میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
امتناع دولت از ارائه جزئیات مالی شرکت‌های دولتی به مجلس

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در ساختار بررسی بودجه در ایران، بودجه‌ای بررسی می‌شود که نتیجه عملکرد بخشی از درآمدهای دولت در حوزه شرکت‌های دولتی است که متاسفانه جزئیات آن به‌ریز توسط مجلس مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.
محمدرضا پورابراهیمی درخصوص شفاف نبودن درآمد و هزینه شرکت‌های دولتی و میزان سود منتشرشده آن در لایحه بودجه و همچنین مشخص نبودن نحوه هزینه درآمد این شرکت‌های دولتی در بودجه اظهار کرد: در ساختار بررسی بودجه در ایران، بودجه‌ای بررسی می‌شود که نتیجه عملکرد بخشی از درآمدهای دولت در حوزه شرکت‌های دولتی است که متأسفانه جزئیات آن به‌ریز، توسط مجلس مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.
وی گفت: سود شرکت‌های دولتی مندرج در لایحه بودجه، بر اساس میزان درآمد و هزینه آن‌ شرکت‌ها محاسبه شده که در صورت ورود مجلس به صورت‌های مالی این شرکت‌ها شاید میزان سوددهی یا زیان این شرکت‌ها متفاوت از اعداد ارائه‌شده در گزارش‌ها باشد. متأسفانه این اشکال به ساختار بررسی لایحه بودجه کشور وجود دارد؛ یعنی ما بودجه‌ای را بررسی می‌کنیم که اجزای آن نتیجه گزارش‌های دولت است نه جزئیات مالی شرکت‌ها.
پورابراهیمی در پاسخ به این سؤال که چرا طی این چند دهه هیچ‌گاه مجلس به موضوع جزئیات مالی شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه ورود نکرده تا مشخص شود هزینه‌های این شرکت‌ها در کجا خرج می‌شود، گفت: متأسفانه نکته حائز اهمیت در این بخش آن است که بررسی صورت‌های مالی این شرکت‌ها نیازمند چندین ماه زمان است و با توجه به محدودیت زمانی مجلس، بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی زمان زیادی را از مجلس می‌گیرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: شاید بهتر باشد مجموعه‌ای را داشته باشیم که گزارش‌های شرکت‌های دولتی را بررسی کند و گزارش تأیید یا عدم تأیید اعداد و مفروضات مندرج در بودجه را در اختیار نمایندگان مجلس قرار دهد. وی با ابراز اینکه موضوع بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی بارها در مجلس مطرح شده و انتقاداتی هم به شیوه فعلی بررسی از سوی برخی از نمایندگان وجود دارد خاطرنشان کرد: متأسفانه این اشکال به بررسی لایحه بودجه، کاملاً وارد است و البته با توجه به محدودیت زمانی، مکانیسم‌هایی به‌عنوان روش‌های میان‌بر برای حل این مشکل وجود دارد. تسنیم

کد مطلب: 107436
 
Share/Save/Bookmark