میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۸
 
 
رضایت به فروش نفت ایران و چند نکته
اروپا زمانی که پیشنهاد اینستکس را به ایران داد، این بسته در چارچوب نفت در برابر غذا بود، پیشنهادی که هر چند برخی مسئولین ادعا کردن چنین نیست..

اروپا زمانی که پیشنهاد اینستکس را به ایران داد، این بسته در چارچوب نفت در برابر غذا بود، پیشنهادی که هر چند برخی مسئولین ادعا کردن چنین نیست.
اروپایی ها خود اعلام کردند که اینستکس نفت در برابر غذا و دارو است و چنین بود، انتقاد از این پیشنهاد اروپا که هنوز هم پس از گذشت بیش از یکسال از زمان خروج آمریکا از برجام، عملیاتی نشده است، باعث شد تا دولتمردان نیز به کم قانع نشوند، اما پس از این مرحله، دولت و اعضای تیم مذاکره کننده با اروپا بر سر برجامی که ضمیمه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است، به این نتیجه رسیدند که بر روی فروش نفت ایران و دریافت پول آن اصرار کنند.
گرچه شاید در نگاه نخست، این سیاست تصمیم درستی باشد چرا که اکنون نفت ما تحریم است و آمریکا با فشارهای سیاسی و اقتصادی خود به دیگر کشورها، مانع از فروش عادی نفت ایران شده و جلوگیری می کند، اما مسئله مهمی در آن وجود دارد که باید توجه ویژه به این موضوع داشت.
بر فرض که راهکاری برای فروش نفت ایران پیدا شد و کانالی برای انتقال پول نفتی که به فروش رفته است ایجاد گشت، نکته مهم در این است که آیا اروپا پس از این پروسه روابط اقتصادی خود را با ایران به شرایط عادی باز میگرداند؟!
آیا کشورهای دیگر نیز روابط عادی اقتصادی با ایران خواهند داشت؟ اروپا اگر قرار بود شرایط اقتصادی با ایران را عادی کند توافق هسته‌ای هنوز هم وجود دارد و میتوانست بر اساس آن عمل کند و به اجرای تعهدات خود حتی با خروج آمریکا از برجام بپردازد. اما می بینیم که در طول اجرای توافق هسته ای هیچ اتفاق مثبتی در این چهار سال گذشته تاکنون برای ایران نیفتاده است. فروش نفت ایران و پرداخت پول آن از خریدار، نیازمند عادی شدن مبادلات بانکی است که با وجود توافق هسته ای هنوز کانالهای بانکی با ایران بسته است. هدف آمریکا این است که فروش نفت ایران را به صفر برساند و اروپا نیز تابع این سیاست است، پس به همین خاطر نمیتوان به وعده های اروپایی‌ها دلخوش داشت و خوشبین بود. اگر بار دیگر دوستان در وزارت خارجه نگویند همه پیش بینی های منتقدین برجام غلط و اشتباه از آب در آمد، اما پیش بینی می شود که مذاکره بر سر فروش نفت و دریافت پول آن به سرانجام نخواهد رسید. آیا تضمینی وجود دارد که پول به کشور باز گردد و آنگاه ایران با پول فروش نفت، نیازهای اساسی خود را تأمین کند؟ همراه با این اقدام و اتفاق آیا تحریم های اقصادی نیز برچیده می شود؟ یا اروپا و آمریکا تنها به فروش نفت و دریافت پول آن از سوی ایران رضایت خواهند داد و بس؟!
آیا جمهوری اسلامی ایران پس از دست یابی به این خواسته، به کاهش تعهدات برجامی خود پایان می دهد و حتی به عقب باز می گردد؟ این مسائل، نکاتی است که دست اندرکاران مذاکره با اروپا و دولت محترم هنوز برای افکار عمومی باز نکرده اند. مسئله مهمی همچون توافق با اروپا باید برای مردم تشریح شود و در جریان آن قرار بگیرند. نیاز به پنهانکاری نیست چرا که بهتر خواهد بود نتیجه را از زبان مسئولین خود و رسانه های داخلی بشنوند و ببینند تا این که رسانه های خارجی آن را زودتر و وارونه منتشر کنند. فروش نفت ایران و دریافت پول آن یک امتیاز ویژه نیست که اروپایی ها بخواهند منتی بر سر کشورمان بگذارند. نتیجه این توافق می شود اجرای تعهد ایران بر اساس برجام و پیدا کردن راهی از سوی اروپا برای اجرای اینستکس یا هر بسته پیشنهادی دیگر! 

کد مطلب: 110685
 
Share/Save/Bookmark