میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
اعتراف تلخ آقای رئیس
رئیس‌جمهوری: تحریم‌های امروز از آن زمانی که زیر فصل هفتم منشور بودیم بدتر است!
اعتراف تلخ آقای رئیس
 

رئیس‌جمهوری در جلسه هیات دولت باز هم بدون راهکار و بدون توضیح درباره چرایی اتفاقات از وعده بهبود اوضاع در روزهای آتی را سر داده است. او در اهم صحبت‌هایی که از روی سایت ریاست جمهوری برداشتیم اینطور گفته است: تحریم‌ها و فشار آمریکا علیه ملت ایران، از این به بعد تخلیه خواهد شد / اقدامات آمریکا علیه ملت ایران از نمونه‌های بارز تروریسم اقتصادی است و در تاریخ ثبت می‌شود / امروز مردم امیدوارتر و مسئولان متحدترند / شرایط بهتری تا پایان سال در بازار مسکن خواهیم داشت / ۲۷ هزار میلیارد تومان از ابتدای امسال برای طرح‌های عمرانی کشور تخصیص یافته است / با وحدت و همدلی بدخواهان را مجبور به پذیرش اشتباهاتشان و نشستن پای میز منطق، مذاکره و عدل خواهیم کرد / آنچه برای دولت مهم است، منافع ملت ایران است حال در لا‌به لای صحبت‌های او سوالاتمان و ناگفته‌ها را جست‌وجو می‌کنیم.
حجت‌الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه امروز شرایط عمومی کشور علی‌رغم آنکه بدخواهان تبلیغ می‌کنند، بسیار خوب است، اظهار داشت: ملت ایران بدانند که فشار آمریکا علیه کشورمان به اوج رسیده و عملا ظرفیت آن رو به پایان است و از این به بعد این تحریم‌ها و فشار، ظرفیت خود را از دست داده و تخلیه خواهد شد.
اما او نگفته این تخلیه چطور و با چه سرعتی انجام می‌شود و آیا تبعات آن مردم را می‌گیرد یا خود امریکا را؟!
وی با اشاره به اینکه آمریکا بی‌سابقه‌ترین تحریم و فشار تاریخی را طی یکسال گذشته بر ملت ایران وارد کرده، گفت: اینگونه فشارهای آمریکا در تاریخ بی‌سابقه است و حتی با فشارهایی که از طریق سازمان ملل و تحت فصل هفتم منشور این سازمان علیه کشورها اعمال شده، قابل مقایسه نیست. برغم همه این فشارها و آنچه بدخواهان تبلیغ می‌کنند، از شرایط بسیار خوبی برخورداریم و البته این بدان معنا نیست که سختی وجود ندارد و همه مشکلات برطرف شده است.
ممنون که ما را از نزدیک به زیر فصل هفتم منشور که به قول حرف‌های امروزتان فشارهای کمتری را تحمل می‌کردیم، کشاندید به بی‌سابقه‌ترین فشار اقتصادی. جناب روحانی کلا نفهیمیدیم گفتید با این فشارها خوبیم؟ بدیم، شرایط سخته، خوبه مطلوبه... چی؟!
رئیس‌جمهور گفت: بی‌تردید کاری که آمریکا علیه ملت ایران انجام داده از نمونه‌های بارز تروریسم اقتصادی است و این در تاریخ به عنوان جلادانی که علیه ملت ایران تلاش می‌کنند، ثبت می‌شود، اما در عین حال و برغم همه فشارها، ملت ایران به خوبی ایستادگی و مقاومت کردند.
یعنی انتهای اتفاقی که می‌توانیم به آن امید ببندیم این است که در تاریخ ماندگار شویم؟ این بود وعده حل شدن مشکلات با مذاکره با کدخدا؟
دکتر روحانی اظهار داشت: اینکه وزیر خارجه یک کشور اروپایی در جریان سفر به تهران به صراحت اعلام می‌کند که آمریکا در مسیری که انتخاب کرده خطا و اشتباه می‌کند و هرکس تاریخ ایران را بشناسد می‌داند که فشار حداکثری هیچ تأثیری بر مردم این کشور نمی‌گذارد، بدین معناست که دیگران به عظمت و قدرت ملت ایران اعتراف می‌کنند و می‌دانند که راهی که متحدشان انتخاب کرده غلط است و این بسیار حائز اهمیت است.
اینکه اقتدار ملت ایران زبانزد است را همه می‌‌دانیم اما اینکه از وزیر خارجه یک کشور اروپایی پرسیدید چرا به تعهدات برجامی‌تان عمل نمی‌کنید، و یا برای اجرای برجام چه کردید مهم است که نمی‌‌دانیم سوال کردید و او چه جوابی داده یا... .
رئیس‌جمهور افزود: همین وزیر امور خارجه اعلام کرد که تدبیر دولت ایران در یکسال اخیر در انتخاب راه عقلی، منطقی و حقوقی مایه شگفتی همه بوده است در یکسال گذشته مسئولین و ملت ایران دستپاچه نشدند و صبر و تدبیر خود را در برابر فشار دشمنان نشان دادند.
شاید با شما شوخی داشته‌اند؟! مگر می‌شود وقتی همه طرفین، تعهدی را نقض می‌کنند، تنها یک طرفه در تعهد بمانی و نقض‌کننده‌ها واقعا تحسین کنند؟! جناب روحانی چرا حداقل به همین وزیر خارجه نگفتید عقل و تدبیر شما کجا رفته بود که تعهداتتان را در طول اجرای برمام از سوی ما اجرا نکردید؟
وی با تأکید بر اینکه شرایط امروز کشور نسبت به گذشته بهتر شده است، اظهار داشت: امروز مردم ایران نسبت به ۶ ماه و یکسال گذشته آرامش بیشتری دارند و نسبت به آینده کشور خود امیدوارتر هستند و امروز مسئولین کشور نیز دیدگاه و نظر متحد و واحدی دارند و راه کلام و نظرات مسئولین رده بالا و همه مردم و فرهیختگان جامعه یکسان و واحد شده است.
نسبت به چهار سال قبل چه؟! آقای روحانی شما وعده دادید چرخ سانتریفیوژ و زندگی مردم با هم بچرخد اما... البته فقط سوال می‌کنیم، امیدواریم عصبی نشوید و احضاریه نفرسید و بعد توصیه‌ای به قاضی...
دکتر روحانی تصریح کرد: امروز همه به خوبی می‌دانند که مقصر اصلی همه مشکلات آمریکا است و هیچ‌کس در آن تردیدی ندارد.
خب رئیس‌جمهور عزیزمان، نقش شما در خنثی کردن حربه‌های دشمن چه بود؟! شما آیا نمی‌توانستید این حربه‌ها را خنثی کنید؟ یعنی اگر امریکا بخواهد بر ما جفا کند هیچ قدرتی توان مقابله ندارد؟!... یاد آن جمله بانوی سبزپوش کابینه‌تان افتادیم که در اوج آلودگی هوا مقصر اصلی حال بد هوا را نوزیدن باد اعلام کرد!!
رئیس‌جمهور تأکید کرد: امروز هیچ‌کس نمی‌تواند نسبت به راه دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران ایراد بگیرد. آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود و بازار بورس و ارز نسبت به ماه‌های اخیر به مراتب شرایط بهتری پیدا کرده است و به فضل الهی در بازار مسکن نیز تا پایان سال شرایط بهتری خواهیم داشت، چنانچه همه وزارتخانه‌های مربوطه وارد صحنه شوند می‌توان شرایط مسکن را بهبود بخشید.
امیدواریم هر چند که توقعمان بیشتر است.
دکتر روحانی با اشاره به توجه دولت به مسایل عمرانی، گفت: اگر چه دولت از شرایط سختی برخوردار است اما در زمینه مسایل مالی براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه ۲۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی کشور از ابتدای امسال تخصیص یافته است که آثار آن در ماه‌های آینده آشکار خواهد شد.
آثار آشکار شده ۶ سال قبل را بنمایانید لطفا! امیدواریم آثار آتی مانند کارنامه ۶ سال قبلتان نباشد.
دکتر روحانی تأکید کرد: با وحدت و همدلی می‌توانیم از مشکلات عبور کرده و بدخواهان خود را مجبور کنیم که پای میز منطق، مذاکره و عدل بنشینند و اشتباه خود را بپذیرند که البته اخیراً مقداری از حرف‌های بی‌حسابی که می‌زدند را معتدل کرده‌اند و بی‌تردید باز هم از مسیر اشتباه خود باز می‌گردند و می‌فهمند که راهشان درست نیست.
برایمان سوال است، شما به عنوان یک دکتر حقوقدان، دیپلمات ارشد آیا با بدخواهتان پای میز مذاکره می‌نشینید؟!
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امسال شرایط مناسبی برای ایجاد تحول اقتصادی در کشور مهیا می‌ّباشد، گفت: امسال می‌توانیم از نعمت‌ها و ظرفیت‌های بزرگی که در کشورمان وجود دارد، برای ایجاد تحول در بخش‌های مختلف بویژه اقتصادی استفاده کنیم.
کدام سال؟! امسال از چه زمانی شروع می‌شود؟!
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه همه آمار نشان می‌دهد که مسیر و حرکت درستی را می‌پیماییم، اظهار داشت: مردم مطمئن باشند آنچه برای دولت مهم است، منافع و رفاه ملت ایران است و با همه توان و در ملاقات‌هایی که امروز و پایان هفته در سفر خارجی خواهم داشت، تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت که به خوبی از حق مردم ایران دفاع کرده و در برابر بدخواهان ایستادگی کنیم.
خیلی‌ از مردم می‌پرسند چرا منافع مردم را با ملاقات و مذاکره می‌سنجید، چرا با وجودی که بارها و بارها توصیه شده منافع ملت در نگاه به داخل و کمک به رشد آنهاست باز مسیر خودتان یعنی ناجی یافتن از خراج را پیش می‌گیرید؟! برجام ثایت نکرد اعتماد به خارج به جای توسعه اقتصاد مقاومتی نتیجه‌ای ندارد؟!
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه همه باید تلاش کنیم که زندگی مردم آسیب دیده به شرایط عادی بازگشته و اماکن آسیب‌دیده بازسازی شود، گفت: دولت با همه همت در مسیر رفع مشکلات مردم آسیب‌دیده تلاش خواهد کرد و در زمینه بازسازی هم بایستی مردم ایران و نیروهای مسلح و نهادهای دولتی و عمومی همچون گذشته در کنار هم و دست در دست یکدیگر زیباتر از گذشته شهر را بازسازی کنند و کاری کنند که ساختارهای شهر در برابر سیل‌های احتمالی مقاوم باشد.
با تمام نقدها و سوالاتی که داشتیم اما ممنونیم که سخنانی امیدوارکننده به مردم تحویل دادید امیدواریم در عمل همین قدر امید بدهید.

نویسنده: سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 109362
 
Share/Save/Bookmark