میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۷
 
 
مسلمانان میانمار همچنان بی‌سرپناه

وضعیت بحرانی مسلمانان روهینگیا گویا پایانی ندارد چنانکه شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش در دیدار با هیأت پارلمانی انگلیس اعلام کرد که میانمار باید هرچه زودتر شرایط بازگشت مسلمانان روهینگیا به کشورشان را فراهم کند زیرا حضور تعداد زیادی از پناه‌جویان روهینگیا در اردوگاه ها به یک مشکل بزرگ برای بنگلادش تبدیل شده است.
روزنامه «دیلی استار» بنگلادش به نقل از شیخ حسینه نوشت پناهجویان روهینگیایی مشکلات زیادی برای مردم محلی و دولت بنگلادش ایجاد کرده و میانمار باید هرچه سریعتر شرایط بازگشت این افراد به میانمار را فراهم کند.
آنه مین رییس این هیات پارلمانی انگلیس نیز پس از دیدار با نخست وزیر بنگلادش در بیانیه ای اعلام کرد که وضعیت در اردوگاه های مهاجران در منطقه کاگس بازار در مقایسه با دو سال گذشته بسیار بهبود یافته است. وی از اقدام انسان دوستانه بنگلادش در پذیرش مسلمانان روهینگیا قدردانی کرد در حالی که انگلیس با حمایت از دولت میانمار خود از عوامل بحران پیش آمده است. این درحالی است که تلاش ماه جاری بنگلادش و میانمار برای بازگشت مسلمانان روهینگیا در روز های پایانی ماه گذشته با شکست روبرو شد.پناهجویان روهینگیایی از دولت میانمار خواسته اند با تضمین امنیت و حقوق شهروندی زمینه بازگشت آنان به کشورشان را فراهم کنند. بنگلادش و میانمار در ۲۵ ماه نوامبر ۲۰۱۷( ۴ آذر ۱۳۹۶) یک توافق نامه برای بازگشت پناهجویان روهینگیا به خانه های خود در راخین امضا کردند. بر اساس این توافق روند بازگشت مسلمانان روهینگیا به تدریج انجام خواهد شد درحالی که دو کشور باید امنیت، سلامت و کرامت آنها را تامین کنند. به گفته مقامات بنگلادشی از ماه اوت( مرداد) سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالی که پیش از این حدود ۴۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند. هم اکنون بیش از ۹۰۰ هزار مسلمان روهیگنیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه "کاگس بازار" بنگلادش حضور دارند. نزدیک به ۶۸۸ هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده اند.

کد مطلب: 110865
 
Share/Save/Bookmark