میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
ریشه فاجعه نیوزلند

جهان دیروز باردیگر شاهد جنایتی بود که طی آن دهها نفر به خاک و خون کشیده شدند. جنایتی بزرگ که باردیگر قربانیان آن را مسلمانان تشکیل می‌دادند. ظهر دیروز به وقت محلی رسانه‌های نیوزلندی از وقوع حمله مسلحانه به مسجد «النور» در شهر «کریستچرچ» خبر دادند. حدود دویست نفر در حال ادای نماز جمعه در این دو مسجد بودند که تروریست‌ها به سمت آنها آتش گشودند. این جنایت ضد بشری در حالی روی داده که در باب آن چند نکته قابل توجه است.
نخست ماهیت عامل تروریستی است. وی یک مسیحی رادیکال است که گفته است تحت تاثیر تروریست نروژی قرار داشته است. ماهیت این فرد نشان می‌دهد که ادعای محافل رسانه‌ای و سیاسی غربی که همواره تلاش کرده‌اند تا مسلمانان را عامل تروریسم معرفی کنند ادعایی واهی بوده است و تروریسم موضوعی است که مذهب و یا ملیت نمی‌شناسد و خطری فکری است که ریشه‌ای دینی ندارد. نکته قابل توجه آنکه کشورهای غربی با ادعای مبارزه با تروریسم همواره مسلمانان را هدف قرار داده‌اند چنانکه ادعای همیشگی آنها این است که هر تروریستی مسلمان است هر چند که همه مسلمانان تروریست نیستند.
دوم ماهیت قربانیان این جنایت است. این کشتار در حالی صورت گرفت که قربانیان آن مسلمانان بوده‌اند که در حال برگزاری مراسم مذهبی خود بوده‌اند. بررسی کارنامه اروپا نشان می‌دهد که در بسیاری از کشورهای اروپایی اسلام ستیزی به یک اصل مبدل شده است از قوانین نژادپرستانه و ضد اسلامی همچون ممنوعیت حجاب گرفته تا آزادی برای اهانت به مقدسات اسلامی در رسانه‌ها در ابعاد گسترده‌ای صورت می‌گیرد.
سوم هدف ادعای عاملان این حملات تروریستی است. یکی از مهاجمان به نمازگزاران به‌صورت زنده از این حمله فیلمبرداری کرده و در رسانه‌های جمعی از جمله توئیتر و فیس‌بوک به اشتراک گذاشته است. این ضارب که گفته می‌شود «برنتون تارانت» نام دارد با انتشار بیانیه‌ای ۷۴ صفحه‌ای، در لحظات پیش از حمله به مسلمانان در مسجد می‌گوید این کار را برای کاهش نرخ مهاجرت به اروپا انجام می‌دهد. این ادعا در حالی مطرح شده است که مواضع مقامات اروپایی و حتی اتحادیه اروپا یک اصل اساسی دارد و آن ترویج هراس‌افکنی از پناه‌جویان است که بخش عمده‌ای از آنها را مسلمانان تشکیل می‌دهد. آنها چنان موضع‌گیری می‌کنند که گویی پناه‌جویان عامل تمام کاستی‌ها و بحران‌های اروپا هستند و بر مقابله با آنها تاکید کرده‌اند. این نوع رفتار موجب تشدید رفتارهای ضد اسلامی در کشورهای غربی شده است چنانکه آمارها نشان می‌دهد حملات خیابانی به مسلمانان به شدت افزایش یافته است.
در کنار آنچه در باب جنایت نیوزلند مطرح شد یک نکته اساسی وجود دارد و آن اینکه گسترش تروریسم در اروپا نتیجه رفتارهای غرب در سایر نقاط جهان است چنانکه نمود آن را در سوریه و عراق می‌توان مشاهده کرد. تروریسمی که غرب آن را پرورش داده دامن گیر خود غرب شده که راهکار مقابله با آن نیز تشدید خفقان علیه مسلمانان نبوده بلکه همراهی و حمایت از مبارزان با تروریسم همچون سوریه و متحدانش است که در سال‌های اخیر توانسته‌اند مانع از گسترش تروریسم شوند. نکته نهایی نوع واکنش کشورهای غربی به جنایت نیوزلند است که همچنان از محکوم‌سازی جنایت علیه مسلمانان خودداری و از این جنایت به عنوان مولفه‌ای برای اعمال فشار بیشتر علیه مسلمانان بهره می‌گیرند.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 108327
 
Share/Save/Bookmark