میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۱
 
 
تکرار واژگان
دونالد ترامپ در حالی به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد کرد که ادعای...

دونالد ترامپ در حالی به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد کرد که ادعای متفاوت بودن با سایر روسای جمهور ایالات متحده را سر می‌داد او حتی برای نشان دادن این ادعا اقدام به کنار نهادن بسیاری از قوانین دوران اوباما نمود و در صحنه جهانی نیز فضایی از رعب و وحشت را ایجاد نمود. این رفتارها در حالی صورت گرفته که جدیدترین سخنانش نشان می‌دهد که این ادعاها بیشتر یک ظاهرسازی است و شاید بتوان گفت که او همان سیاست‌های دوران گذشته را در لوای تاکتیک‌های جدید اجرایی می‌سازد.
دونالد ترامپ» در یک پیام توییتری بار دیگر به فرمان اجرایی خود برای جلوگیری از ورود مهاجران از هفت کشور با اکثریت جمعیت مسلمان ایران، عراق، سوریه، یمن، سومالی، سودان و لیبی اشاره کرد و نوشت: «تروریسم اسلام افراطی بسیار واقعی است. نگاهی به آنچه که در اروپا و خاورمیانه در حال رخ دادن است، بیندازید. دادگاهها باید سریعاً اقدام کنند». این سخنان در حالی مطرح شده که یادآور جملاتی است که در سالهای گذشته حداقل از سال ۲۰۰۱ یا همان حادثه ۱۱ سپتامبر به این طرف بسیار شنیده شده است. جرج بوش در حالی در کنگره درباره جنگ افغانستان سخن گفت که جمله هر مسلمانی تروریست نیست اما هر تروریستی مسلمان است را بر زبان آورد. باراک اوباما در حالی ادعای رفتارهای دموکراتیک را سر می‌داد که او نیز کشورهای عربی را محور تروریسم نامید و ادعا کرد بحران‌های جهان ناشی از جنگ داخلی میان شیعه و سنی است. وی تاکید کرد تا زمانی که این اختلافات ادامه دارد جهان روی آرامش نمی‌بیند. سخنان کنونی ترامپ نشان می‌دهد که او نیز همان جملات را در لوای گفتارهای جدید مطرح می‌سازد و اقدامش مبنی بر مخالفت با حضور مسلمانان در آمریکا نیز گامی در همان راهبردهای گذشته اقدام پیش‌دستانه است.
جرج بوش اقدام پیش‌دستانه را با لشگر کشی گسترده به افغانستان و عراق صورت داد و اوباما که آمریکای ناتوان‌تری را تحویل گرفته بود از طرح اعزام گروه‌های کوچک نظامی و استفاده از متحدان و البته پیاده نظامی به نام گروه‌های تروریستی بهره گرفت. ترامپ در حالی وارد کاخ سفید شد که هیچ کدام از این مولفه‌ها را نداشته لذا حمله پیش‌دستانه یا همان اسلام‌ستیزی را در قالب اجرای طرح ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا در پیش گرفته است. در اصل اقدام ترامپ نه از روی قدرت بلکه برگرفته از ضعف‌های شدید امریکا یا همان میراث بر جای مانده از اوباما است که البته به رغم تمام این کاستی‌ها همچنان یک هدف برای آنان تعریف شده و آن اسلام ستیزی و معرفی جهان اسلام به عنوان محور تروریسم و ناامنی جهانی است.

کد مطلب: 98462
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark