میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۹
 
 
صبر استراتژیک ایران در مقابل بی‌تعهدی غربی‌ها به اتمام رسید

فعال اصولگرا به ارزیابی تصمیم برجامی ایران پرداخت و بر اتمام صبر استراتژیک ایران درخصوص بی‌تعهدی غربی‌ها تاکید کرد.
حسین کنعانی‌مقدم با اشاره به اقدام متقابل ایران در قبال نقض عهدهای متعدد غربی‌ها در برجام گفت: همانطور که رئیس‌جمهور هم گفتند صبر استراتژیک ایران درخصوص عدم انجام تعهدات غربی‌ها و خصوصا اروپایی هابه اتمام رسیده است. وی ادامه داد: ایران نیز براساس برجام حق این را دارد که در برخی از موارد که چارچوب برجام را برهم نمی‌زند، اقدامات برگشتی را انجام داده وفعالیت خود را ذیل بحث غنی‌سازی، سانتریفیوژها، راکتورهای آب سنگین و یا فروش کیک زرد ادامه دهد.
وی ادامه داد: اقداماتی که حاوی این پیام برای غرب است که ایران هیچگونه محدودیتی برای برگشت به شرایط قبل از برجام را نداشته و طبق مهلتی هم که مجددا به طرف مقابل داده شده قاعدتا باید اروپا وخصوصا کشورهایی که درگیر برجام هستند از این فرصتی که ایران به آنها داده شده، نهایت استفاده را برده و نقض عهدهای خود را جبران کنند. خود اروپایی‌ها هم می‌دانند که اگر ایران از برجام خارج شود تبعات بسیار بدی را برای آنها خواهد داشت و شاید آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که با وادار ساختن ایران در جهت خروج از برجام بتوانند ذیل فصل هفتم برجام مجددا ایران را مجددا تحت فشار قرار دهند. کنعانی‌مقدم با اشاره به بدعهدی‌های طرف اروپایی خاطرنشان کرد: از همان ابتدا هم مشخص بود که اروپایی‌ها با بهانه هایی که در مسائل اقتصادی مطرح می‌کنند، عملا قصد انجام کاری را ندارند، بنابراین بهتر این بود که ما بسیار زودتر این اقدام را انجام می‌دادیم و مخصوصا اگر پس از خروج ترامپ از برجام این فشار را آورده بودیم، شاید اروپایی‌ها تاکنون تسلیم خواسته‌های ایران شده بودند. وی با اشاره به فرصت ۶۰ روزه ایران به غرب افزود: البته اگر اروپایی‌ها می‌خواستند اقدامی را انجام دهند در همین یک سال گذشته انجام می‌دادند و این ۶۰ روز تقریبا می‌توان گفت که وقت اضافه بازی ما با اروپا خواهد بود که بخواهیم در این وقت اضافه بازی را به سمت برد، برد پیش ببریم در غیر این صورت باخت، باخت نتیجه‌ای است که از این بازی اروپا نصیب ما شده است.
کنعانی‌مقدم درباره احتمال خروج کامل ایران از برجام گفت: قاعدتا این یک تصمیم ملی بوده و نظام باید این تصمیم را بگیرد بنابراین اگر ببینیم ضرر ماندن در برجام بیشتر از منفعت آن است قطعا این تصمیم گرفته خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه آمریکایی‌ها یک جنگ ترکیبی را بر علیه ما شروع کردند، عملا منتظر نتیجه جنگ اقتصادی به راه انداخته شده بر ضد ما هستند و اگر ما در جنگ اقتصادی بتوانیم پیروز شویم می‌توانیم امتیازات بیشتری را بگیریم و اگر ما نتوانیم در جنگ اقتصادی مقابله کنیم عملا چاره‌ای نداریم بجز این که در برجام بمانیم.

کد مطلب: 108859
 
Share/Save/Bookmark