داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۶
 
 
اين هشدار را جدي بگيريد خشكسالي امسال خطر اپيدمي و‌با را افزايش داده است
اين هشدار را جدي بگيريد
خشكسالي امسال خطر اپيدمي و‌با را افزايش داده است
 
مونا اسلامي بلده:
حال وهواي اين روزهاي مردم دست خودشان نيست . ازطرفي درحاليكه دماي هواي تهران بيشتروبيشترمي شود وگويي به نوعي با خود مسابقه گذاشته است تا ببيند كه آيا مي تواند ركورد جهاني را ازآن خود كند، حال و احوال ساكنان ديارمان نيزدوباره تهديد مي شود.
در واقع هشداري كه اين گزارش به آن پرداخته در مورد خبري است كه هرساله تكرار مي شود اما به بهانه هاي مختلف.
بيماري مختص انسانهاكه تنها برروي اين موجود خاكي تاثيرمي گذارد و حتي در مواردي ميزان تاثيرگذاري خود را تاسرحد مرگ بالا مي برد.
وبايي كه با آغوش گرم دوباره نزد ما آمده است ومي داند كه امكان ندارد كه به او جواب رد بدهيم.

مسئولان هشدارده و دوباره يك هشدار!
رئيس مركز مديريت بيماريهاي واگيردار وزارت بهداشت مي گويد شرايط آب و هوايي و خشكسالي امسال خطر شيوع وبا و بيماريهاي روده‌اي را افزايش داده است واگر چه بروز اين همه‌گيري قطعي نيست اما وزارت بهداشت با همكاري وزارت نيرو، جهاد كشاورزي و وزارت كشور براي كنترل اين مسئله تا پايان مهر در حالت آماده باش است.
محمد مهدي گويا درخصوص اين خبر توضيح مي دهد: مهمترين عارضه خشكسالي امسال اين است كه دسترسي مردم به خصوص در روستاها ومناطق دورافتاده به آب آشاميدني سالم و بهداشتي كم مي‌شود و به همين علت خطر همه‌گيري وبا و بيماري‌هاي گوارشي درتابستان واوايل پاييز امسال وجود دارد.
وي ادامه مي دهد: نمي‌توانيم بگوييم خطر و نگراني از شيوع و همه‌گيري وبا طي امسال چقدر جدي است زيرا هنوز علايم اين همه‌گيري را در هيچ جاي كشور مشاهده نكرده‌ايم اما با توجه به شرايط اقليمي، خشكسالي و شيوع اين بيماري در برخي كشورهاي همسايه بايد آمادگي خود را براي كنترل اين پديده حفظ كنيم.
وي همچنين تاكيد مي كند: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده وزارت نيرو تعهد كرده است كه آب آشاميدني سالم و بهداشتي را براي همه مناطق كشور فراهم كند و در اين زمينه هماهنگي‌هاي لازم با استانداري‌ها و فرمانداري‌ها به نحو مطلوبي برقرار شده و آماده باش كنترل اين بيماري‌ها تا پايان مهر ادامه خواهد داشت.
رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت ادامه داد: در شرايط فعلي ميزان نظارت بر كيفيت و سلامت آبهاي آشاميدني با همكاري دستگاه‌هاي مختلف شامل وزارت بهداشت، وزارت نيرو و به خصوص سازمان آب و فاضلاب شهري و روستايي 2 تا 3 برابر بيشتر شده است.تمام تلاش ما اين است كه اولاً نگذاريم اين بيماري در هيچ جاي كشور اپيدمي شود و دوم اينكه به محض پيدايش حتي يك مورد از اين بيماري آن را در نطفه خفه كنيم و اجازه شيوع آن را ندهيم.
گويا همچنين تاكيد مي كند: كنترل بيماري وبا از عهده وزارت بهداشت به تنهايي خارج است و نقش سازمانهاي ديگر مانند سازمان آب و فاضلاب، استانداريها و فرمانداريها در اين زمينه تعيين كننده است، عامل مهم ديگر در پيشگيري و كنترل وبا آموزش و آگاه سازي مردم براي پرهيز از استفاده از آبهاي مشكوك و ضدعفوني كردن سبزي و ميوه‌هاست.
وي ادامه مي دهد: كنترل سالم بودن آب و جلوگيري از آبياري مزارع با فاضلاب از وظايف مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت است اما اين كار نيازمند امكانات و يك نظارت دقيق است و كار ساده‌اي نيست بلكه بسيار پيچيده و دشوار است و نيازمند سازوكاروابزاروامكانات لازم است كه بايد فراهم شود.

اما دليل خشكسالي امسال چيست؟
درهمين زمينه بايد گفت اگرچه ارزيابي‌هاي وزارت بهداشت نشان مي‌دهد سطح آگاهي مردم درباره لزوم شست و شو و ضدعفوني كردن سبزي و ميوه‌ها به خصوص در مناطق محروم بالا رفته است اما اين آموزش‌ها و حساسيت مردم بازهم بايدافزايش يابدودرهمين خصوص مژده طريقت ،كارشناس مسائل بهداشتي به «سياست روز» مي گويد:« اگرچه بیماری وبا می‌تواندمرگ آور باشد، می‌توان به آسانی از آن پیشگیری کرد ودر مرحله اول بايد گفت تصفیه، جوشاندن و کلریده کردن آب از مدتها قبل روش مناسبی برای جلوگیری از سرایت این بیماری است.»
وي ادامه مي دهد:« شیر و غذاهای آماده باید پس از گرم کردن مصرف شود. از بین بردن حشرات و دور نگهداشتن مواد غذایی از دسترس مگس، گندزدایی سبزی و میوه جات با محلول پرکلرین به کنترل بیماری کمک می‌کند. »
اين متخصص بهداشت همچنين تصريح مي كند:« بايدازشنا کردن دراستخرهای عمومی وخوردن آبمیوه و ساندویچ یا هرغذایی که احتمال داده می شود آلوده باشد، جدا خودداری كرد.»
موضوعي كه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست آن را بيان كرده ومعتقداست: افزایش گرمای هوای کشور در روزهای اخیر ناشی از تغییرات آب و هوایی در دنیا و مربوط به کل جهان است که موجب خشکسالی‌ و کاهش بارندگی در سال‌های اخیر شده است.
محمدي زاده ادامه مي دهد:به علت قرار گرفتن ایران در کمربند خشک و نیمه خشک ، گرمای هوا مضاعف شده است .
به اعتقاد وي درسال‌های اخیربه علت تغییرات آب و هوایی در دنیا ، هوا در همه نقاط زمین یک و نیم درجه گرم تر شده واین موضوع موجب آب شدن یخ ها در قطب ‌شمال و قطب جنوب و تغییرات اکوسیستم شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنين مي گويد: این وضع تا شروع بارندگی‌های پاییز ادامه دارد.

حرف آخر
حرف آخر اين گزارش را هم براي دولتي ها مي زنيم.افرادي كه از شخص اول آن گرفته تا مديران اجرائي ديگرش دليل تمام نابساماني‌ها را در مرزهاي خارج از كشور جستجو مي كنند و اين بار نيز به عادت مالوف دليل اين خشكسالي را هم بر حساب تقدير آب وهوايي گذاشته اند.
اما حرف آخر اين گزارش به يكي از بيانات محمود احمدي نژاد اشاره كرده و مي گويد:چطور مي شود كه كشورهاي اروپايي به حدي از توانايي رسيده اند كه مي توانند كنترل ابر و باد و مه و خورشيد وفلك را در دست گيرند و از آن تمام بهره را ببرند و به قول رئيس جمهوري محترم ،حق كشورهاي همچون مارا بخورند اما كشور ما كه قرار است تا 14 سال ديگر به قدرت اول منطقه تبديل شود توانايي برنامه ريزي براي چنين مواقعي را نداشته باشد وتنها به دادن يك هشدارساده اكتفا كند!
کد مطلب: 67330
 
Share/Save/Bookmark