میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
پاسخگویی به دشمنان، عصبانیت با دوستان
تلاش کردیم تا درباره اهمیت پاسخگو بودن مسئولان به مردم برایتان بنویسیم و این مطالبه را در جامعه تقویت کنیم که مردم از مسئولان‌شان در برابر...

تلاش کردیم تا درباره اهمیت پاسخگو بودن مسئولان به مردم برایتان بنویسیم و این مطالبه را در جامعه تقویت کنیم که مردم از مسئولان‌شان در برابر اقداماتی که انجام ‌می‌دهند و یا وعده‌هایی که داده‌اند پاسخ بخواهند و براساس این پاسخگویی تصمیماتی درباره خواستن یا نخواستن آنها در مراحل بعدی پستشان اتخاذ شود. اما انگار لازم است تلاشی هم درباره نحوه پاسخگویی مسئولان صورت بگیرد.
برخی از مسئولان کشوری که اتفاقا در پست‌های مهمی هم مشغول فعالیت هستند اشتباها به جای پاسخ دادن به پرسش‌های دلسوزان داخلی تلاش دارند تا مدام پاسخ دشمنانی را که با سوالات و تهمت‌های خود قصد تخریب فضای بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران را دارند، بدهند، پاسخ‌هایی که به دلیل اساس غلطی که دشمن در طرح سوال داشته تنها به حاشیه رفتن آن مسئول منجر شده و هیچ فایده دیگری نیز ندارد.
در همین زمینه روز گذشته رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست سالیانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین سخنرانی داشت که علاوه بر ارائه پاسخ‌هایی در زمینه تهمت امریکا! بر خلاف نظر آژانس، در زمینه پایبند نبودن ایران به مواضع آژانس مطرح کرد، توضیحات جزئی نیز درباره نحوه فعالیت‌های رآکتورهای هسته‌ای ایران داد، این پاسخ‌ها در مقایسه با رفتاری که صالحی با نمایندگان نهم مجلس شورای اسلامی داشت، و فریادهایی که او بر سر نمایندگانی که می‌دانست قصدشان از طرح پرسش، ولو پرسش غلط پیگیری منافع ملی است را اگر در کنار سخنرانی آرام و بدون هیجان دیروز بگذاریم اینطور تصور می‌شود که او وظیفه پاسخگویی را برعکس پذیرفته و به جای اینکه پاسخگویی به هر سوال نمایندگان و مردم را وظیفه خود بداند و در برابر آن پرسش‌ها وظیفه خود را عمل کند علاقه‌ای به مورد سوال گرفتن از سوی کسانی که باید پرسشگر باشند ندارد!
البته این موضوع تنها درباره صالحی صدق نمی‌کند و این رفتاری است که اگر قرار باشد مصادیق آن را در بین مسئولان پیدا کنیم بسیاری از مسئولان اصلاح‌طلب و اصولگرا همین رویه را پیش گرفته و به جای پاسخ آرام و منطقی به دوست به دشمنانی که نقاب دارند و لبخند می‌زنند پاسخگو می‌شوند.
این موضوع رویه‌ای غلط است که حتی اگر تعداد اندکی از مسئولان ناخواسته در منجلاب آن گرفتار شده‌اند باید تلاش شود تا با آگاهی‌بخشی و توضیح وظیفه‌ای که در قبال افکار عمومی و مردم دارند آنها را از این رفتار اشتباه برگرداند.
مردم و افکار عمومی هم باید یاد بگیرند روحیه مطالبه‌گری خود را از همه مسئولان با وجود حفظ حرمت و احترام حفظ کرده و حتی از هم‌حزبی‌ها و همفکران خود که شاید روزی به آنها رای داده‌ بانشد هم پاسخ بخواهند، ادامه مطالبه‌گری و پاسخ‌خواهی از مسئولان درباره وعده‌هایی که می‌د‌هند و اقداماتی که انجام می‌شود قطعا نتیجه‌ای جز پیشرفت کشور به همراه نخواهد داشت هر چند که این مطالبه‌گری و پرسش اصول و چارچوب‌های خاص خود داراست که قطعا باید رعایت شود تا به نتیجه مطلوب دست یابد.

نویسنده: سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 101009
 
Share/Save/Bookmark