجهی و ضعف مدیریتی بزرگ شده است.
آمریکا هنگامی که می‌بیند برخی مدیران در ایران مشغول خرابکاری هستند، چرا با اقدام نظامی هزینه‌های خود را بالا ببرد؟!

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 105339
 
Share/Save/Bookmark