میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۲
 
 
کاروان نظامیان آمریکایی خارج شده از سوریه عازم کردستان عراق شد
اربیل در آزمون صداقت
اربیل در آزمون صداقت
 

اربیل یک باردیگر در آزمون صداقت و راستی آزمایی وعده‌هایش مبنی بر عدم تبدیل شدن به منطقه‌ای علیه امنیت کشورهای منطقه قرار گرفته چرا که یک کاروان نظامی آمریکا شامل ۱۰۰ کامیون حاوی خودرو زرهی و تسلیحات از شرق دیرالزور عازم منطقه کردستان عراق شد.
سران اقلیم کردستان عراق که با رویکرد به داعش و نیز همه پرسی جدایی طلبی از عراق واحد چالشهای بسیاری برای عراق و امنیت منطقه ایجاد کرده اند اکنون با آزمونی جدید مواجه شده اند که صداقتشان مبنی بر عدم بحران سازی برای کشورهای منطقه را محک خواهد شد این آزمان نوع رفتار این منطقه در قبال تحرکات نظامی جدید آمریکا در اقلیم است.
یک منبع در نهاد موسوم به «شورای مدنی دیرالزور» اعلام کرد که یک گروه از نیروهای نظامی آمریکا از سوریه خارج شدند. این منبع به خبرگزاری آلمان گفت که این گروه از نیروهای آمریکایی پس از خروج از سوریه عازم شمال عراق شدند. وی اعلام کرد که حدود ۱۰۰ کامیون بزرگ حامل خودروهای زرهی، اسلحه، ابزارهای مهندسی و خودروهای همفر از مناطق ریف شمال شرق دیرالزور به سمت استان «الحسکه» (شمال شرق سوریه) حرکت کردند. این منبع به نقل از شبه‌نظامیان موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» تأکید کرد که این کاروان به سمت گذرگاه «سیمالکا» و از آنجا به سمت کردستان عراق حرکت کرد. در همین ارتباط، «یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق چهارشنبه ۱۲ دیماه اظهار داشت که «منطقه کردستان» مقصد نخست نظامیان آمریکایی بعد از خروج از سوریه خواهد بود. رسول گفت که «نیروهای آمریکایی بعد از خروج از سوریه، ابتدا عازم "اربیل " مرکز کردستان شده و سپس به کشور خود یا مکان‌های دیگر می‌روند». این مقام نظامی عراقی افزود که نظامیان آمریکا (با حضور در کردستان) قانون عراق را نقض نمی‌کنند؛ زیرا آن‌ها هنگام خروج از سوریه، از اربیل به عنوان «نقطه گذار» استفاده می‌کنند.
وی اعلام کرد که نیروهای دیگری که از سوریه خارج شده و در یک پایگاه نظامی در استان «الانبار» مستقر می‌شوند نیز در این منطقه باقی نخواهند ماند. در این میان منابع کُرد اعلام کردند که آمریکا با تصمیم خروج نظامیان خود از سوریه قصد ندارد برگه این کشور را از دست بدهد، بلکه در تلاش است که از طریق طرفهای دیگر مانند داعش به نفوذ سیاسی و نظامی خود در سوریه ادامه دهد. آمریکا قصد دارد داعش را در منطقه راهبردی شرق فرات و به ویژه در مرزهای سوریه و عراق احیا کند تا تماس بین دو کشور و سایر طرفهای مقاومت قطع شود؛ مسئله‌ای که یکی از اهداف راهبردی آمریکا از آغاز جنگ علیه سوریه از سال ۲۰۱۱ تا کنون بوده است. در این میان حمله ائتلاف تحت رهبری آمریکا به منطقه‌ای در استان دیرالزور در شرق سوریه به کشته شدن ۱۱ عضو یک خانواده منجر شد.
در همین حال وزیر خارجه آمریکا از ارائه تقویم زمانی برای خروج نظامیان این کشور از سوریه امتناع کرده و گفته نمی‌خواهد زمان دقیق این اقدام را برای دشمنان آمریکا مشخص کند. پامپئو در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه News Max که بخش‌هایی از آن منتشر شده در پاسخ به این سوال که نیروهای آمریکایی چه زمانی از سوریه خارج می‌شوند، گفت: «نمی‌خواهم دشمنان بدانند ما دقیقاً چه زمانی خارج می‌شویم.» وزیر خارجه آمریکا، علی‌رغم این تأکید کرد که تردیدی در اینکه خروج نظامیان آمریکایی از سوریه محقق خواهد شد وجود ندارد. او گفت: «اما دستورالعمل‌ها در این خصوص خالی از ابهام هستند و ما آن را انجام خواهیم داد.»
در این میان وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز تأسف از پابرجا ماندن نظام سوریه، گفت روسیه اکنون در منطقه یک حوزه نفوذ به دست آورده، اما این حوزه نفوذ مسئولیت هم به همراه دارد. «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس در مصاحبه‌ای اذعان کرده که تلاش‌ها برای برکنار کردن «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه شکست خورده و او فعلا همچنان در قدرت حضور خواهد داشت.
خبر دیگر آنکه وزارت دفاع روسیه اعلام کرده طی یک سال گذشته ۲۳ هزار نفر از اعضای گروه‌های تروریستی در سوریه کشته شده‌اند. وزرات دفاع روسیه بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که طی یک سال گذشته، علاوه بر کشته شدن این مقدار تروریست، ۱۵۹ تانک، ۵۷ خودروی زرهی و بیش از ۹۰۰ توپخانه و نزدیک به سه هزار خودروی مجهز به توپ‌ها سنگین نیز منهدم شده است.
از سوی دیگر گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که ترکیه نیروهای خود را که در اطراف منطقه «منبج» به حالت آماده‌باش مستقر کرده بود، از این منطقه خارج کرده است. گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به معارضان- به نقل از منابعی که آنان را موثق می‌خواند اعلام کرد که «عملیات خروج تجهیزاتی که اخیرا وارد اطراف منطقه منبج شده بود، از طریق انتقال نیروهای جنگجو به پادگانهای واقع در اطراف ریف منبج صورت گرفت». دیدبان می‌گوید که این پادگان‌ها در واقع مدارسی بوده که به مقرهای نظامی وابسته به گروه تروریستی موسوم به «ارتش ملی» -وابسته به ترکیه- بدل شده و نیروهای خارج شده از اطراف منبج به سمت منطقه «لواء اسکندرون» عقب نشستند.

کد مطلب: 107463
 
Share/Save/Bookmark