میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۷
 
 
عملیات پهپادی یمنی‌ها به انبار تسلیحات فرودگاه نجران رسید
تحقیر سامانه دفاع موشکی غول‌پیکر سعودی
تحقیر سامانه دفاع موشکی غول‌پیکر سعودی
 

سامانه دفاعی سعودی که بیشتر پاتریوت آمریکایی‌ است هر روز با حقارت جدیدی در برابر مقاومت یمنی‌ها متحمل می‌شود چنانکه یک منبع در یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به شبکه المسیره گفت این یگان امروز سه شنبه عملیات پهپادی علیه فرودگاه نجران انجام داده است.
 ین یگان با پهپاد قاصف ۲K انبار تسلیحات در فرودگاه نجران را هدف قرار داد که به بروز آتش سوزی در آن منجر شده است. این اقدام در حالی صورت گرفت که پیش از آن نیز عملیات پهپادی یمن، تاسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داد. القدس العربی نوشت، انصارالله یمن شیوه‌های دفاع خود در برابر مداخله نظامی عربستان و امارات در یمن را وارد فاز جدید تهاجمی کرده که متکی به ابزارهایی کم هزینه با فناوری ساخت ساده اما در عین حال خطرناک است. روزنامه «القدس العربی» در یادداشتی با عنوان «زرادخانه غول آسای عربستان و فناوری ناچیز الحوثی»، فاز جدید حملات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در دفاع برابر تجاوزگری عربستان و امارات را موجب به هم ریختن معادلات میدانی توصیف کرد. مقامات سعودی می‌گویند که پدافند هوایی کشورشان دو فروند موشک بالستیک را که پشت سر هم شهرهای الطائف و جده در استان مکه را هدف گرفته بود رهگیری کردند. همزمان انصارالله یمن می‌گوید حمله اخیر به تاسیسات نفتی شرکت آرامکوی عربستان بخش کوچکی از طرح بزرگی است که در انتظار این کشور است و ۳۰۰ نقطه نظامی و حیاتی عربستان و امارات برای حمله شناسایی شده‌است.قبل از آن هم طرفی ناشناس موفق به حمله به نفت کش‌های اماراتی و عربستان در بندر الفجیره امارات و تخریب آن شد. القدس العربی نوشت: روشن است که گروه الحوثی شیوه‌های دفاع خود در برابر مداخله نظامی عربستان و امارات در یمن را وارد فاز جدید تهاجمی کرده که متکی به ابزارهایی کم‌هزینه و فناوری ساخت ساده است، اما در عین حال می‌تواند بسیار خطرناک باشد به ویژه به این دلیل که می‌تواند هزاران کیلومتر خط لوله نفت و ده‌ها تاسیسات استخراج، پالایش و پمپاژ نفت در عربستان سعودی و امارات عربی متحده را هدف قرار دهد. این روزنامه افزود: چیزی که اثر بخشی این گزینه تهاجمی را افزایش می‌دهد این است که پهپادهایی که ایستگاه پمپاژ نفت عربستان را هدف گرفتند از مسافتی بالغ بر هشتصد کیلومتری به هوا برخاستند و برد آنها تا بیش از هزار و ششصد کیلومتر می رسد، یعنی می‌تواند اهداف بسیار دور از لحاظ جغرافیایی را نابود کند. ا
لقدس العربی نوشت: چه بسا حملات اخیر اعتبار بخشی به اعلامیه‌های پیشین الحوثی درباره حمله آن به تاسیسات حیاتی عربستان و امارات از جمله فرودگاه‌های ریاض، ابوظبی و دبی محسوب می‌شود.این روزنامه نوشت: دومین منشا خطر این است که پیچیده‌ترین شبکه‌های دفاعی پیرامون تاسیسات نفتی عربستان و امارات که برایش میلیاردها دلار هزینه کردند در رهگیری جزیی یا کلی این پهپادها ناتوان بوده و نتوانسته مانع اثرات تخریبی آن شود. این علاوه بر مشکلات عمدی است که مانع استقرار هر نوع پیشرفته پدافند دفاعی است که در حال حاضر برای حفاظت از شبکه‌های عنکبوتی خطوط نفت استفاده می‌شود. بنابراین تقریبا غیرممکن است که اطمینان حاصل شود که نشت نفت آسیب جدی به محیط زیست وارد نکند. لازم به ذکر است پدافند هوایی ارتش یمن در جدیدترین دستاورد خود موفق شد یک فروند پهپاد ائتلاف متجاوز در الحدیده را ساقط کند. 
بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، این پهپاد در حالی که در شمال غرب «حیس» در حال انجام مأموریت بود، ساقط شد. پدافند هوایی ارتش یمن در چهاردهم ماه جاری (می) نیز یک فروند پهپاد تهاجمی « MQ۱» ائتلاف متجاوز را با موشکی مناسب ساقط کرد؛ این پهپاد ساخت آمریکاست. از سوی دیگر ائتلاف سعودی حمله پهپادی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به منطقه نجران عربستان را تایید کرد. لازم به ذکر است رئیس کمیته عالی انقلاب یمن به بیانیه سازمان برنامه جهانی غذا درخصوص ارسال کمک‌های بشر دوستانه واکنش نشان داد.«محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در پست توئیتری خود نوشت: انتقادات سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن علیه انصارالله بیانگر اعمال فشار از سوی ائتلاف متجاوز سعودی برای جلب افکار عمومی است. وی درادامه افزود: این انتقادات سازمان برنامه جهانی غذا بعد از آن صورت می گیرد که با وارد کردن ۱۶۳ هزار کیسه گندم فاسد به یمن مخالفت شد.

کد مطلب: 109029
 
Share/Save/Bookmark