میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۵
 
 
مواضع قابل تقدیر دولت
نتایج سفر آقای روحانی به نیویورک و دیدارها و سخنان او در مجمع عمومی سازمان ملل را می‌توان از...

نتایج سفر آقای روحانی به نیویورک و دیدارها و سخنان او در مجمع عمومی سازمان ملل را می‌توان از جهاتی نسبت به سفر سال‌های گذشته بهتر و مهمتر ارزیابی کرد.
در حالی که توافق هسته‌ای تحت‌الشعاع اقدامات دولت آمریکا قرار دارد و ترامپ اعلام کرده تصمیم خود را درباره برجام گرفته است، انتظاری که از دولت تدبیر و امید می‌رفت، چیزی جز یک واکنش قاطع، محکم و انقلابی نبود.
ترامپ در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل نظر نهایی خود را درباره برجام اعلام کرد، اصلاح توافق هسته‌ای یا خروج آمریکا از آن.
سخنان وقیح و بی‌ادبانه ترامپ علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران، مسبوق به سابقه و جزئی از بی‌فرهنگی‌های دولت آمریکا است و جای بحث ندارد، اما پاسخ روحانی به ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را می‌توان یک واکنش قاطع همراه با منطق دانست که افکار عمومی جهان و همچنین اکثر دولت‌های دنیا از آن استقبال کردند. در مقابل، سخنان ترامپ رئیس جمهور آمریکا با بازتاب منفی در افکار عمومی و رسانه‌های دنیا همراه بود.
همزمانی سفر هیأت سیاسی ایرانی به آمریکا با آغاز محرم و هفته دفاع مقدس این نوید را می‌داد که فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس در میان مسئولین دولت به ویژه شخص رئیس جمهور و اعضای تیم هسته‌ای خاصه محمد جواد ظریف وزیر خارجه در مواضع آنها بیشتر نمود پیدا کند و در حال و هوای یاوه‌های وقاحت آمیز آمریکایی‌ها علیه ایران بروز یابد.
منصفانه و به دور از گرایش‌های سیاسی و آنچه که به عنوان منتقد برجام و دلواپس خوانده می‌شویم، مواضع دولت تدبیر و امید به سوی مواضع انقلابی‌تر گرایش پیدا کرده و این موضوع را می‌توان در سخنان شخص رئیس جمهور و وزیر خارجه کشورمان دید.
آقای روحانی پس از بازگشت به ایران از سفر به نیویورک، با حضور در رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در آغازین روز هفته دفاع مقدس سخنانی را بیان کرد که در فضای منفی که از سوی آمریکا علیه ایران ایجاد شده لازم و واجب بود.
رئیس جمهور از تقویت قدرت نظامی و دفاعی کشورمان سخن گفت و خطاب به دشمنان اعلام کرد؛ چه بخواهید، چه نخواهید موشکهایمان را تقویت و از مردم مظلوم منطقه دفاع می‌کنیم.
همزمان با نخستین روز هفته دفاع مقدس از یک موشک بالستیک دوربرد با نام خرمشهر و با برد ۲ هزار کیلومتر نیز رونمایی شد که قابلیت حمل چند کلاهک جنگی را دارد.
درک این موضوع که مقابل دشمن «غدار» باید موضعی تند، قاطع و انقلابی گرفت، شکی نیست، در غیر این صورت است که باید شاهد پیشروی به سوی مواضع و اهداف جمهوری اسلامی ایران از سوی دشمنان باشیم.
آمریکا و رژیم صهیونیستی هم اکنون مهمترین دشمنان انقلاب اسلامی ایران هستند، مواضع و رفتارهای این دو، سال‌هاست که علیه جمهوری اسلامی ایران درحال توطئه، دشمنی و دسیسه است و چند ماهی است که با روی کارآمدن یک دولت بی‌منطق، قلدر، وقیح و نابکار در آمریکا، شدت دشمنی‌ها افزایش یافته و حتی حاضر به اجرای یک قرارداد و پیمان بین‌المللی به نام برجام هم نیست.
فارغ از این که برجام با همه کاستی‌ها و ضعف‌های خود که با انتقاد مخالفین آن در ایران به امضای دولت آقای روحانی رسید، اما اکنون که آمریکا آن را نقض کرده و در صدد خروج از آن است، شرایط هم برای ایران تغییر کرده به گونه‌ای که نیازمند اتخاذ مواضع و راهبردهایی است تا بتواند، آمریکا را در پسابرجام با چالش‌های جدی روبرو سازد.
و اکنون پس از مدت‌ها شاهد آن هستیم که دولت محترم به این نتیجه رسیده است که تنها راه مقابله با آمریکا رفتاری انقلابی و قاطع‌تر از گذشته با سیاست‌های کاخ سفید است. مماشات، مذاکره، کوتاه آمدن و امتیاز دادن برای پایان دادن به بخش کوچکی از دشمنی‌های آمریکا کارساز و راهگشا نبوده و نیست.
این که آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان درباره درخواست آمریکا برای اصلاح برجام می‌گوید؛ «جمهوری اسلامی ایران تنها در صورتی درباره تغییر برجام صحبت خواهد کرد که هر امتیازی که برای عقد این توافق داد، پس بگیرد، قابل توجه و تقدیر است. این که ظریف به این موضوع اعتقاد پیدا کرده که در برجام امتیاز دادیم تا تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه آمریکا علیه ایران لغو شود و اگر قرار است آمریکا با اصرار بر مذاکره تازه امتیازات بیشتری بگیرد، پس باید امتیازات داده شده از سوی ایران پس داده شود، موضع محکم و قاطعی است که نشان از آن دارد که مذاکره با آمریکا اشتباه بود و قرار نیست بار دیگر تکرار شود.
توافق هسته‌ای همین است که هست، اگر تلاش آمریکا برای اصلاح آن یا خروج از آن جدی باشد، جمهوری اسلامی ایران دیگر درنگ نخواهد کرد. حتی مذاکره دوباره بر سر توافق انجام شده هم نقض برجام است.
چه تضمینی وجود دارد که اگر به فرض محال، مذاکره‌ای برای اصلاح برجام انجام شود که ایران امتیازات بیشتری بدهد و آمریکا هم در باغ سبز نشان دهد پس از برگزاری مذاکرات، آمریکایی‌ها بار دیگر «دبه» در نیاورند؟ تجربه برجام برای ایران کافی است تا دیگر دست به اشتباه نزند. آمریکا همین است، چه اوباما باشد، چه هیلاری کیلینتون یا ترامپی که اکنون رئیس جمهور آمریکا است.
عاشورایی بودن، خیبری عمل کردن و انقلابی‌گری، راهی است که جمهوری اسلامی ایران باید برای تقویت آن هر آنچه در توان دارد به کار گیرد، آنگاه خواهیم دید، شکوفایی و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران افزایش خواهد یافت و مشکلات حل خواهد شد.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 101081
 
Share/Save/Bookmark