میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۵۳
 
 
یمن پاشنه آشیل عربستان
جریان الحوثی در کنار سایر مردم انقلابی یمن بدون تاکید بر خواسته‌های صرفا سیاسی و یا شعارهای براندازانه خواستار برطرف شدن تبعیض و ...

جریان الحوثی در کنار سایر مردم انقلابی یمن بدون تاکید بر خواسته‌های صرفا سیاسی و یا شعارهای براندازانه خواستار برطرف شدن تبعیض و فساد اداری، برکناری دولت رانتی و روی کارآمدن دولت کارآمد و شایسته‌سالار و اصلاح امور معیشتی و اجتماعی مردم است.
یمن در ضلع جنوبی عربستان سعودی قرار دارد و ۵۲۷.۹۶۸ کیلومتر مربع گستردگی دارد. این کشور دارای دو ساحل مهم است، ساحل غربی در کرانه دریای سرخ و ساحل جنوبی در کرانه دریای عرب. همچنین دارای چند جزیره‌است که مهم‌ترین آنها جزیره سقطره در دریای عرب و جزیره حنیش در دریای سرخ است. پایتخت آن شهر صنعا است. جمعیت این سرزمین به‌ اندازه تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس است. از حدود ۲۵ - ۲۰ میلیون جمعیت حدود ۱۲ - ۱۰ میلیون آنها اهل تسنن با مذهب شافعی، تعداد اندکی یهودی و ما بقی شیعه زیدیه هستند.
این کشور دارای کوه‌های بلند، زمین‌هایی حاصل‌خیز و دشت‌های بی‌آب و علف است. به‌ دلیل تنوع سرزمینی، نزدیک به دریای سرخ و تنگه باب المندب از موقعیّتی ویژه و ژئوپلتیک برخوردار است.
محدوده یمن: از شمال عربستان سعودی، از جنوب باب‌المندب، از مغرب ساحل دریای سرخ و از سمت مشرق به پادشاهی عمان و خلیج فارس محدود می‌شود. نزدیکی یمن به سرزمین ظهور اسلام نیز بر اهمیت آن افزوده است.
یمن کشوری است در همسایگی عربستان که از زمان‌های قدیم موقعیت خاص داشته‌است. یمن از قدیم ناحیه‌ای آباد و خرم و با نعمت بسیار و دارای جنگل‌ها در نقاط کوهستانی و در نقاط دیگر نخلستان‌ها و باغ‌های میوه گوناگون بوده است. داستان سد تاریخی اش که بنام سد مأرب مشهور است در کتب تاریخ ذکر شده‌است. در آن دوران کشور یمن «یمن السعید» (یمن خوشبخت) نامیده می‌شده‌ است. اما هم‌اکنون یمن به لحاظ اقتصادی کشوری فقیر و ضعیف است.
کشور یمن به ۲۰ استان و یک محدوده پایتختی بخش شده ‌است. فراورده‌های عمده آن قهوه، دام، چوب‌های جنگلی، جو و گندم است که سوء مدیریت‌های سال‌های اخیر بخش قابل توجه آن را از بین برده است.

ویژگی‌ یمنی‌ها
الف) مردم یمن مردمی با معرفت، انسان‌هایی بی غل و غش و ساده زیست هستند و از پیچیدگی‌های انسان عصر تکنولوژی به دورند.
ب) رشادت و دلیری مردمان یمن بسیار زبان‌زد است. مردم یمن مردمی رشید و پرتلاش‌اند.
ج) وفاداری و یک رنگی و قدرشناسی از دیگر ویژگی‌های این مردم است.
جالب است بدانید که شخصیت‌های محبوبی چون «عمار یاسر»، «مالک اشتر» و «اویس قرنی» که از یاران وفادار پیامبر اکرم(ص) و امیرالمومنین(ع) بودند یمنی تبارند.

جریان‌های فکری در یمن
۱- جریان حزب الحوثی: «بدرالدین الحوثی» پدر معنوی این حزب به‌شمار می‌رود و پسران او همه در این جریان‌اند. پسر بدرالدین، حسین الحوثی، رهبر اول این حزب بود. او در ابتدا تصمیم گرفت که خودش به کودکان شیعه قرآن را آموزش بدهد، چرا که وهابیان در آن زمان علاوه بر یاد دادن قرآن به شیعیان، آنها را به سمت وهابی‌گری می‌کشاندند. همین سبب اختلاف الحوثی با دولت و وهابی‌ها شد.
نخستین جنگی که الحوثی‌ها با ارتش یمن داشتند، ۳۰۰ نفر در برابر ارتشی تا دندان مسلح قرار گرفتند. در این جنگ که در تابستان سال ۱۳۸۳ انجام شد، حسین الحوثی به شهادت رسید.پس از شهادت او برادر جوانش، عبدالملک، فرماندهی این گروه را به‌ عهده گرفت.
این گروه که در ابتدا تعداد اندکی بودند با نیروی ایمان خود تا جایی پیش رفتند که نه تنها ارتش یمن نتوانست آنان را شکست بدهد، بلکه در جنگ ششمی که با هم داشتند (تابستان ۸۸) تعداد آنها به صدها هزار تن رسیده بود.
عبدالملک با تاسی از انقلاب اسلامی ایران برای هم حزبی‌هایش شعاری طراحی کرد که اکنون شعار الحوثی‌هاست:
الله‌اکبر. الموت لامریکا. الموت لاسرائیل. النصر للاسلام.
حوثی‌ها به احیای روحیه اسلام انقلابی علاقه زیادی دارند؛ نمود این اعتقاد در راهپیمایی‌های روز قدس مشهود بود که نفرات بسیار زیادی در میدان‌های شهرها گرد آمدند و شعارهایی در حمایت از آرمان‌های فلسطین و مردم مظلوم غزه سر دادند. طرفداری الحوثی‌ها از انقلاب اسلامی ایران و علاقه‌مندی آنها به امام خمینی(ره) و آرمان‌های ایشان حتی از لبنانی‌های جنوب لبنان نیز بیشتر است! امروز حوثی‌ها با تابلو حزب "انصارالله "به‌ دنبال حکومتی مردم‌سالار با ایدئولوژی اسلامی به همراه آزادی دینی برای همه اقوام و طوایف یمن با قابلیت‌های مدرن در جهان امروزند.
۲- حزب اصلاح: جریان سلفی- اخوانی با داشتن سه جناح فرهنگی، سیاسی(حاشد) و نظامی بازوی اصلی نفوذ عربستان در یمن است. این حزب با تکثیر در شش حزب همفکر بیش از پنجاه درصد از مسئولیت‌های نظامی و سیاسی یمن را در اختیار دارد و اصلی‌ترین جریان طرفدار دولت فاسد و یمن شمرده می‌شود.
۳- حراک جنوبی: متعلق به جنوبی‌هاست و تحرک سیاسی مستقلی ندارد و در شرایط کنونی به‌عنوان اپوزیسیون دولت در کنار توده‌های مردم قرار دارد.
۴- طرفداران رئیس‌جمهور سابق.
۵- القاعده و انصارالشریعه.
تحولات اخیر چه بوده است؟
پس از وقوع بیداری اسلامی در غرب آسیا و شمال آفریقا عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن، با طرح مشترک آمریکا و عربستان و با همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس در قالب طرحی که از سوی حکومت‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس تدوین شد از کشور خارج و حکومت به‌دست منصور هادی رسید و مردم یمن در انتظار بهبود شرایط زندگی، ایجاد عدالت سیاسی و اقتصادی و باز شدن فضای سیاسی به‌مدت دو سال صبر و سکوت انقلابی را پیشه نمودند تا اینکه چند روز قبل برای حمایت از مردم مستضعف اعلام راهپیمایی و تحصن در صنعا پایتخت یمن نمودند.
دریمن با وجود منابع غنی اقتصادی و کشاورزی مردم از افزایش ناگهانی قیمت اجناس به دلیل حذف یارانه‌های سوخت در شرایط نامساعد زیستی قرار گرفته‌اند و خطرات غیرقابل انکار فقر مضاعف آنان را در آستانه مرگ‌های دسته جمعی در مناطق گوناگون قرار داده است. در این میان تنها گروه سیاسی حامی مردم که حاضر شده است به طور علنی در حمایت از آنان اطلاعیه رسمی صادر نماید و در مقابل دولت فساد و تبعیض‌گر قد علم نماید و خطرات سیاسی- امنیتی و حتی نظامی را به جان بخرد و مطالبات اکثریت مردم را از طریق مسالمت‌آمیز پیگیری نماید "انصارالله" است.
این جریان سیاسی که از اکثریت یک‌پارچه مذهبی نیز برخوردار است بدون تاکید بر خواسته‌های صرفا سیاسی و یا شعارهای براندازنده نظام حاکم در کنار معترضان مردمی خواستار اجرایی شدن تصمیمات اتخاذ شده در قالب گفتگوهای ملی، توقف طرح حذف یارانه‌ها(سوبسید)، به‌ویژه سوخت مصرفی خانوارها، برطرف شدن تبعیض و فساد اداری، برکناری دولت رانتی و روی کارآمدن دولت کارآمد و شایسته‌سالار و اصلاح امور معیشتی و اجتماعی مردم است.
در چند روز گذشته هجمه سنگین سخنگوی رسمی عربستان، شبکه العربیه، برای تحریک منصور هادی و ارتش در حال آماده باش یمن بر علیه این جریان فکری به بهانه براندازی نظام سیاسی افزایش چشمگیری یافته است؛ قرار است این کشور به جهت وحشت از انتقال اعتراضات به استان‌های همجوار یمن در کنار اعزام گردان‌های ضد شورش به این استان‌ها به همراه تهدید به دخالت نظامی برای مقابله با معترضان مبلغ یک میلیارد دلار بلاعوض به دولت یمن کمک نماید تا بدینوسیله دولت غیر مردمی برسرکار باقی بماند و معترضان که در بی‌عدالتی و تبعیض از این دولت ناکارآمد به ستوه آمده‌اند به خانه‌ها برگرداند وهم بتواند بیداری دو ملت یمن و عربستان را در حصار دلارهای نفتی به سکوت تبدیل کند.

سید رضا صدرالحسینی

کد مطلب: 88733
 
Share/Save/Bookmark