میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
اخراج سفیر بی کفایت انگلیس
سفیر انگلیس پنداری به فرح زاد رفته است و در یکی از باغ‌های این منطقه زیر آلاچیق نشسته و مشغول لمباندن جوجه کباب در آن فضای فرح بخش است...

سفیر انگلیس پنداری به فرح زاد رفته است و در یکی از باغ‌های این منطقه زیر آلاچیق نشسته و مشغول لمباندن جوجه کباب در آن فضای فرح بخش است! سفیر انگلیس را در تجمع غیرقانونی مقابل دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازداشت کردند،گرچه پا در میانی وزارت خارجه و آقای عراقچی باعث آزادی او شد، اما اکنون دولت انگلیس خواهان عذرخواهی ایران از این اتفاق شده است، طلبکاری انگلیسی‌ها تا حدی است که اقدام غیرقانونی در خارج از عرف دیپلماتیک سفیر جاسوس خود را نمی‌بیند آنگاه طلب عذرخواهی می‌کند! این پررویی‌های چنین رژیم‌هایی از آن جا سرچشمه می‌گیرد که دستگاه دیپلماسی کشور از ضعف راهبردی در عملکرد و سیاست‌های خود مقابل اروپایی‌ها رنج می‌برد، در حالی که اگر چنین رفتاری از سوی سفیر ایران در لندن سر می‌زد، با او برخوردی تند تا حد اخراج می‌کردند.
سفیر انگلیس سرخود و بدون اطلاع وزارت خارجه کشورمان که انگیزه آن مداخله و تحریک معترضین بوده است، به میان آنها رفته و هنگامی که دستگاه امنیتی و انتظامی با معاون وزیر خارجه ایران عباس عراقچی تماس گرفته است، باشگفتی بسیار ناباورانه گفته امکان ندارد سفیر انگلیس در میان تجمع کنندگان و معترضینی باشد که غیرقانونی دست به چنین کاری زده‌اند! سفیر انگلیس «راب مک ایر» دولتش از ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی حمایت می‌کند، حاج قاسم سلیمانی یک شخصیت سیاسی و نظامی بلندپایه جمهوری اسلامی ایران بود، اکنون چگونه است که برای جانباختگان سانحه هوایی دل می‌سوزاند و اشک تمساح می‌ریزد و می‌گوید برای ابراز همدردی با خانواده جانباختگان به میان معترضین رفته است؟! دولتی که در مقاطع گوناگون مردم ایران را قتل عام کردخ و بزرگترین جنایت آنها قتل عام مردم ایران با ایجاد قحطی بود که جان ۱۰ میلیون نفر از ایرانیان را گرفت، اکنون دایه مهربان‌تر از مادر شده و در این شرایط خود را به تجمع غیرقانونی رسانده تا چه کند؟! اگر در این تجمع آسیبی به او می‌رسید یک فتنه دیگر و آشوب انگلیسی شکل می‌گرفت. او به چه حقی و با کدام یک از اصول دیپلماتیک به خود اجازه داده چنین رفتاری انجام دهد؟! غیر از این که درصدد آن بوده تا آتش بیار معرکه شود و معترضین را تحریک کند. از دانشجویانی که در آن تجمع و اعتراض غیرقانونی حضور داشتند انتظار می‌رفت خود اقدام به ترد او می‌گرفتند و نسبت به دخالت یک فرد خارجی با سمت سفیری یک کشور جنایتکار اعتراض می‌کردند. همه دغدار از دست دادن هموطنان عزیزمان در سانحه هوایی هستیم، همه می‌دانیم که در این اشتباه بزرگ که باعث مرگ این عزیزان شد، باید همه ابعاد آن را در نظر گرفت، اما نباید اجازه داد یک اجنبی که پیشینه دخالت و فتنه در کشور را دارد، به مسائل داخلی و خانوادگی کشور ورود کند. اکنون زمان برخورد قاطع با دولت انگلیس و فتنه انگیزی‌های این رژیم و سفیر آن در ایران است، احضار او به وزارت خارجه کفایت نمی‌کند، اخراج این سفیر و کاهش روابط سیاسی و دیپلماتیک با انگلیس کمترین واکنشی است که باید از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد. وظیفه یک سفیر در کنوانسیون‌های بین المللی مشخص و تعیین شده و او حق این را نداشته که سرخود به میان تجمعی برود که غیرقانونی است. اکنون در شرایط کنونی مناسب ترین کار ممکن، اخراج این سفیر غیرقابل اعتماد از ایران است. انگلیس کشوری است که سال‌ها است علیه ایران توطئه و دسیسه می‌کند و با چنین رژیمی قطع ارتباط بهترین تصمیم خواهد بود. 

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 112403
 
Share/Save/Bookmark