میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۸
 
 
معضل تهیه بلیت فیلم‌های ایرانی در جشنواره جهانی فیلم فجر
ظرفیتی که قبل از ایجاد تکمیل می‌شود

فیلم‌های ایرانی سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به وصله‌ای ناچسب برای لباس پرزرق و برق جشنواره تبدیل شده است و مخاطبان برای دیدن این فیلم‌ها با مشکل مواجه هستند.
چهارمین روز سی‌ و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در حالی سپری شد که هنوز معضل تهیه بلیت برای فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره جهانی پابرجاست و انگار هر زمان برای تهیه بلیت این فیلم‌ها به مرجع فروش آن که سینما تیکت است مراجعه می‌شود نتیجه ظرفیتی است که گویا قبل از ایجاد، تکمیل شده است.
شاید تصوری که در ابتدا از جداسازی جشنواره جهانی فیلم فجر از بخش ملی در ذهن مخاطبان حرفه‌ای سینما ایجاد می‌شد تمرکز بیشتر یک بخش کاملا مجزا بر سینمای جهان و ارتباط بین سینماگران ایران و جهان بود. که به راستی این مهم محقق شده و حاصل این ارتباط دریافت آثار بیشتری از سینمای جهان طی سه سال اخیر بوده است و بعد رسیدن به نقطه‌ای که فیلساز، خود درخواست حضور در جشنواره را داشته باشد. اما این وسط اتفاقی که برای جشنواره به حاشیه‌ای ناچسب تبدیل شده حضور برخی فیلم‌های ایرانی در آن است. فیلم‌هایی که نمی‌توان به لحاظ ساخت و محتوا تفاوتی بین آنها و فیلم‌هایی که در بخش ملی به نمایش در می‌آیند قائل بود.
فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره قابلیت اکران در بخش ملی را دارند و در نهایت اکران در ایران؛ اما وقتی به هر دلیل در جشنوار ملی به نمایش در نمی‌آیند انگار وقتش رسیده که به بخش بین‌الملل بیایند شاید از بخش ملی جامانده یا مورد پذیرش هیأت داوران آن قرار نمی‌گیرند.
حال به هر دلیل وقتی برای اولین‌بار برای اکران به جشنواره جهانی می‌آیند جذابیت زیادی برای مخاطب ایرانی ایجاد می‌کنند که بروند و آنها را در جشنواره ببینند در صورتی که ظرفیت جشنواره مجال میزبانی از این حجم از مخاطب را ندارد. از طرفی میهمانان فیلمساز بخشی از ظرفیت را تکمیل می‌کنند و از طرف دیگر بخشی برای مخاطبان با کارت و در نهایت بلیت‌ها روی دست تماشاگران باد می‌کند و نمی‌توانند بروند و فیلمی که برایش با مشقت بلیت تهیه کردند ببینند.
البته این موضوع به مرور مرتفع شده است چراکه دیگر انگار امکان تهیه بلیت وجود ندارد تا حق مطالبه‌گری برای مخاطبان فیلم‌های ایرانی هم وجود نداشته باشد.
جالب‌تر اینکه وقتی در زمان مناسب برای تهیه بلیت به سینما تیکت مراجعه می‌کنید و خوشحال از اینکه ظرفیت‌ها بسته نشده و وارد قسمت بعد برای تهیه بلیت می‌شوید با خطای تعداد خرید شما تمام شده است مواجه می‌شوید در صورتی که همان زمان اگر برای تهیه بلیت فیلم خارجی دیگری اقدام کنید موفق خواهید شد. پویا

کد مطلب: 104060
 
Share/Save/Bookmark