میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گفتگو
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
ارزیابی صدرالحسینی از اینکه چرا برخی باز هم می‌گویند برویم با آمریکا گفت‌وگو کنیم
برخی فقط کاسبی گفت‌وگوها را می‌خواهند
این‌بار ملت اجازه فریب به هیچ مقامی نخواهد داد
برخی فقط کاسبی گفت‌وگوها را می‌خواهند
 
رئیس‌جمهوری آمریکا که اردیبهشت‌ماه سال‌جاری با خروج از برجام، به جامعه جهانی دهن‌کجی کرد؛ به تازگی و البته برای دومین‌بار طی یک هفته گذشته از آمادگی خود برای دیدار و مذاکره با مقامات کشورمان سخن گفته است! "دونالد ترامپ" که در یک کنفرانس خبری مشترک با«جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا حاضرشده بود،درپاسخ به سوالی در این رابطه گفت که «در هر زمان» و «بدون هرگونه پیش‌شرطی» حاضر به گفت وگو با مقام‌های ایرانی است. نکته جالب توجه اینکه تنها چند ساعت این ادعای بدون شرط رئیس‌جمهور آمریکی دوام آورد و کاخ سفید از ژست ترامپ، برای گفت‌وگوی «بدون پیش‌شرط» با ایران عقب‌نشینی کرد به نوشته وبگاه شبکه خبری بلومبرگ، "گارت مارکوئیس"، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: اگر حکومت ایران رفتارش را به نحوی که مشخص کرده‌ایم عوض کند، ایالات متحده آماده است برای برداشتن تحریم‌ها، برقراری روابط کامل دیپلماتیک و تجاری، دادن مجوز فناوری‌های پیشرفته به ایران و حمایت از پیوستن ایران به نظام اقتصاد بین‌الملل اقدام کند. "مایک پامپئو"، وزیر خارجه آمریکا هم بعد از سخنرانی ترامپ برای ژست او برای گفت‌وگوی «بدون‌پیش‌شرط» با ایران شرط گذاشت. او در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی بار دیگر متوقف شدن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را شرط توافق جدید با این کشور دانست. در همان ساعات اولیه برخی شیفتگان رابطه با آمریکا نسبت به این اقدام آقای ترامپ لبخند زدند و با شوری وصف‌ناپذیر سعی کردند که توئیت خود را به سمت مذاکره با کاخ سفید جهت دهند، البته این برخی‌ها پیشتر نیز خواهان گفت‌و‌گو با آمریکایی‌ها بودند اما توافق نامه برجام نشان داد تحت هیچ شرایطی نمی‌توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد! حالا دوباره می‌خواهند حل شدن همه ناملایمات بویژه مسائل اقتصادی کشور را به پای میز مذاکره با آمریکایی‌ها گره بزنند؛ باید پرسید از یک سوراخ دوبار گزیده شدن کافی نبود که باز می‌خواهید مصداق این مثال شوید. در این زمینه با دکتر سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی به گفت‌وگو نشسته‌ایم و نظرات او را جویا شدیم:

صدرالحسینی درباره تلاش برخی در داخل برای فراهم کردن فضای مذاکره با آمریکا گفت: پس از یاوه‌گویی‌های غیرقابل دفاع وزیر امورخارجه آمریکا که سخنانی را در مورد ملت و دولت ایران اظهار داشت، ناظران سیاسی با تعجب موضع "دونالد ترامپ" را در نشست خبری مشترکبا نخست وزیر ایتالیا مشاهده کردند که گفته بود "من شخصا آمادگی دارم در هر مکان و هر زمان با مسئولان جمهوری اسلامی ایران برای به توافق رسیدن توافق جدید گفت‌وگو" کنم.
وی افزود: این همه ماجرا نبود تاسف بیشتر ماجرا از آن جایی است که برخی از سیاسیون داخلی پس از شنیدن جملات اخیر ترامپ و پمپئو با عجله تمام و سراسیمه در شرایطی که آب از دهانشان جاری بود دست به قلم برده و توییت زدند که می‌توان در "قالب دیپلماسی برد برد با امریکایی‌ها مذاکره" نمود.
وی گفت: این افراد توهین‌های ترامپ و پمپئو به خود و ملتشان را فراموش کرده‌اند، اما آیا می‌توان افرادی را سیاستمدار دانست که سخنان این مقامات را در کمتر از ۵ روز فراموش می‌کنند؟
این استاد دانشگاه اظهار داشت: پس بهتر است آنان را نه سیاستمدار بلکه وابسته بدانیم، چرا که حتی حاضر نبودند توهین‌های به عمل آمده از جانب مقامات آمریکا را یکبار با غیرت ملی نگاه کنند و به آن پاسخ دهند.
او با تأکید بر اینکه آنان گفت‌وگوی تلفنی روحانی –اوباما را فراموش کرده و نمی‌خواهند نقض عهد ترامپ در پاره کردن توافق نامه برجام را که هنوز چند ماهی از آن نگذشته است بخاطر داشته باشند، تصریح کرد: اینان کاسبان گفت‌وگو و مذاکره بی‌ثمر بین تهران و واشنگتن هستند که با کمترین آگاهی از اصول دیپلماسی فقط کاسبی گفت‌وگوها را می‌سنجند.
صدرالحسینی در ادامه بیان داشت: اینان فراموش کردند حتی گفت‌وگوهای "ترامپ و اون" نیز پس از گذشت چند ماه ثمری برای ملت کره نداشته و ادبیات سلطه جویانه آمریکا افزایش یافته است؛ این افراد تصور می‌کنند با بیان دیپلماسی برد - برد می‌توانند به ماشین عملیات روانی آمریکا کمک نموده و به نیت آنان تسریع نمایند و تلاش آمریکا برای ایجاد فاصله بین ملت و دولت ایران را در این شرایط اقتصادی افزایش دهند و در اعتراضات مردمی شعارها را به سمت مذاکره با آمریکا برده تا خوراک مناسبی برای رسانه‌های عبری، عربی و غربی ایجاد کنند.
وی با طرح این پرسش که آیا این افراد حاضرند پاسخ این سوال را به ملت ایران بدهند که کدام یک از تعهدات دولت آمریکا در طول ۵ سال گذشته نه فقط برای مردم ایران بلکه برای مردم جهان عملی بوده است؟ تصریح کرد: برای توافقی که ۱۲ سال آن به گفت‌وگوی‌های مستقیم و غیرمستقیم گذشت آیا می‌توان به دولتی که آن را به هیچ می‌انگارد و بدون دلیل منطقی از آن خارج می‌شود اعتماد کنیم؟ پاسخ سوالات فوق و ده‌ها سوال دیگر از این دست برای ملت ایران کاملاً روشن است اما، تعجب است از کسانی که خود را سیاستمدار می‌دانند و این سوالات را نمی‌خواهند پاسخ دهند.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهار داشت: اینان حتی شروط پمپئو برای آغاز یک مذاکره بدون پیش شرط را هم نادیده می‌گیرند، وزیر امورخارجه آمریکا به تازگی اعلام نموده؛ در صورتی رئیس‌جمهور با ایرانی‌ها پای میز مذاکره خواهد نشست که آنان متعهد به اعمال تغییرات در نحوه رفتار با مردم کشورش را نشان دهد، از رفتار بد خود بکاهند و بپذیرند که وارد توافقی هسته‌ای شوند که در عمل مانع اشاعه تسلیحاتی شود.
وی افزود: این وابستگان داخلی حتی به انداره تلویزیون آلمان که می‌گوید ترامپ پس از چماق؛ هویچ را به ایران نشان داد متوجه واقعیت‌هایی که خودشان به نام رئالیسم سیاسی از آن دفاع می‌کنند، نیستند.
شبکه خبری ARD آلمان در تحلیلی از پیشنهاد گفت‌وگوی ترامپ به مقامات ایرانی به عنوان "هویچ" و کنایه به سیاست "چماق و هویج" نام برد.
صدرالحسینی گفت: ترامپ که از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری خود توافق غرب با ایران را مورد انتقاد قرار داده بود بدون هیچ پیش اعلامی در ماه می ‌میلادی به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: همان زمان دو موعد را برای اعمال تحریم‌های گام به گام علیه کشورمان تعیین کرد که علاوه بر ایران کشورهای اروپایی و آسیایی همکار ایران را نیز هدف قرار می‌داد اکنون ترامپ در نشان دادن چماق در صدد نشان دادن هویچ به مقامات کشورمان برآمده است، وی به دنبال روزنه‌ای برای "گفت‌وگو"، "مذاکره برای گفت‌وگو" با مقامات کشورمان است، این بار ملت اجازه فریب به هیچ مقامی نخواهد داد.
وی در پایان گفت: آنچه مسلم است امروز خائنین به کشور که همه استقلال و آزادی را زیر پا گذاشته و مجددا صحبت از مذاکره با دشمن سلطه خواه و زیاده‌طلب می‌کنند، دستشان برای اکثریت مردم آشکار شده است و تعطیلی بخش‌های بزرگی از کشور در قالب افزایش تحریم‌های آمریکا برعهده آنان است و مطمئناً ملت ایران علی‌رغم همه کرامت و بزرگواری خویش انتقام تاریخی را از این جریان وابسته خواهد گرفت. 

گفت‌وگو:‌ هدی دهقان‌بذرافشان

کد مطلب: 105429
 
Share/Save/Bookmark