میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
پیام‌های چهار گانه
غرب آسیا همچنان اصلی ترین کانون تحولات جهانی است که مجموعه‌ای از بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در آن ایفای نقش می‌کنند...

غرب آسیا همچنان اصلی ترین کانون تحولات جهانی است که مجموعه‌ای از بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در آن ایفای نقش می‌کنند. یکی از نکات مطرح در معادلات منطقه، جنگ رسانه‌ای و سیاسی برای معرفی ایران به عنوان عامل ناامنی‌های منطقه است؛ چنانکه طی هفته‌های اخیر غرب و برخی مهره‌های منطقه‌ای آنها ادعای لزوم بازنویسی برجام با محوریت محدودیت‌های بی پایان هسته‌ای، حذف توان موشکی و جایگاه منطقه‌ای ایران مطرح کرده‌اند. این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که نگاهی بر رفتارهای عملی جمهوری اسلامی ایران به صراحت واهی بودن این ادعاها را آشکار ساخته و حتی نشانه‌ای بر نقش محوری ایران در تامین امنیت منطقه و جهان است. نخست آنکه یکی از محورهای تحولات منطقه را تحرکات نظامی اخیر آمریکا در خلیج فارس و مرزهای سوریه و عراق تشکیل می‌دهد. این نوع رفتارها در حالی می‌تواند زمینه ساز بحران فراگیر در منطقه گردد که جمهوری اسلامی ایران درباره هرگونه رفتار نابخردانه به آمریکا هشدار داده و تاکید دارد که پاسخی سخت به هرگونه تهدید امنیت منطقه خواهد داد. این واکنش ایران که عقب نشینی آمریکا از تحرکات نظامی در منطقه را به همراه داشته برگرفته از توان دفاعی بومی و مستقل جمهوری اسلامی ایران است که زمینه ساز امنیت پایدار در منطقه شده است.رزمایش پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران که برگرفته از توان بومی دفاعی کشور است را در جمع مولفه ای بازدارنده در قبال تهدیدات و تحرکات اخیر نظامی آمریکا می‌توان ارزیابی کرد که در خدمت امنیت منطقه است.
دوم آنکه جمهوری اسلامی ایران در حالی در واکنش به بدعهدی‌های اعضاء ۱+۵، غنی سازی ۲۰ درصد را در فردو از سرگرفته است که همزمان گزارش کامل آغاز فالعیت را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرده است. هر چند که آژانس هرگز به تهدیدات خود در قبال ایران به عنوان عضو ان.پی.تی عمل نکرده و کمکی برای توسعه فعالیت‌های هسته ای ایران نداشته، اما جمهوری اسلامی در چارچوب نگاه صلح آمیزی که به فعالیت هسته ای دارد، همواره بیشترین همکاری را با آژانس داشته است. جمهوری اسلامی ایران با اجرای مصوبه مجلس درباره اقدام راهبردی برای حفظ حقوق هسته ای و لغو تحریم‌ها در حالی پیام مقاومت و تسلیم ناپذیری در برابر زیاده خواهی غرب را به جهان مخابره کرده که اعلام رسمی آغاز غنی سازی مجدد ۲۰ درصد به آژانس، صداقت هسته ای جمهوری اسلامی را آشکار می‌سازد. رفتاری که واهی بودن ادعای غرب که سعی دارد ایران را تهدید امنیت هسته ای جهان معرفی نماید بار دیگر به جهانیان گوشزد می‌کند. نکته مهم آنکه قانون مداری جمهوری اسلامی الگویی مهم برای فعالیت‌های آژانس در اجرای جهان عاری از سلاح هسته ای است که شایسته تقدیر و حمایت بوده و آژانس به جای سیاسی کاری و رفتارهای مغرضانه باید به حمایت از جمهوری اسلامیو تعهدپذیری آن بپردازد. عملکرد ایران در باب آغاز غنی سازی ۲۰ درصد صداقت و شفافیت ایران در امنیت هسته ای جهان را آشکار می‌سازد.
سوم آنکه یکی از مولفه‌های مهم در عرصه امنیت در قرن بیست و یکم را امنیت زیست محیطی تشکیل می‌دهد. امنیتی که در دنیای امروز به عنوان امری مهم و اجرای آن لازم الاجرا عنوان می‌شود.
جمهوری اسلامی ایران دوشنبه از توقف یک نفت کش کره جنوبی خبر داد. اقدامی که با واکنش‌های گسترده محافل رسانه ای و سیاسی غرب و البته کره‌ای همراه شد و تلاش کردند تا این اقدام ایران را حتی گروگان گیری برای آزادسازی دارایی‌هایش عنوان سازند. این رفتارهای تبلیغاتی و غیرواقع گرایانه در حالی مطرح می‌شود که دلیل توقف این نفت‌کش عدم توجه آن به امنیت زیست محیطی و رفتارهای مغایر با امنیت زیست محیطی آب راه‌ها و دریاها بوده است. جمهوری اسلامی ایران براساس اصل حمایت از امنیت زیست محیطی اقدام به توقیف این نفت کش کرده است. رفتاری که البته درگذشته نیز صورت گرفت و کشتی انگلیسی به دلیل نقض قوانین دریایی و تهدید زیست محیطی توسط ایران توقیف شد. این رویکرد جمهوری اسلامی برگرفته از اهمیت امنیت زیست محیطی برای جمهوری اسلامی است که بر امنیت کل کشورهای منطقه تاثیر بسیاری دارد.
چهارم آنکه دنیا امروز گرفتار بحرانی به نام کرونا است که به گفته بهداشت جهانی شاید تا سالها باقی بماند. امروز اقدام علیه شیوع و گسترش کرونا و کشف واکنش به مولفه ای برای امنیت بین الملل مبدل شده است. جمهوری اسلامی‌ایران با اقدامات بسیار سازنده و تحسین برانگیز در مقابله با کرونا و نیز ساخت واکنش کرونا که به مرحله تست انسانی رسیده گامی مهمی برای کمک به امنیت جهان برداشته است. این اقدام درحالی صورت می‌گیرد که غرب با نقض تمام قوانین بین المللی سیاسی تحریم دارویی را علیه ایران اعمال می‌کند و جمهوری اسلامی در چنین شرایطی به این موقعیت‌ها دست یافته است. اقدام جمهوری اسلامی برای ساخت واکسن کرونا برگرفته از نقش آن در امنیت منطقه و جهان است که سندی دیگر بر واهی بودن ادعای تهدید بودن جمهوری اسلامی است.
با توجه به مولفه‌های ذکر شده می‌توان گفت که جمهوری اسلامی در حوزه امنیت نظامی، امنیت هسته ای، امنیت زیست محیطی و امنیت بهداشتی محور و کانون امنیت منطقه و بعضا جهان است که سندی بر واهی بودن ادعاهای ایران هراسانه غرب و مهره های منطقه ای آنهاست که با هوچی گری و جوسازی‌های ضدایرانی به دنبال پنهان سازی این حقایق و نقش ارزنده ایران در تحقق امنیت جهان هستند. تقلایی که تاکنون با ناکامی همراه شد و جهان، ایران را کانون امنیت و آمریکا را محور ناامنی می‌دانند که نمود آن را در مطالبه جهانی برای مجازات آمریکا به عنوان عامل ترور سرداران مقاومت در سالروز شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و هم رزمانشان در تروریسم آمریکایی می‌توان مشاهده کرد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 116724
 
Share/Save/Bookmark