میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
تظاهرات استقلال طلبانه هزاران اسکاتلندی از انگیس در گلاسکو
استقلال اسکاتلند نزدیک است
استقلال اسکاتلند نزدیک است
 

هزاران نفر از اهالی اسکاتلند با تجمع در یکی از شهرهای مهم این منطقه خواستار استقلال و جدایی از بریتانیا شدند در حالی که مقامات این منطقه نیز اجرای استقلال از سلطه انگلیس تاکید کرده‌اند.
هزاران اسکاتلندی با تجمع در «گلاسگو» بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند خواستار تبدیل شدن به کشوری مستقل و جدایی از بریتانیا شدند. به نوشته روزنامه «گالف تودی»، «نیکلا استروژن» وزیر اول اسکاتلند نیز از حاضران در این تجمع بود و در سخنرانی‌اش بار دیگر وعده رسیدن به استقلال اسکاتلند را داد. به نوشته گالف تودی، استروژن طی سخنرانی در میدان «جورج » خطاب به جمعیت گفت، انتخابات عمومی که در تاریخ ۱۲ دسامبر (آذر) برگزار می‌شود مهمترین انتخابات برای اسکاتلند است و آینده کشور در گروی آن است. چندی قبل نیز هزاران اسکاتلندی در ادامه تلاش‌های خود برای استقلال از بریتانیا، در خیابان‌های «ادینبرو» تظاهرات کردند. پیش بینی می‌شود استروژن قبل از کریسمس به طور رسمی از «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس بخواهد اجازه برگزاری همه‌پرسی در اسکاتلند داده شود. استروژن روز شنبه به هواداران خود رسیدن به استقلال اسکاتلند را وعده داد و در این زمینه گفت: «زمان آن رسیده که آینده را خودمان انتخاب کنیم ، زمانی که اسکاتلند یک کشور مستقل باشد.»همه‌پرسی شهریورماه سال ۱۳۹۳ درباره استقلال اسکاتلند با شکست حامیان استقلال پایان یافت. ۵۵ درصد از رأی دهندگان در آن همه‌پرسی با مستقل شدن اسکاتلند مخالفت کردند.
با این وجود، نظرسنجی‌های اخیر در اسکاتلند نشان می‌دهد که میزان حمایت از استقلال از لندن در میان ساکنان این منطقه افزایش یافته و در صورت برگزاری همه‌پرسی مجدد، احتمال زیادی هست که این بار نتیجه به نفع حامیان جدایی باشد.وزیر اول اسکاتلند ضمن مهم خواندن انتخابات عمومی ۲۱ آذرماه بریتانیا در تعیین سرنوشت اسکاتلند، وعده داد که استقلال این منطقه نزدیک است. وی ضمن مهم خواند انتخابات عمومی آتی بریتانیا برای تعیین سرنوشت اسکاتلند، خواستار افزایش مشارکت اسکاتلندی‌ها در این انتخابات شد. روز سه‌شنبه هفته گذشته، پارلمان انگلیس با برگزاری یک انتخابات زودهنگام در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۱ آذرماه) موافقت کرد.«بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام برای شکستن بن‌بست برگزیت شده است که مانع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان ماه) شد. اسکاتلند که در سال ۲۰۱۶ به ادامه حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا رأی داد، همچنان با هرگونه برگزیت مخالف است و استرجئون طی سخنرانی در تظاهرات استقلال‌طلبان اسکاتلند در «گلاسگو» گفت که «فرصت باارزش» استقلال «در فاصله چند قدمی است اما ما باید این فرصت را به چنگ آوریم...انتخابات عمومی، مهم‌ترین امر در کل زندگی ما است».
وزیر اول اسکاتلند ادامه داد که خواهان آینده‌ای نیست که «توسط افرادی چون بوریس جانسون به ما دیکته شود تا ما را برخلاف میل و اراده‌امان از خانواده اروپایی خود جدا کند». وی تصریح کرد که اسکاتلندی‌ها «باید با مشارکت و آراء خود در این انتخابات، آینده اسکاتلند را در دستان اسکاتلند قرار دهند».وی در گفت‌وگو با خبرنگار «اسکای نیوز» که در تظاهرات حضور داشت، گفت: «اگر مردم اسکاتلند به وضوح تمایل خود را به دومین همه‌پرسی استقلال را (که استرجن خواستار برگزاری آن در سال ۲۰۲۰ است) نشان»، مخالفت نخست‌وزیری انگلیس با این مسئله «ناپایدار» خواهد بود.
لازم به ذکر است در چالشی دیگر برای لندن، لئو وارادکار نخست‌وزیر ایرلند هشدار داده است که در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافق نهایی، مسئله اتحاد ایرلند و ایرلند شمالی بار دیگر مطرح خواهد شد. اظهارات نخست‌وزیر ایرلند در شرایطی است که انتخاب بوریس جانسون به‌عنوان نخست‌وزیر جدید انگلیس، احتمال برگزیت بدون توافق را به‌شدت افزایش داده است. وی در ادامه افزود: برگزیت سخت می‌تواند تضعیف جایگاه اسکاتلند در پادشاهی متحد بریتانیا را نیز در پی داشته باشد. این اظهارات نخست‌وزیر با واکنش منفی و شدید حزب اتحاد دموکراتیک ایرلندبه عنوان بزرگترین حزب حامی بریتانیا روبرو شده است.نخست‌وزیر ایرلند افزود: در شرایط کنونی مسئله اتحاد ایرلند با ایرلند شمالی مطرح نیست؛ ولی در صورت برگزیت سخت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق، این مسئله مطرح خواهد شد؛ به عبارت دیگر اگر بریتانیا برخلاف عزم و اراده اکثر مردم ایرلند شمالی بخواهد این کشور را از اتحادیه اروپا خارج کند، خواه‌‌ ناخواه مسئله اتحادبار دیگر مطرح می‌شود. ما می‌خواهیم برای چنین شرایطی آماده باشیم. در جریان درگیری‌های سه‌دهه گذشته بین ملی‌گراهای ایرلند که به‌دنبال اتحاد ایرلند هستند و نیروهای امنیتی انگلیس و طرفداران بریتانیای متحد، بیش از ۳۶۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

کد مطلب: 111431
 
Share/Save/Bookmark