میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۴
 
 
عملکرد قوه قضاییه در برخورد با مفاسد
برخورد قاطع با مفاسد، توطئه ناامید کردن مردم را خنثی کرد

گروه رویداد از زمانی که آیت الله رئیسی در جایگاه ریاست قوه قضاییه نشسته است، اقداماتی انجام داده که با توجه ویيه افکار عمومی روبرو شده است.
شاید کسی تصور نمی‌کرد که در این برهه زمانی از عملکرد قوه قضاییه، با افرادی برخورد شود که از جاشیه امن برخوردار بودند یا به خاطر داشتن مسئولیت و منتسب به مسئولی،‌دادگاهی شوند و حکم برای آنها صادر شود. تا پیش از این نیز مسئولین قوه قضاییه همواره از برخورد شدید با مفاسد به ویژه مفاسد اقتصادی سخن می‌گفتند اما آن برخوردی که در نزد افکار عمومی انتظار می‌رفت اتفاق نمی‌افتاد. تخلف‌ها و مفاسدی که اکنون برخورد با آنها آغاز شده، سال‌ها ادامه داشته و مراجع قضایی و قانونی سراغ آنها نرفته بودند.
هر چند این برخوردها از نظر برخی شاید دیرهنگام باشد،‌اما همین که آغاز شده و قاطعانه پیش می‌رود جای امیدواری دارد که به نتیجه برسد و دست غارتگران بیت‌ المال از اموال و دارایی‌های کشور و مردم قطع شود. در همین زمینه نمایندگان مجلس شورای اسلامی که برای ادامه روند برخورد قوه قضاییه با مفاسد باید با دستگاه قضایی همکاری داشته باشند، از عملکرد رئیس قوه قضاییه دفاع کرده و خواهان ادامه این روند هستند.

قوه قضاییه سراغ مفاسد افرادی رفت که کسی گمان برخورد با آنها را نمی‌کرد
نماینده مردم شازند در مجلس گفت: حرکت خوبی در برخورد با مفاسد در قوه قضائیه شروع شده و حتی روی افرادی دست گذاشته شده که کسی فکر نمی‌کرد قوه قضائیه با آنها کاری داشته باشد که این روند می‌تواند موجب اعتماد مردم به مسئولان شود.

قوه قضاییه سراغ مفاسد افرادی رفت که کسی گمان برخورد با آنها را نمی‌کرد
علی ابراهیمی با تقدیر از اقدامات رئیس دستگاه قضا در برخورد با مفاسد گفت: آقای رئیسی حرکت خوبی را در برخورد با مفاسد شروع کرده و امیدواریم که این حرکت همچنان به همین شکل ادامه پیدا کند.
وی افزود: آقای رئیسی در برخورد با مفاسد، برخورد با افرادی را در دستورکار قرار داده که شاید کسی فکر نمی‌کرد به آنها پرداخته شود و این باعث می‌شود تا کسانی که در جریان سوءاستفاده‌ها و اختلاس‌ها جری شده بودند به خود بیایند.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: من فکر می‌کنم اگر آقای رئیسی این روند را با همین شدت ادامه دهد، می‌توانیم شاهد باشیم که تا مسیر روبه سلامت اقتصادی و اداری را به شکل بهتری طی کنیم.
ابراهیمی خاطرنشان کرد: این برخورد با مفاسد توسط قوه قضائیه قطعا موجب ایجاد امید در میان مردم می‌شود و اعتماد بیشتر مردم به مسئولان را در پی دارد.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: ما در این مقطع سرمایه بزرگی را به خصوص اعتماد مردم را از دست داده‌ایم و اگر با همین اختلاس‌هایی که بروز کرده برخورد قاطع و بدون اغماضی صورت گیرد، موجب بازگشت اعتماد از دست رفته مردم می‌شود و قوه قضائیه از نهادهای موثر در این زمینه است که می‌تواند نسبت به جلب اعتماد مردم اقدام کند.

برخورد قاطع با مفاسد، توطئه ناامید کردن مردم را خنثی کرد
نماینده مسیحیان ارمنی جنوب ایران در مجلس گفت: :اقدامات آقای رئیسی در برخورد با مفاسد بسیار عالی و هوشمندانه است و خنثی‌کننده توطئه‌هایی است که طراحان آن درصدد ایجاد یاس و ناامیدی در میان مردم هستند.
ژرژیک آبراهامیان گفت:‌عملکرد آقای رئیسی در قوه قضائیه در برخورد با مفاسد بسیار عالی و هوشمندانه است.
وی افزود:‌موضوعاتی که مدت زیادی است بسیاری از مردم و مسئولین دلسوز منتظر حل آن هستند و منتظر بودند تا از این طریق با مشکلات پیش آمده مقابله شود که خوشبختانه الان به نحو احسنت در قوه قضائیه این کار در حال انجام است.
عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: این اقدام آقای رئیسی در برخورد با مفاسد صد در صد موجب امید در جامعه می‌شود و اینگونه اقدامات، اقداماتی اعتماد ساز است.
آبراهامیان خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی از رفتارها، کردارها و برنامه‌هایی که به صورت سازمان یافته تبلیغ می‌شود به دنبال آن است تا امید و باور را در جامعه ریشه‌کن کند و پرواضح است که در این حالت اگر مردم ما شاهد برخوردهای قانونی بی شائبه و توأم با قاطعیت باشند برنامه‌هایی که به منظور یاس و ناامیدی در جامعه طراحی می‌شود را خنثی می‌کند.
نماینده مسیحیان ارمنی جنوب ایران در مجلس در پایان گفت: عملکرد همه دستگاه‌ها باید به نحوی باشد که همه چیز برای شفاف و روشن باشد و از هر توطئه‌ای که به دنبال شکستن باور و اعتقاد مردم است جلوگیری شود.

برخورد دستگاه قضا با رانت خواران، ابهام هماهنگی آنان با جریان‌های قدرت را از بین برد
نماینده اصفهان در مجلس با بیان اینکه دستگاه قضایی در دوره فعلی نشان داد که بدون هیچ ملاحظه‌ای با رانت خواران برخورد می‌کند گفت: دادگاه‌های اخیر ابهام هماهنگی مفسدین با جریان‌های قدرت را از بین برد.
حیدرعلی عابدی درباره اقدام قاطع آیت‌الله رئیسی رئیس دستگاه قضا در برخورد با اخلالگران و مفسدان اقتصادی و افزایش امید در جامعه گفت:از زحمات صادقانه آقای رئیسی در برخورد قاطع با مفسدان تقدیر می‌کنیم؛ زیرا وی با شجاعت و جلسات زیادی برای مقابله با رانت خواران جلو رفته و توفیقات زیادی را به دست آورده‌اند.
وی افزود: اقدامات انقلابی آیت‌الله رئیسی در دستگاه قضا امید زیادی را در جامعه به وجود آورده است. این در حالی است که پیش از این انتقادات زیادی از سوی مردم به نمایندگان مجلس وجود داشت که چرا نظام جمهوری اسلامی با افراد فاسد برخورد قاطع نمی‌کند و مردم اعلام می‌کردند که قطعا مفسدین به برخی افراد و جریان‌ها وصل هستند.
عابدی تصریح کرد: دستگاه قضایی در دوره فعلی نشان داده است که بدون هیچ ملاحظه‌ای با مفسدان برخورد کرده است. ضمن اینکه شفافیت در این امر توانسته اثرات مفیدی در جامعه داشته باشد.
وی گفت: آیت‌الله رئیسی در اوایل حضورشان در دستگاه قضایی تاکید زیادی بر شفافیت امور داشته و دارد و در این راستا اقداماتی را انجام دادند و در مورد حساب‌های قوه قضائیه هم اعلام کردند هم تعداد آن را کاهش داده و روند را شفاف خواهند کرد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: کاملا مشخص است که آیت‌الله رئیسی قصد مبارزه قاطع با مفسدان دارد.
عابدی با اشاره به تاکید رئیس قوه قضائیه مبنی بر افزایش توان و ظرفیت اقدامات شوراهای حل اختلاف گفت: متاسفانه تاکنون توجهی به این موضوع نشده است در حالی که این شورا توانایی بسیار خوبی در کاهش ورودی پرونده‌ها خواهد داشت ضمن اینکه در زمینه کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها هم اقدامات خوبی می‌تواند داشته باشد و برای آقای رئیسی در قوه قضائیه که توانست جایگاه این دستگاه را در بین مردم احیا کند آرزوی موفقیت داریم.

کد مطلب: 110423
 
Share/Save/Bookmark