میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۳
 
 
آنچه در یک لیست می‌گنجد
آمریکایی‌ها در جدیدترین گزارش خود در باب تروریسم اقدامی قابل تامل صورت داده‌اند و آن قرار دادن نام...

آمریکایی‌ها در جدیدترین گزارش خود در باب تروریسم اقدامی قابل تامل صورت داده‌اند و آن قرار دادن نام جبهه مقاومت در لیست تروریسم و حامیان آن است. بر این اساس آنها جمهوری اسلامی ایران را در صدر حامیان تروریسم قرار داده و گروه‌های مقاومت عراق و لبنان را نیز تروریست نامیده‌اند. این اقدام آمریکایی‌ها با محوریت اهمیت زدایی از دستاوردهای مقاومت در منطقه و نیز توجیه نظامی‌گری آمریکا در منطقه صورت می‌گیرد، چند نکته اساسی در باب گزارش آنها قابل توجه است. نخست آنکه آمریکا در حالی گروه‌های مقاومت عراق، لبنان و فلسطین را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده که این گرو‌ه‌ها برآمده از مردم این سرزمین‌ها هستند.
مردمانی که برای حراست از میهنشان در برابر تروریسم و تهدیدات خارجی در کنار مهم مقاومت را تشکیل داده‌اند بگونه‌ای که از تمام فرق و ادیان از شیعه و سنی گرفته تا مسیحی و سایر پیروان ادیان الهی در آن حضور دارند. بر این اساس گزارش آمریکا و متهم سازی این گروه‌ها را باید اهانت به مردم این سرزمین‌ها دانست. جالب توجه آنکه آمریکایی‌ها با ادعای شیعه بودن این گروه‌ها به دنبال تفرقه افکنی در درون ملت‌های عراق، لبنان و فلسطین هستند. رفتاری که خود سندی بر حمایت آمریکا از تروریسم است چنانکه هر کشور و یا گروهی را که با تروریست‌ها مبارزه کند در لیست تروریسم قرار می‌دهد.
دوم آنکه آمریکا، ایران را محور و حامی تروریسم معرفی که به اذعان جهانیان بیشتر اقدام را در مبارزه با تروریسم داشته و در حمایت از مبارزان با تروریسم نیز هیچ محدودیت و نگاه قومی و دینی ندارد که حمایت ایران از اقلیم کردستان عراق علیه داعش نمودی از آن است. ادعای آمریکا علیه ایران را می‌توان اقدام این کشور برای محروم سازی کشورهای منطقه از ظرفیت‌های ایران در مبارزه با تروریسم دانست.
نکته قابل توجه در رفتار آمریکایی‌ها تقلا برای تفرقه افکنی میان جریان‌های مقاومت است چنانکه منابع آمریکایی اعلام کردند انصارالله یمن را که از گروه‌های مقاومت مردمی است تروریست نمی‌دانند . فتنه‌انگیزی آمریکایی زمانی آشکارتر می‌شود که از بهانه‌های اصلی ائتلاف آمریکایی- سعودی برای تجاوز به یمن را مقابله با تروریسم انصارالله تشکیل می‌داد. تغییر موضع آمریکا در قبال حزب‌الله صرفا می‌تواند برگرفته از یک موضوع باشد و آن شکست ائتلاف آمریکایی – سعودی در نبرد یمن است که اجبارا آنها را به مذاکره با انصارالله وادار ساخته است.
آمریکایی‌ها چنان وانمود می‌کنند که حضور انصارالله در روند مذاکرات موجب عدم قرار گرفتن آن در لیست گروه‌های تروریستی شده تا با این حربه از یک سو بر خود و سعودی در یمن سرپوش گذارند و از سوی دیگر میان جریا‌ن‌های مقاومت منطقه شکاف ایجاد نمایند. به هر تقدیر آنچه از لیست تروریستی ادعایی آمریکا بر می‌آید آن است که در تفکر آمریکایی هر کس که با آمریکا و مهره‌هایش مقابله کند تروریست‌ است و معیار تروریست و غیر تروریست صرفا نوع رفتارها در قبال منافع آمریکاست و آنانی که در چارچوب منافع آمریکا نباشند تروریست معرفی می‌شوند و تروریست‌های حامی منافع آمریکا، لایق حمایت واشنگتن معرفی می‌شوند.

کد مطلب: 95960
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark
 


قاسم غفوري
۱۳۹۵-۰۳-۱۷ ۰۹:۳۴:۳۴
خوب بود ////