میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
قتل یک سیاه پوست دیگر به دست پلیس ایالات متحده در پی داشت
آتش خشم مردم بر خرمن نژاد‌پرستی دولتمردان آمریکا
آتش خشم مردم بر خرمن نژاد‌پرستی دولتمردان آمریکا
 

در آستانه انتخابات آمریکا و در حالی که پلیس از گلوله‌های پلاستیکی که مغایر با قوانین حقوق بشری است برای سرکوب مردم استفاده می‌کند، انتشار فیلم کشته شدن یک سیاه‌پوست دیگر در واشنگتن، آتش اعتراضات در پایتخت آمریکا و برخی شهرهای دیگر این کشور را شعله ور کرده است.
انتشار تصاویر قتل یک سیاه‌پوست دیگر در آمریکا سبب شد آتش اعتراضات در این شهر بار دیگر شعله ور شود.پلیس «واشنگتن دی سی» تصاویری از دوربین مخصوص لباس پلیس را در خصوص تیراندازی مرگبار به یک جوان سیاه‌پوست در جنوب شرقی پایتخت منتشر کرد که همین امر سبب شد موجی از اعتراضات در این شهر شکل بگیرد.در پی کشته شدن «دیون کی» (Deon Kay) هجده ساله، اعتراضات در خارج از مرکز پلیس و خانه «موریل باوزر» شهردار واشنگتن شکل گرفت.در همین حال، صد‌ها نفر در میدان تایمز نیویورک در اعتراض به قتل دنیل پرود و دیون کِی و همچنین وجود نژادی پرستی نظام‌مند در آمریکا تظاهرات کردند.دنیل پرود که از مشکلات روانی رنج می‌برد، بعد از آن جانش را از دست داد که ماموران روی سرش یک سربند پارچه‌ای موسوم به "تف گیر" کشیدند.در اقدامات خشونت‌بار دیگر از پلیس آمریکا که بتازگی رسانه‌ای شده، افسران پلیس بعد از کشیدن یک کلاه روی صورت یک مرد سیاه‌پوست بی‌دفاع در شهر «راچستر»، او را دچار خفگی می‌کنند. همچنین یکی از افسران پلیس آمریکا، یک جوان ۱۷ ساله آمریکایی غیرمسلح را در جنوب شرقی «واشنگتن دی سی» با شلیک گلوله کشته است. پلیس آمریکا علیه معترضان از گلوله‌های پلاستیکی، نارنجک اسفنجی و گاز اشک آور استفاده می‌کند؛ این گلوله‌ها با سرعت ۳۲۵ فوت بر ثانیه حرکت و جراحت‌های شديدي ایجاد مي کند. پلیس از استفاده از این سلاح‌ها منع شده است مگر این که مردم و معترضان دست به خشونت بزنند و رفتار تهدیدآمیزی نشان دهند. کارشناسان هم معتقدند پلیس نباید از این سلاح‌ها برای شلیک به سر یا از فاصله نزدیک به افراد استفاده کند.
در این میان در ادامه بازی انتخابات فرماندار دموکرات ایالت نیویورک در واکنش به احتمال قطع بودجه شهر نیویورک به دستور رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داد، او برای بازگشت ایمن و قدم زدن دوباره در این شهر به ارتش نیاز دارد. «اندرو کومو» فرماندار دموکرات ایالت نیویورک به رئیس‌جمهور آمریکا درباره بازگشت به زادگاهش نیویورک هشدار داد و اعلام کرد که دونالد ترامپ برای حفظ امنیت خود در این شهر «به یک ارتش» نیاز خواهد داشت. خبر دیگر آنکه وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای ضمن تأکید بر خروج واشنگتن از سازمان جهانی بهداشت، از اقدام بعدی دولت ترامپ به منظور جدایی از این نهاد سازمان ملل خبر داد. خبر دیگر آنکه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اقدام آمریکا در تحریم یک دادستان‌ دیوان بین‌المللی کیفری و یکی از اعضای دیگر این دیوان واکنش نشان داد. بورل در این بیانیه ضمن درخواست از آمریکا برای لغو این تحریم‌‌ها، این اقدام را «غیر‌قابل قبول و بی‌سابقه» خواند.

کد مطلب: 115185
 
Share/Save/Bookmark