میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۳
 
 
اظهار نظر محافل سیاسی بین المللی در مورد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران:
تهران تسلیم نمی‌شود
تهران تسلیم نمی‌شود
 

در حالی مقامات آمریکایی در توهم تسلیم کردن جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره، سیاست فشار حداکثری را در قالب تحریم‌های ظالمانه پیش گرفتند، اما محافل سیاسی و رسانه‌ای بین‌المللی بر این باورند تهران تسلیم این فشارها نخواهد شد و دوره‌گردی مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به بروکسل و سوچی را علیه ایران ناکام توصیف کردند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور گستاخ آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های متوقف‌شده ذیل این توافق را احیا و تحریم‌های دیگری هم علیه ایران وضع کرده است. او امیدوار است از طریق تشدید فشارها علیه ایران به توافق جدیدی با این کشور دست پیدا کند.
حتی سران آمریکایی اخیراً حضور نظامی در خلیج فارس را افزایش داده‌اند چناچنه جان بولتون چندی پیش گفت پنتاگون ناو آبراهام لینکلن را به‌منظور مقابله با ایران روانه آب‌های خلیج فارس کرده است. اندکی بعد، مشخص شد که اعزام این ناو از قبل برنامه‌ریزی‌شده بوده و بولتون قصد بهره‌‌برداری از آن برای افزایش فشارها علیه ایران داشته است. دونالد ترامپ بعد از این اقدام چندین بار شخصاً تأکید کرده که به‌دنبال درگیری نظامی با ایران نیست و هدفی غیر از رسیدن به توافق هسته‌ای جدید را دنبال نمی‌کند. رسانه‌های آمریکا حتی گزارش داده‌اند او بابت تشدید تنش‌ها علیه ایران از جان بولتون عصبانی است. تقلای مذبوحانه مقامات کاخ سفید برای تسلیم کردن جمهوری اسلامی ایران درحالی همچنان ادامه دارد که مقامات کشورمان تأکید کرده‌اند تسلیم فشارهای دولت آمریکا نخواهند شد و با این کشور وارد مذاکره نخواهند شد. چناچنه مقام معظم رهبری هفته گذشته در بیاناتی تصریح کردند: گزینه قطعی ملت ایران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمینه‌هاست، چرا که مذاکره با دولت کنونی امریکا سمّ مضاعف است، البته جنگی نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده‌هاست و در این زمینه، اراده ملت ایران و نظام اسلامی قوی تر از دشمن است و به فضل الهی این بار هم پیروز خواهیم شد. در همین رابطه یکی از تحلیلگران معروف آلمانی با خطرناک ارزیابی کردن سیاست ترامپ در قبال ایران گفت که آمریکا همه مخالفان خود را تروریست قلمداد می‌کند. تودن هوفر درباره ادعای آمریکا که ایران از تروریست‌ها حمایت می‌کند گفت: آمریکایی‌ها هر مخالف خود را تروریست می‌نامند. حزب الله لبنان گروهی است که در خارج هیچ کشوری را هدف حمله قرار نداده است. وقتی شما هر مخالفی را متهم به تروریسم کنید دیگر نمی‌توانید با هیچ کس صحبت کنید.
این کارشناس برجسته آلمانی درباره موضوع ایران نیز گفت: سیاست ترامپ در قبال ایران بسیار خطرناک است. ایران یک کشور سرفراز است و مردم آن پشت سر رهبری هستند، آن‌ها نمی‌خواهند از طرف آمریکا مورد آزار و اذیت و خشونت قرار گیرند.
وی همچنین تاکید کرد که بخش اعظمی از کشورهایی که ما حالا از آن‌ها شکایت داریم از طرف غرب حمایت شده‌اند. سیاستمداران و پادشاهانی که در غرب اعتبار ندارند از آمریکا پول می‌گیرند. هوفر، گفت: ما در آلمان یک قانون اساسی داریم که دقیقا به ما می‌گوید کی اجازه داریم جنگی را هدایت کنیم و از این رو ما همچنین در جنگ عراق که در سال ۲۰۰۳ آغاز شد مشارکت نکردیم چرا که این جنگ یک تجاوز محسوب شده و از نظر قوانین ما ممنوع بود. وی در ادامه گفت: اما در افغانستان گفته می‌شود که از آزادی آلمان دفاع می شود و ما برای آزادی، دموکراسی و حقوق بشر مبارزه می‌کنیم و این واقعیت ندارد. در افغانستان این طور گفته نشد که این جنگ از دلایل جغرافیایی برای آمریکایی‌ها شکل گرفت چرا که از آنجا می‌توانستند بر چین و کل شرق تسلط یابند. بلکه ما گفتیم که می‌خواهیم به دختربچه‌های افغانی کمک کنیم تا دوباره بتوانند به مدرسه بروند و وقتی امروز از یک سیاستمدار ( غربی) سوال می شود که وضعیت دختر بچه‌های مدرسه‌ای افغان امروز چگونه است دقیقا در این باره اطلاعی ندارند چرا که علاقه‌ای به این مسئله ندارند. این یک ریاکاری صرف بود.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از جنگ‌هایی که آمریکا به راه انداخته را تجربه کرده هچنین گفت که در حال حاضر من در سیاست خارجی تجاوزکارانه آمریکا خطری بزرگ می‌بینم. تودن هوفر در پاسخ به این پرسش که ترامپ می‌گوید داعش شکست خورده است و آیا شما با این نظر موافقید گفت: نه اصلا این طور نیست. داعش یک ایدئولوژی است و ما نمی توانیم بر ایدئولوژی شلیک کنیم. این ایدئولوژی وحشتناک داعش مانند همه ایدئولوژی‌های تروریستی دیگر از طریق بی عدالتی های واقعی ایجاد شده است. ما باید یک گروه تروریستی را با سختی، درایت و عقل و عدالت شکست دهیم. حدود ۱۵ هزار جنگنده داعش در دو کشور سوریه و عراق حضور دارند که از بین آن‌ها سه هزار نفر کشته شده و بقیه هم ناپدید شده اند و می‌توانند با عنوان دیگری دوباره به پا خیزند.
ایران تسلیم فشار نمی‌شود
از سوی دیگر یک مقام دولت فرانسه به بلومبرگ گفته تصور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و برخی از مقام‌های دولت او از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید مبنی بر اینکه تشدید فشارهای اقتصادی سران ایران را به تسلیم وادار خواهد کرد، اشتباه است.
فئودور کوکیانوف، رئیس شورای سیاستگذاری خارجی و دفاعی روسیه که به کرملین مشاوره می‌دهد به خبرگزاری بلومبرگ گفت: ما ظرف دو سال و نیم گذشته رویکرد و تاکتیک‌های ترامپ را به‌خوبی مطالعه کرده‌ایم. او آدم جنگ‌طلبی نیست و دوست ندارد بجنگد.
وی اضافه کرد: او دوست دارد یک نمایش قدرت به‌راه بیندازد و از اهرم‌های اقتصادی استفاده کند. تصورش این است که تحریم‌ها سرانجام ایران را وادار به مذاکره خواهد کرد. همچنین این پایگاه خبری در ادامه به ناکامی‌های بخش جنگ‌طلب دولت آمریکا (مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید) در جلب حمایت جامعه جهانی از مواضع دولت آمریکا و تحرکات نظامی اخیر این کشور علیه ایران اشاره کرده است. در این گزارش آمده است: در سفر هفته گذشته مایکل پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به بروکسل حمایت چندانی از مواضع آمریکا انجام نشد و دولت‌های اروپایی بر تعهدشان به توافقی که ترامپ سال گذشته از آن خارج شد تأکید کردند. یک منبع مطلع از رایزنی‌های پامپئو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید چیزی از این سفر عاید پامپئو نشد. یک منبع دیگر که به کرملین نزدیک است هم گفت بی‌اعتمادی میان مسکو و واشنگتن آن‌قدر عمیق است که امکان عقد هیچ توافق جداگانه‌ای میان دو کشور بر سر ایران وجود ندارد.
یک قانونگذار جمهوری‌خواه آمریکایی ادعاهای برخی اعضای جنگ‌طلب کنگره درباره ایران را رد کرده و از آنها بابت تحریف اطلاعات در این خصوص انتقاد کرده است. تام کاتن، عضو مجلس سنای آمریکا اخیراً در مصاحبه‌ای ادعا کرده بود کمیته اطلاعات در مجلس سنا حداقل ظرف یک هفته اخیر به طور روزانه گزارش‌های منظمی دریافت کرده است که دلالت بر وجود تهدیدهای جدی و متعدد در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه از سوی ایران دارد. روبن گالگو، عضو مجلس نمایندگان آمریکا در حساب توییتری خود از اقدام برخی عناصر جنگ‌طلب در آمریکا در ارائه اطلاعات نادرست درباره ایران انتقاد کرد. در واکنش به این ادعای کاتن نوشت: من هم همان گزارش‌هایی که کاتن دریافت می‌کند را دریافت می‌کنم. او شدیداً در خصوص وضعیت جاری اغراق می‌کند تا ما را به سوی جنگ سوق دهد. فریب او را نخورید.

کد مطلب: 108985
 
Share/Save/Bookmark