میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۵
 
 
رئیس سابق سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد؛
قاچاق را باید در وزارتخانه‌ها جست‌وجو کرد نه دوش کولبر
قاچاق را باید در وزارتخانه‌ها جست‌وجو کرد نه دوش کولبر
 

رئیس سابق سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: رئیس و نمایندگان مجلس روحیه جهادی بالایی برای به تحرک درآوردن دولت دارند تا در یک سال باقی‌مانده دولت تغییرات چشمگیری در سفره مردم ایجاد شود.
فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شعار جهش تولید برای سال جاری بر اساس معیارهای جامعه است و نیاز بود که اقتصاد کشور از بن‌بست خارج شود و بخش تولید کشور شتاب گیرد.
وی افزود: شعار جهش تولید در صورتی محقق می‌شود که دولت نیز اراده لازم را داشته باشد؛ مجلس یازدهم این اراده را دارد به‌طوری که در روز اول فعالیت حمایت خود را از فرمان امام خامنه‌ای اعلام کردند و رئیس مجلس به تضمین‌های لازم برای اجرای این شعار اشاره کرد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس با بیان اینکه اقتصاد کشور نیازمند شفافیت است ادامه داد: دلیل عدم شفافیت در اقتصاد کشور به‌دلیل وجود دستمال کثیف در دست افرادی است که محصور اقتصاد هستند. باید توجه داشت که با دستمال کثیف نمی‌توان اقتصاد کشور را شفاف کرد. وی تصریح کرد: در صورتی که اقتصادی شفاف باشد، گرانی و تورم برداشته و سفره مردم آبرومندانه و حتی مشکلات اقتصادی حاد کشور رفع می‌شود؛ در حال حاضر برخی متوجه نیستند در جامعه چه اتفاق‌هایی در حال رخ‌دادن است.
مالکی با ابراز اینکه رئیس دفتر رئیس جمهور با یک تلفن یک وزیر عوض می‌کند، گفت: این امر از اختیارات رئیس دفتر نیست بلکه از اختیارات ریاست جمهوری به حساب می‌آید؛ به‌خاطر همین بی‌قانونی‌ها است که اقتصاد کشور شرایط بحرانی را سپری می‌کند. وی ادامه داد: هرجایی که دولت نیازمند شفاف‌سازی است مجلس آمادگی لازم را برای تعامل دارد اما هیچ ملاحظه با دولت نخواهد داشت ما به‌دنبال عزل و ساقط کردن دولت نیستیم اما مجلس یازدهم، مشروط به تغییرات اساسی در حوزه اقتصاد، هر نوع کمکی را به دولت می‌کند. سفیر سابق ایران در افغانستان با بیان اینکه ایران دارای مرزهای متعدد آبی و خاکی با دیگر کشورها است و باید از این ظرفیت برای تجارت استفاده کرد گفت: چابهار به‌عنوان مهم‌ترین معبر ترانزیت در منطقه نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهره‌گیری از این فرصت بالقوه است اما بعد از گذشت ۱۰ سال از توافقات بین‌المللی در این ارتباط، هنوز احداث خط راه‌آهن، ترانزیت و اشتغال مرتبط در استان سیستان و بلوجستان راه‌اندازی نشده است.
مالکی با تأکید به اینکه "دیپلماسی اقتصادی باید در کشورمان فعال شود" گفت: همکاری تجاری با کشورهای همسایه را باید در اولویت امور قرار دهیم، در صورت تحقق این امر، اقتصاد تمام استان‌های مرزی رونق می‌باید.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فرض اینکه، قاچاق مربوط به کوله‌بران است درست نیست و آقای روحانی باید قاچاق را در وزارتخانه‌های خود جست‌وجو کند؛ وجود حواله‌ها و مجوزهای کاذب واردات کالاهای غیرضروری، واحدهای تولیدی را به تعطیلی کشانده است. رئیس سابق سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تصریح به اینکه "قاچاق در کشور ما سازمان‌یافته است" گفت: مرزنشینان ما مسئولیت حفاظت از مرزهای کشور را به‌عهده دارند و نباید انگ قاچاق کالا را نیز به آنها زد، گردن‌کلفت‌هایی که در وزارتخانه‌ها حواله صادر می‌کنند و قوه قضائیه نیز با آنها برخورد می‌کند هیچ ربطی به مرزنشینان ندارند. وی اظهار داشت: این فساد موجود در وزارتخانه‌های دولتی است که موجب بدبینی میان مردم شده به‌طوری که حتی بیان وضعیت زندگی مردم شرم‌آور است. مالکی با تأکید به اینکه دولت باید از خودش تحرکی نشان دهد و کشور را از این وضعیت اقتصادی نجات دهد اظهار داشت: مشکل جدی در بحث گرانی‌ها داریم؛ ما از بعد نظارتی خود برای در مسیر قرار دادن دولت در مسیر و ریل اقتصادی درست استفاده می‌کنیم.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس جدید برای کمک به اقتصاد کشور کنار دولت است اما دیگر اجازه نمی‌دهد که مجلس یازدهم را مانند مجلس دهم دور بزند؛ مجلس از ابزار نظارتی خود بدون تعارف استفاده می‌کند اما چوب لای چرخ دولت نخواهد گذاشت. سفیر سابق ایران در کشور افغانستان گفت: افغانستان، پاکستان و عراق بازار خوبی برای تولیدات محصولات ایرانی هستند اما در سال‌های اخیر تجارت ایران با کشورهای همسایه کمرنگ شده است و نتوانسته‌ایم بسترسازی کنیم؛ به‌طوری که سهم صادرات ما به کشورهای منطقه در مقایسه با رقبا کمتر شده و لازم است که دستگاه دیپلماسی در این ارتباط فعال شود.
وی اضافه کرد: تشکیل فراکسیون مرزی در مجلس نیز می‌تواند تبادلات مرزی را با کشورهای همسایه توسعه دهد و در مقابل فشارهای آمریکا از ظرفیت‌های مناسب خود استفاده کنیم.
رئیس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: مجلس می‌تواند تحریم‌ها را با دیپلماسی قوی دور بزند و به‌نظر می‌رسد که وزارت امور خارجه کشورمان نیز در این زمینه همکاری و فعالیت‌های لازم را برای انجام دیپلماسی اقتصادی داشته باشد.

کد مطلب: 114005
 
Share/Save/Bookmark