میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۷
 
 
صحنه‌سازی پادشاه
ملک سلمان بن عبدالعزیز' پادشاه عربستان سعودی در صدر هیات یکهزار و ۵۰۰ نفره از جمله ...

ملک سلمان بن عبدالعزیز' پادشاه عربستان سعودی در صدر هیات یکهزار و ۵۰۰ نفره از جمله ۱۰ وزیر در سفر ۹ روزه به اندونزی، سفر می‌کند. وی همچنین به مالزی سفر خواهد داشت. حال این سوال مطرح می‌شود که اهداف این سفر چیست؟
اولین نکته مهم آن است که سفر هیات ۱۵۰۰ نفره در حالی که شاخص‌های اقتصادی از وضعیت بحرانی مردم عربستان حکایت دارد نشانه بی تفاوتی سعودی به مشکلات مردم و نگاه سلطه‌گرایانه آن است که غیر مردمی بودن ساختار حاکمیت سعودی را نشان می‌دهد. این سفر نه از روی اقتدار سیاسی و دیپلماتیک بلکه برگرفته از ناکامی‌های سعودی است چرا که عربستان در حوزه عربی نتوانسته متحدی کسب نماید که دوری اردن ، مصر، کویت و عمان نمودی از آن است حال با سفرهای تبلیغاتی به دنبال پنهان‌سازی این شکست است. وضعیت بحرانی عربستان در یمن و ناتوانی آن در حمایت از تروریست‌ها امری آشکار است و لذا می‌توان گفت سعودی با این سفر و کشاندن فضای رسانه‌ای به حاشیه به دنبال پنهان‌سازی این شکست‌ها است
نگاه منفی مردم مالزی و اندونزی به سعودی به خاطر ترویج وهابیت و نیز کشتار مردم یمن و اختلاف‌افکنی در جهان اسلام و رابطه با صهیونیست‌ها امری قابل توجه است که خود سندی بر تبلیغاتی بودن سفر ملک سلمان به این کشورها است. نکته مهم اینکه به مالزی و اندونزی در باب گرفتار آمدن در بازی سعودی برای مشارکت در کشتار مردم یمن و حمایت از تروریسم در منطقه هشدار داده شود. تاکید شود سعودی در تامین نیرو برای ادامه بحران‌سازی در منطقه و کشتار یمنی‌ها ناتوان شده و حال با رشوه‌های اقتصادی به دنبال سوق دادن این کشورها به حمایت از رفتارهای غیر اصولی خود است. مالزی و اندونزی با ورود به عرصه همراهی با سعودی جایگاه مردمی و جهانی خود را از دست خواهند داد و شریک جنایات این رژیم می‌شوند. چنانکه هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن روز سه شنبه اعلام کرد که ۱۷ میلیون یمنی دیگر توانایی تامین غذای خود را ندارند و هفت میلیون نفر دیگر نیز در آستانه گرسنگی قرار دارند.
این احتمال وجود دارد که از ابعاد این سفر اجرای طرح صهیونیست‌ها برای راضی کردن این کشورها به روابط گسترده با این رژیم باشد که رفتاری مغایر با خواست مردم این کشورها است. به هر تقدیر می‌توان گفت که سفر ملک سلمان به اندونزی و مالزی بیشتر از آنکه برگرفته از جایگاه منطقه‌ای سعودی باشد ناشی از تزلزل شدید این رژیم است که آن را اجبارا به سمت مناطق فرا پیرامونی نظیر مالزی و اندونزی سوق داده است تا شاید بتواند ضمن تثبیت قدرت در جنگ قدرت شاهزادگان، شریکی برای جنایات جهانی خود بیابد.

کد مطلب: 98615
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark