میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۴
 
 
نگاهی به واکنش‌ها به انفجار مهیب بیروت

وقوع انفجار در بندر بیروت که کشته و زخمی‌های زیادی را به جا گذاشت، واکنش‌هایی را به همراه داشت و مقامات بسیاری از کشورها با ارسال پیام یا از طریق تماس تلفنی با دولت و ملت لبنان ابراز همدردی و همبستگی کردند.
عصر یکشنبه انفجاری شدید در بندر بیروت رخ داد که بر اثر آن، تاکنون یکصد نفر کشته و بیش از چهار هزار نفر زخمی شده‌اند.
در همین خصوص روزنامه «الجمهوریه» در سرمقاله خود درباره انفجار شدید بندر بیروت دو فرضیه را مطرح کرد و نوشت، آیا این حادثه، [ناشی از] اهمال بود تا بیروت را در «دریایی از خون و ویرانی» غرق کند یا اینکه اقدامی نظامی بود که رژیم اسرائیل با خونسردی انجام داد تا لبنان را به فروپاشی بیشتر اقتصادی بکشاند؟
در ادامه این گزارش آمده است دو روایت درباره انفجار شدید بیروت وجود دارد که اولی می‌گوید علت آن ۲۷۰۰ تن ماده نیترات آمونیوم مصادره شده از یک کشتی است که از شش سال قبل در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت نگهداری می‌‎شده است. روایت دوم می‌گوید که رژیم صهیونیستی این انبار را هدف گرفته بویژه اینکه شاهدان عینی از پرواز جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان لبنان قبل از وقوع انفجار سخن گفته‌اند.
سید رضا صدرالحسینی تحلیلگر مسائل غرب آسیا نیز در این باره به فارس گفت: علت حادثه هر چه بوده قطعا از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد، ولی آنچه مهم است ذینفعان این حادثه است که با توجه به تحولاتی که در یک سال گذشته در لبنان مشاهده می‌کنیم، برای به هم ریختگی و ایجاد آشوب در این کشور، توسط مثلث عبری، عربی و آمریکایی، در حال حاضر هم بیشترین ذینفعان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هستند، به ویژه اینکه در هفته‌های اخیر یکی از ماموران حزب الله لبنان در سوریه به‌واسطه بمباران رژیم صهیونیستی به شهادت رسید و موضوع انتقام سخت حزب‌الله از رژیم صهیونیستی مطرح شد. این کارشناس مسائل منطقه عنوان کرد: به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت رژیم صهیونیستی این منفعت را می‌برد که این انتقام به تعویق می‌افتد و به همین خاطر سود خواهد برد. در پی این انفجار مهیب، مقامات تعدادی از کشورها طی تماس تلفنی با مقامات لبنان ضمن تسلیت به مردم و دولت این کشور، با بازماندگان قربانیان انفجار بیروت ابراز همدردی کردند. در همین خصوص محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری کشته و زخمی شدن شمار زیادی از شهروندان لبنان بر اثر انفجار را به مردم و دولت لبنان تسلیت گفت. وی در پیام توئیتری خود به زبان عربی نوشت: «قلب‌های ما در این فاجعه بزرگ با ملت لبنان است. شهدا مورد رحمت قرار بگیرند و صبر و آرامش برای خانوده قربانیان و مجروحان نیز شفا یابند. سلام و درور خدا به این ملت غرورآفرین. وزیر امور خارجه همچنین در گفت‌و‌گوی تلفنی با «شربل وهبه» همتای لبنانی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه کمک به لبنان در قالب نیازهای ضروری و زیرساختی در پی انفجار بیروت را اعلام کرد. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز سه‌شنبه شب انفجار بیروت را تأسف آور و نگران کننده خواند و گفت: با اندوه بسیار این حادثه و اخبار آن را دنبال می‌کنیم. موسوی همچنین بر همبستگی باب دولت و ملت لبنان در این شرایط سخت و طاقت فرسا تأکید کرد. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی نیز با تسلیت به دولت و ملت لبنان در پی وقوع انفجار در بیروت، گفت: در کنار مردم سرافراز و مقاوم لبنان برای هرگونه کمک و مساعدت ایستاده‌ایم. محمدباقر قالیباف رئیس مجلس نیز گفت: ایران مثل همیشه آماده هر گونه همکاری و کمک‌های انسان‌دوستانه به حادثه دیدگان انفجار بیروت است و بنده برای تسریع این امر با مقامات ذیربط ایرانی و لبنانی همراه خواهم بود.
حزب‌الله لبنان نیز بامداد چهارشنبه در بیانیه‌ای با ابراز همدردی با خانواده شهدا و مجروحان از همه لبنانی‌ها و گروه‌های سیاسی خواست تا با همبستگی و یکپارچگی به عبور از این شرایط سخت کمک کنند.
حزب‌الله لبنان همچنین در راستای همدردی با مجروحان حادثه در بیروت در تمام مراکز بهداشتی لبنان پویش اهدای خون راه اندازی کرد. بشار اسد رئیس جمهور سوریه طی پیامی به رئیس جمهور لبنان،‌ حادثه انفجار مهیب عصر روز سه‌شنبه در بیروت را تسلیت گفت. ولید المعلم وزیر خارجه سوریه نیز در تماس تلفنی با همتای لبنانی خود، همدردی کشورش با دولت و ملت لبنان در پی انفجار بندر بیروت را اعلام کرد.

تازه‌ترین آمار قربانیان
وزارات بهداشت و صلیب سرخ لبنان شمار کشته‌شدگان این حادثه به ۱۰۰ و تعداد زخمی‌ها به بیش از ۴۰۰۰نفر رسید.
جرج کتانه دبیرکل صلیب سرخ لبنان گفت : ۷۵ دستگاه آمبولانس برای تخلیه مجروحان وارد عمل شد.
وی از زخمی شدن ۱۱ نفر از نیروهای یونیفل(نیروهای بین‌المللی مستقر در جنوب لبنان) در این انفجار خبر داد. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز تاکید کرد که دنیای پلید صهیونیسم و شرارت از بلند شدن دود و آتش در لبنان مسرور نباشند. حسین حاتمی در صفحه توئیتر خود به حادثه تلخ بیروت واکنش نشان داد.نماینده مردم کلیبر، خودآفرین و هوراند در مجلس در شبکه اجتماعی نوشت:لبنان حتی استخوان هایش هم نصیب سگهای شما نخواهد شد...دنیای پلید صهیونیسم و شرارت از بلند شدن دود و آتش در لبنان مسرور نباشند و طنین فرزندان راستین روح اله بر کرانه های مدیترانه خواب شیطان های ریز و درشت جهان را آشفته تر خواهد کرد.

کمک به برادران لبنانی وظیفه اسلامی و انسانی است
سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس در پیامی توئیتری ضمن ابراز همدردی با ملت لبنان، کمک به ملت این کشور را وظیفه اسلامی و انسانی دانست.

تاکید یاسین جابر بر روابط برادرانه و تاریخی بین لبنان و ایران
در همین رابطه؛ رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن تماس تلفنی با همتای لبنانی، حادثه انفجار در بندر بیروت را تسلیت گفت و با مردم و مجلس نمایندگان لبنان ابراز همدردی کرد. مجتبی ذوالنوری در گفتگوی تلفنی با یاسین جابر رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان لبنان, فاجعه دردناک انفجار در بندر بیروت را به مجلس لبنان, مردم مقاوم و سرافراز این کشور و حکومت لبنان تسلیت گفت و ابراز همبستگی کرد. ذوالنوری ضمن ابراز همدردی با مردم لبنان از خداوند متعال رحمت واسعه برای قربانیان این حادثه، شفای عاجل برای مجروحین و صبر و سلامتی برای خانواده‌های قربانیان را مسئلت نمود. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در کنار مردم و حکومت لبنان، آمادگی مجلس و کمیسیون امنیت ملی را برای کمک به لبنان و مساعدت در درمان مجروحین اعلام کرد.
رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس لبنان در این تماس تلفنی، با تاکید بر روابط برادرانه و تاریخی بین ایران و لبنان، از ابراز همدردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تقدیر و تشکر کرد. یاسین جابر در ادامه ضمن تقدیر از این تماس تلفنی و ابراز همدردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران کشور دوست و برادر است و در این مصیبت‌ در کنار مردم لبنان ایستاده است.

حادثه انفجار در بیروت مشکوک است
نماینده مجلس ضمن بیان اینکه حادثه انفجار بیروت مشکوک است از احتمال دست داشتن رژیم صهیونیستی در این حادثه گفت.
محمدحسن آصفری با اشاره به حادثه تلخ در بیروت، گفت: حادثه شب گذشته لبنان مشکوک است، نیاز است به طور جدی مورد بررسی قرار بگیرد.
نایب رییس کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه امروز رژیم صهیونیستی به دنبال این است که طرح ترامپ را اجرایی و عملیاتی کند، به نظر می رسد این رژیم با انجام اقداماتی در تلاش است تا افکار عمومی دنیا نسبت به اجرای طرح خیانت بار ترامپ در منطقه فلسطین خنثی و موضوع به دست فراموشی سپرده شود تا بتوانند به صورت چراغ خاموش طرح را عملیاتی کنند.
نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس اظهار داشت: اتفاقی که در لبنان صورت گرفته است کاملاً مشکوک و نیاز به بررسی و دقت دارد، امیدواریم مسایل و موارد حادثه به طور دقیق روشن شود و دولت لبنان باید به دنبال آن باشد تا مقصر حادثه مشخص شود.
این نماینده مجلس گفت: جمهوری اسلامی به دولت و پارلمان لبنان تسلیت می گوید و با ملت لبنان ابراز همدردی را خواهد داشت.

کد مطلب: 114825
 
Share/Save/Bookmark