میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
حقايقي كه سعودي از آن مي‌ترسد
شنبه صبح خبري محور اصلي محافل رسانه‌اي جهان گرديد که البته رسانه‌هاي معلوم‌الحال غربي و صهيونيستي با آب و تاب بسياري آن را منتشر کردند و...

شنبه صبح خبري محور اصلي محافل رسانه‌اي جهان گرديد که البته رسانه‌هاي معلوم‌الحال غربي و صهيونيستي با آب و تاب بسياري آن را منتشر کردند و آن خبر اقدام سوال‌برانگيز سعودي در اجراي حکم اعدام شيخ ‌نمر از روحانيون برجسته عربستاني که نقشي مهم و برجسته در تقريب امت‌هاي اسلامي داشت، بوده است. 
عربستان با قرار دادن نام ايشان در ليست برخي متهمين حملات تروريستي، قاچاقچيان موادمخدر بر آن بود تا ضمن اهميت‌زدايي از جايگاه شيخ‌نمر اين اقدام غيرانساني و غيراصولي خود را توجيه نمايد. سياستي نادرست که نتيجه آن چالشهاي جديد پيش‌روي جهان اسلام بود. دروغين بودن پرونده‌سازي سعودي عليه شيخ‌نمر در همان ساعات اوليه اجراي حکم آشکار گرديد و آن زماني بود که ملتهاي مسلمان و به ويژه علما و بزرگان اسلامي از شيعه و سني ضمن محکوم کردن اين اقدام سعودي و ناميدن آن به عنوان جنايت بزرگ عليه اسلام از مقام و جايگاه شيخ‌نمر تمجيد و تکريم نموده و حتي وي را شهيد راه اسلام و دين ناميدند. چنانکه از پيش‌ترها نيز بارها درباره پيامدهاي اجراي حکم اعدام شيخ‌نمر به سعودي‌ها هشدار داده شده بود، اعلام اجرايي‌شدن اين حکم ظالمانه احساسات جهاني به ويژه امت‌هاي مسلمان از جمله ملت بزرگ ايران را رقم زد. 
در اين ميان عربستان با سوء استفاده از شرايط پيش آمده و با رفتارهاي غير اصولي تلاش نموده تا از يك سو بر جنايت ضد‌بشري خود سرپوش گذارد و از سوي ديگر چنان وانمود سازد كه جهانيان در كنار آن قرار دارند و به نوعي با اين حربه به دنبال قدرت‌نمايي بوده است. در اين ميان نوع رفتارهاي غير اصولي عربستان در قبال جمهوري اسلامي ايراني و طراحي سعودي براي به اصطلاح همراه ساختن كشورها با طراحي ضد ايراني، اين حقيقت را براي جهانيان آشكار ساخت كه كشور بحران ساز منطقه عربستان است كه به هيچ منطقي پايبند نمي‌باشد. جمهوري اسلامي ايران همواره بر حسن همجواري تاكيد داشته و در مسئله قليان احساسات مردمي و برخي صدماتي كه به سفارت عربستان وارد گرديد نيز كمال حسن نيست را نسبت به طرف عربستاني نشان داد كه واكنش غير سازنده سعودي، غير منطقي بودن اين رژيم را بيش از پيش آشكار ساخت. نكته قابل تامل ديگر واكنش جهانيان به اقدام سعودي عليه ايران و اعدام شيخ نمر بود. نكته مهم آنكه حتي متحدان سعودي نظير انگليس، آلمان و... نيز به اعتراض از رفتارهاي عربستان پرداخته و حتي تحت فشار افكار عمومي برخي از آنان سفر خود به رياض را قطع كردند. شرايطي كه نشانگر انزواي جهاني سعودي است و اينكه پول‌هاي نفتي سعودي نيز نتوانسته اعتباري براي آن در جهان ايجاد نمايد و جهانيان اين رژيم را رژيمي سركوبگر مي‌دانند كه بايد در محاكم جهاني مجازات گردد.

کد مطلب: 94772
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark