میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۳
 
 
راز پنهان آتش‌بس

منابع خبری از انجام توافقات اولیه بر سر آتش‌بس میان غزه و رژیم صهیونیستی خبر داده‌اند. براساس گزارش‌های منتشره این آتش‌بس با هدف پایان دادن به درگیری‌هایی است که طی هفته‌های اخیر میان غزه و این رژیم روی داده است. این آتش‌بس در حالی صورت می‌گیرد که در باب آن چند نکته قابل توجه است نخست شرایط آتش‌بس است این امر در حالی صورت گرفته که نه جنگی تمام عیار روی داده و نه به درخواست‌ جهانی صورت گرفته است.
این آتش‌بس در حالی بوده که صهیونیست‌ها در روزهای اخیر تجاوزات محدودی به غزه داشته‌اند که پاسخ آنها را فلسطینی‌ها با موشک‌ داده‌اند و جالب توجه آنکه سیستم گنبد آهنین صهیونیست‌ها نیز نتوانسته به رهگیری این موشک‌ها بپردازد. موشک‌هایی که دست‌ساز بوده و از هیچ امکانات پیش رفته‌ای نیز در آنها استفاده نشده است. درخواست‌کننده آتش‌بس صهیونیست‌ها بوده‌اند و این یعنی اینکه این رژیم چنان در برابر مقاومت ناتوان شده که اجبارا به آتش‌بس زودهنگام روی آورده است.
این در شرایطی است که در گذشته آتش‌بس ولو به ظاهر هم که شده از سوی نهادهای جهانی مطرح می‌شد و صهیونیست‌ها در ازای این درخواست مدعی پذیرش آتش‌بس می‌شدند تا در ازای این امر بتوانند امتیازاتی دریافت کنند اما در شرایط کنونی هیچ کدام از این شرایط وجود ندارد و تنها یک عامل می‌تواند زمینه ساز این آتش‌بس باشد و آن ناتوانی این رژیم در برابر مقاومت فلسطینی‌ها است و این ریشه در ناتوانی و تزلزل شدید این رژیم دارد.
البته این را باید در نظر داشت که صهیونیست‌ها اقداماتی برای کمرنگ‌سازی شکست خود صورت داد‌ه‌اند چنانکه منابع خبری اعلام کرده‌اند که دیداری میان برخی مقامات این رژیم با مقامات قطری و مصری درباره غزه برگزار شده است. ادعایی که بیشتر جنبه تبلیغاتی برای کم رنگ‌سازی نیاز این رژیم به آتش‌بس دارد چراکه تجربه نشان داده که میانجی‌گری‌ها بویژه از سوی کشورهای عربی تاثیری در روند آتش‌بس نداشته چراکه اگر واقعا ادعای میانجی‌گری این کشورها واقعی بود تاکنون اقدامی برای رفع محاصره غزه و یا عدم اشغالگری این رژیم در کرانه باختری و قدس صورت می‌دادند.
به هر تقدیر رویکرد صهیونیست‌ها به آتش‌بس آن هم در شرایط کنونی را می‌توان برگرفته از ناتوانی و تزلزل شدید آنها در برابر مقاومت غزه دانست غزه‌ای که به اذعان جهانیان در ۱۰ سال محاصره در بدترین شرایط انسانی قرار گرفته و از آن به عنوان بزرگ‌ترین زندان جهان یاد می‌شود. مردم غزه ثبات کرده‌اند که هرگز تسلیم زیاده‌خواهی دشمن نمی‌شوند و از هر امکاناتی برای مقابله با تهدیدات بهره خواهند گرفت چنانکه در روزهای اخیر پاسخ تجاوزات صهیونیست‌ها را با موشک و مقاومت داده‌اند. شکستی که نشان‌دهنده توان مقاومت برای به زانو در آوردن دشمنی تا به دندان مسلح است و ناکامی سازش برای تحقق حقوق ملت فلسطین. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 105681
 
Share/Save/Bookmark