میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
اسپانيا يا ايتاليا؟
اسپانيا يا ايتاليا؟
 

ايتاليا و اسپانيا درست سه هفته‌ پس از تساوي يك بر يك مرحله گروهي برگزار كننده ديدار پاياني جام ملت‌هاي اروپا هستند. اين بار آنها بر سر قهرماني اروپا با هم مي‌جنگند.
امشب ورزشگاه المپيك كيف ميزبان ديدار پاياني جام ملت‌هاي اروپا در سال ۲۰۱۲ خواهد بود. اين ديدار به قضاوت پدرو پروئنكا از پرتغال انجام مي‌شود. اين نخستين بار است كه داوري از پرتغال ديدار پاياني جام ملت‌هاي اروپا را سوت مي‌زند.
پروئنكا پرتغالي تاكنون سه مسابقه را در يورو ۲۰۱۲ قضاوت كرده كه از جمله آنها مي‌توان به ديدار اسپانيا ـ ايرلند در گروه سوم رقابت‌ها و انگليس ـ ايتاليا از دور يك چهارم نهايي اشاره كرد. اين داور پيش از يورو ۲۰۱۲ ديدار پاياني ليگ قهرمانان اروپا ميان بايرن‌ مونيخ و چلسي را نيز سوت زده بود.
تا امروز هيچ يك از قهرمانان جام ملت‌هاي اروپا در ۱۳ دوره گذشته نتوانسته‌اند از عنوان قهرماني خود دفاع كنند. اكنون اسپانيا قهرمان جهان و جام ملت‌هاي اروپا اين فرصت را دارد تا با شكست ايتاليا نخستين تيم از اين دست به شمار رود. ماتادورها‌ همچنين قصد دارند نخستين تيم جهان باشند كه سه عنوان قهرماني پي‌درپي را در بزرگ‌ترين تورنمنت‌هاي فوتبالي جهان از آن خود مي‌كنند. اسپانيا همچنين پس از قهرماني‌ها در سال‌هاي ۱۹۶۴ و ۲۰۰۸ به هت‌تريك قهرماني در جام ملت‌هاي اروپا نيز مي‌انديشد.
در حالي كه ويسنته دل‌بوسكه، سرمربي اسپانيا پس از پيروزي شاگردانش در ديدار نيمه‌نهايي برابر پرتغال به يكي، دو تغيير در تركيب بازيكنانش دست خواهد زد، چزاره‌ پراندلي دليل زيادي براي انجام اين كار ندارد. اين مربي نوگرا بار ديگر به ماريو بالوتلي اعتماد خواهد كرد و او را در تركيب اصلي جاي خواهد داد. بايد منتظر ماند و ديد اسپانيا با مهاجمي واقعي به ديدار پاياني گام خواهد نهاد يا همانند بيشتر بازي‌ها از حضور يك "۹ واقعي" چشم خواهد پوشيد. در هر حال هر دو مربي و دو تيم يكديگر را به خوبي مي شناسند. از آخرين بازي آنها زمان زيادي نمي‌گذرد. دو تيم در نخستين بازي گروهي خود در يورو ۲۰۱۲ هم به ديدار يكديگر رفته بودند كه نتيجه‌اي جز تساوي يك بر يك نداشت. اين بار اما اوضاع فرق مي‌كند و بازي در ورزشگاه المپيك كيف بايد برنده
داشته باشد.
ايتاليا در حالي روانه ديدار پاياني يورو ۲۰۱۲ شده است كه بقايش در اين رقابت‌ها را تا اندازه بسيار زيادي مديون حريفش در ديدار پاياني مي‌داند، چرا كه اگر اسپانيا و كرواسي در آخرين بازي گروه سوم جام ملت‌هاي اروپا با تساوي دو بر دو به كار خود پايان داده بودند، آتزوري ديگر جايي در بين تيم‌هاي حاضر در جام ملت‌هاي اروپا نداشت. اسپانيايي‌ها اين كار را نكردند و دل‌بوسكه هم مي‌گويد از اين تصميم گيري پشيمان نيست: "اين كار براي اين ورزش خوب نبود."
دل‌بوسكه كه با يكي از شبكه هاي راديويي اسپانيا گفت و گو مي‌كرد، بار ديگر اعتقادش به فوتبال شرافتمندانه را مورد تاكيد قرار داد: "هرگز پشيمان نخواهيم شد كه در بازي برابر كرواسي بر سر تساوي مسابقه توافق نكرديم تا ايتاليا را حذف كنيم." دل‌بوسكه ۶۱ ساله در حالي اين سخنان را مطرح كرد كه رسانه‌هاي ايتاليايي پيش از بازي‌هاي پاياني گروه سوم رقابت‌ها بازي رواني شديدي را به راه انداخته بودند. آنها اعلام مي‌كردند دل‌بوسكه و اسلاون بليچ همتاي كروات او بر سر نتيجه‌ بازي توافق كرده و عليه ايتاليا دست به تباني خواهند زد.
سرمربي موفق اسپانيايي‌ها با اشاره به بازي پاياني و ديدار دوباره با ايتاليا، عنوان كرد: "آنها تيمي بودند كه بيش از ديگران ما را عصباني كردند. ايتاليا قهرمان چهار جام جهاني است. پس نبايد خودمان را مدعي بدانيم. بخت قهرماني هر دو تيم ۵۰ ـ ۵۰ است." به گفته او، ده‌روسي و پيرلو در خط مياني و بالوتلي در خط حمله بازيكنان تعيين كننده ايتاليا هستند و اسپانيا بايد بهترين عملكردش را براي شكست ايتاليا به كار گيرد.
اين مربي اسپانيايي عملكرد دفاعي تيمش در اين رقابت‌ها را اميدوار كننده دانست ولي گفت: "شايد آن‌طور كه همه آرزو داشتند زيبا بازي نمي‌كنيم، ولي اسپانيا همواره كنترل بازي‌ها را در دست داشته است. همچنان با سلاح خودمان مي‌جنگيم و از سبك بازي‌مان‌ هم دست برنمي‌داريم."
اسپانيا و ايتاليا روي هم رفته ۳۰ بار با يكديگر روبرو شده‌اند، در اين ميان هشت پيروزي از آن اسپانيا، ۱۰ برد از آن ايتاليا و ۱۲ تساوي سهم هر دو تيم بوده است. هفت مسابقه از اين مجموع نيز ديدارهاي دوستانه بوده‌اند. اسپانيا در يازده مسابقه رسمي اين دو تيم تنها يك بار طعم پيروزي را چشيده، ايتاليا اما پنج بار پيروز از ميدان خارج شده است. اولين رويارويي دو تيم در جام ملت‌هاي اروپا در سال ۱۹۸۰ صورت گرفت. مسابقه‌اي كه با تساوي بدون گل به پايان رسيد.
دل‌بوسكه سرمربي كنوني اسپانيا در همان رقابت‌ها فوتبال ملي خود را به عنوان بازيكن به پايان برد، هر چند در آن مسابقه برابر ايتاليا به ميدان نرفت. آخرين پيروزي ايتاليا برابر اسپانيا در مسابقه رسمي، به دور يك چهارم نهايي جام جهاني ۱۹۹۴ آمريكا باز مي‌گردد؛ زماني كه آتزوري با گل دقيقه ۸۸ روبرتو باجو بازي در بوستون را با نتيجه‌ دو بر يك به سود خود پايان برد.
ايتاليا آخرين بار در سال ۲۰۰۰ توانسته بود حضور در ديدار پاياني جام ملت‌هاي اروپا را تجربه كند. لاجوردي پوشان مي‌‌خواهند پس از ۴۴ سال دوباره قهرمان اروپا شوند.
چزاره پراندلي يكي از بزرگ‌ترين هواداران فوتبالي است كه اسپانيا ارائه مي‌كند. با اين حال مي‌گويد تيمش بايد با اعتماد به نفس راهي ديدار پاياني يورو ۲۰۱۲ شود. او مي‌گويد نبايد از اسپانيايي‌ها هراسي به دل راه داد.
پراندلي به خوبي مي‌داند كه تيمش در بازي برابر اسپانيا در فينال يورو ۲۰۱۲ با ماموريت دشواري روبه‌روست ولي ايمان دارد ايتاليايي‌ها مي‌توانند برنده اين ديدار باشند: "با شايستگي به اين مرحله رسيده‌ايم و همه تلاشمان را به خرج خواهيم داد. بسيار افتخارآميز است كه تيم نمايي از كشورش باشد. ما جنگ قدرتي را برگزار كرديم و از آن هم پيروز بيرون آمديم."
پراندلي ابراز اميدواري كرد شاگردانش با وجود خستگي ديدار برابر آلمان بتوانند در دوئل كيف بهترين عملكرد خود را ارائه دهند: "اميدوارم تيم بتواند به خوبي آماده شود. اگر چه تنها يك روز براي اين منظور زمان در اختيار داريم. بازي آساني نخواهد بود، چرا كه اسپانيايي ها سالهاست كه در كنار هم بازي مي‌كنند. آنها قهرمان جام ملت‌ها و جام جهاني شده‌ و اكنون دوباره در فينال حاضرند. نه تنها از نظر فني خوب بازي مي‌كنند كه از روحيه و ويژگي‌هاي فردي بسيار خوبي هم برخوردارند كه آنها را به الگويي تبديل مي‌كند، ولي ما هم هستيم. در جريان اين رقابت‌ها پيوسته پيشرفت داشته‌ايم."
پراندلي همچنين گفت: "بايد آرامش داشته باشيم. اين تنها راز موفقيت ماست. نبايد تنها با روحيه‌ جنگجويانه وارد زمين بازي شويم، كه بايد ايده‌هاي درستي را هم داشته باشيم. نبايد از آنها بترسيم."
قهرماني ايتاليا و اسپانيا شايد مسكني براي تومور بدخيم اقتصادي اين دو كشور باشد چرا كه هر دو در بحران اقتصادي اروپا و يورو در خطر ورشكستي قرار دارند. بايد منتظر ماند و ديد كداميك از اين دو ورشكسته اقتصادي قهرماني اروپا را مرهمي بر زخم‌هايش مي‌كند.

کد مطلب: 74972
 
Share/Save/Bookmark