میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
سوء‌ قصد سربازان فلانل به جان مادورو
سوء‌ قصد سربازان فلانل به جان مادورو
 

به دنبال ناکام ماندن طرح ترور رئیس‌جمهور ونزوئلا که بسیاری آن را طرحی آمریکایی - کلمبیایی عنوان کرده‌اند، یک گروه موسوم به «سربازان فلانل» مسئولیت این اقدام را پذیرفت.
با گذشت ساعاتی پس از عملیات ترور نافرجام رئیس‌جمهور ونزوئلا، یک گروه مسئولیت این عملیات را برعهده گرفته است. بامداد دیروز وقوع یک حادثه امنیتی در جریان سخنرانی «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا، مراسم حضور وی در جمع نظامیان این کشور در «کاراکاس» را نیمه‌کاره گذاشت. دقایقی پس از این حادثه، مشخص شد یک پهپاد هدف تیراندازی محافظان مادورو قرار گرفت و هنگام سقوط با یک آپارتمان برخورد کرد. به گفته سخنگوی دولت ونزوئلا، این پهپاد حامل مواد منفجره بوده و قصد ترور رئیس‌جمهور ونزوئلا را داشت. یک گروه و جنبش مخفی به نام «سربازان فلانل» در صفحه توئیتر خود مسئولیت ترور نافرجام رئیس‌جمهور ونزوئلا را برعهده گرفت.
این گروه مدعی شده که دو پهپاد حامل مواد منفجره برای عملیات ترور مادورو در نظر گرفته شده بود اما تک تیراندازان محافظ مادورو قبل آنها را هدف قرار دادند. «سربازان فلانل» همچنین هشدار دادند: «پهپادها وسایل ارزشمندی هستند. حالا عمل نکرد اما فقط (در اینده) کار خواهد کرد». طبق برخی گزارش‌ها، این گروه مخفی در سال ۲۰۱۴ ایجاد شده و پیوندهایی با «اسکار پرز» یکی از مقام‌های پیشین دولتی و رهبر موسس این گروه شورشی دارد. پرز در سال ۲۰۱۷ به دنبال رهبری حمله با بالگرد به ساختمان‌های دولتی در پایتخت، در عملیات نیروهای ویژه ونزوئلایی کشته شد.
مادورو ساعتی پس از این ترور نافرجام گفت: «آن پهپاد داشت به سمت من می‌آمد اما سپری از عشق دور من وجود داشت. مطمئنم که سال‌های زیادی زندگی خواهم کرد». رئیس‌جمهور ونزوئلا همچنین «خوآن مانوئل سانتوس» رئیس‌جمهور کلمبیا را به طرح‌ریزی این ترور نافرجام متهم کرد. وزارت خارجه کلمبیا در واکنش به این اظهارنظر مادورو اعلام کرد: «ادعاها درباره اینکه رهبر کلمبیا می‌تواند مسئول یک عملیات محتمل ترور رئیس‌جمهور ونزوئلا باشد، بی‌اساس است و پوچ به نظر می‌رسد». این وزارتخانه با تاکید بر اینکه دولت ونزوئلا باید به کلمبیا احترام بگذارد، مادورو را متهم کرده که او اغلب کلمبیا را مسئول همه مشکلات ونزوئلا می‌خواند.
تصاویر تلویزیون ونزوئلا نشان می‌دهد وقوع یک انفجار هنگام سخنرانی رئیس‌جمهور این کشور، به بر هم خوردن مراسم و فرار حاضران منجر شده است. ثانیه‌هایی بعد هم سربازانی که در برابر جایگاه سخنرانی ایستاده‌اند، با شنیدن صدای انفجار سراسیمه فرار می‌کنند. درپی این حادثه، مادورو مجبور به ترک محل شده است.
دقایقی پس از این حادثه، خبرنگاران محلی در شبکه‌های اجتماعی تصاویری منتشر کرده و نوشته‌اند که یک پهپاد بعد از ورود به منطقه ممنوعه بر فراز جایگاه سخنرانی، هدف تیراندازی محافظان مادورو قرار گرفته و هنگام سقوط با یک آپارتمان برخورد کرده است. «خورخه رودریگز» سخنگوی دولت ونزوئلا با تایید خبر انفجار یک پهپاد بر فراز محل سخنرانی مادورو، اعلام کرد که این پهپاد حامل مواد منفجره بوده و قصد ترور رئیس‌جمهور ونزوئلا را داشته، اما هدف قرار گرفته است.
ونزوئلا در گذشته هم تجربه تلاش برای ترور روسای‌جمهور و کودتا علیه آن‌ها را داشته است.

کد مطلب: 105500
 
Share/Save/Bookmark