میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۴
 
 
نهنگ آبی ۲، مسئولان ایرانی صفر
خبر به ظاهر کوتاه است. دو دختر نوجوان در اصفهان خود را از روی پل هوایی به پایین پرتاب می‌کنند تا به زندگی خود خاتمه دهند...

خبر به ظاهر کوتاه است. دو دختر نوجوان در اصفهان خود را از روی پل هوایی به پایین پرتاب می‌کنند تا به زندگی خود خاتمه دهند. دلیل: بازی نهنگ آبی!
بازی نهنگ آبی که این روزها در میان نوجوانان کشورهایی مانند هند، روسیه و فرانسه موجب رفتارهای خطرناکی از جمله خودکشی نیز شده، تهدیدی برای نوجوانان در فضای مجازی به شمار می‌رود و به گفته کارشناسان باید خانواده‌ها را با عواقب آن آشنا کرد.
اولین بار اخبار نهنگ آبی توسط اخبار ۲۰:۳۰ پخش شد و هشدارهای اولیه از همان زمان آغاز شد.
در همان زمان بود که مسئولان امر واکنش‌هایی نیز نشان دادند، از جمله وزیر ارتباطات که در پستی در اینستاگرامش این مطلب را عنوان داشت که «انتقال مفاهیم در قالب زبان بازی، تاثیرگذاری بیشتری دارد. در میان بازی‌های مفید گاهی اندیشه‌های شیطانی نیز تبدیل به یک بازی می‌شود و نهنگ آبی یکی از بازی‌هاست...»
از قرار معلوم و با توجه به حادثه روز شنبه این واکنش آقای وزیر در حد جریانی زودگذر خواهد بود. زیرا چندی پیش خود آقای وزیر در فضای مجازی خود از بهبود وضعیت بازی های آنلاین در یک ماه اخیر خبر داده بود که در بین آن اسامی بازی‌هایی بودند که دست کمی از همین قاتل جدید نوجوانان ایرانی ندارند.  بازی‌هایی که در آن ایرادات فرهنگی و اجتماعی از قبیل دزدی، قتل، سرپیچی از قوانین راهنمایی و رانندگی، استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی، پوشش‌های جنسی تحریک‌کننده و... تنها بخشی از آنها بود.
واقعیت آن است که «فضای مجازی» برای مسئولان سه قوه، موضوع چندان مهمی نیست. دروازه‌های باز آن ظاهرا قرار نیست به این زودی‌ها بسته شود و علی‌رغم ریشه دواندن آن در بین خانواده‌ها، همچنان آقایان احساس خطر نمی‌کنند و یا نمی‌خواهند برای از بین بردن این ولنگاری یک حرکت هماهنگ و حساب‌شده انجام دهند.
کسی موافق بستن فضای مجازی نیست. کسی از تسهیل ارتباطات بدش نمی‌آید. کسی «دلواپس» ورود تکنولوژی نیست. اما چه بسیار هستند مردمانی که نگران بی‌خیالی مسئولان هستند.

نویسنده: محسن رجبی

کد مطلب: 101522
 
Share/Save/Bookmark