میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۲
 
 
ترامپ بهانه است
سرانجام پس از ماه‌ها گمانه‌زنی انتخابات آمریکا برگزار و آمارها از رای مردم به ترامپ حکایت دارد...

سرانجام پس از ماه‌ها گمانه‌زنی انتخابات آمریکا برگزار و آمارها از رای مردم به ترامپ حکایت دارد. ترامپی که بارها تاکید کرده هیچ وابستگی به جمهوریخواهان ندارد و مخالف هر دو حزب دموکرات وجمهوریخواه است.
در باب دلایل و ریشه‌های پیروزی ترامپ که مغایر با خواست ساختار آمریکا بوده گزینه‌ها و تحلیل‌های بسیاری مطرح است که از شرایط نابسامان اقتصادی و اجتماعی آمریکا گرفته تا دلسرد ازسیاست‌های اوباما و تزلزل جایگاه جهانی آمریکا را در بر می‌گیرد. نکته قابل توجه در تحولات آمریکا، آغاز و ادامه یافتن اعترا‌ض‌های خیابانی پس از اعلام نتایج انتخابات است. آنچه در ظاهر اعلام می‌شود اعتراض به ریاست جمهوری ترامپ و هواداری از کلینتون است. برخی ناظران سیاسی با اشاره به سابقه کلینتون که نقشی مهم در ایجاد آشوب‌های خیابانی در کشورهای مختلف بعد از انتخابات داشته ( نظیر آنچه وی با صرف دهها میلیون دلار درانتخابات ۸۸ ایران صورت داد) بر این عقیده‌اند که کلینتون در ظاهر نتایج انتخابات را پذیرفته اما برای امتیازگیری به دنبال بحران‌سازی علیه ترامپ است. هر چند که این سناریو دور از ذهن نمی‌باشد اما بررسی ریشه‌ای تحولات آمریکا از گذشته تا امروز و از جمله رای مردم به ترامپ برخلاف روند خواست ساختار حاکم بر آمریکا بیانگر حقیقتی دیگر است که نشات گرفته از نگاه مردمی حاکمیت است. در طول سالهای اخیر آمریکا شاهد اعتراض‌های مردمی به نظام سرمایه‌داری بوده چنانکه در سال ۲۰۱۱ جنبش وال استریت یا همان ۹۹ درصدی‌ها ایجاد شد. واکنش ساختار آمریکا به این اعتراض‌ها سرکوب و بازداشت بود چنانکه آمارها نشان می‌دهد ۱۷ نفر به دست پلیس به قتل رسیده و صدها نفر بازداشت شدند.
در طول یک سال اخیر نیز در حالی اعتراض‌های خیابانی با نام اعتراض به نژادپرستی و کشتار سیاه‌پوستان به دست پلیس سفید پوست صورت گرفته که محور این تظاهرات‌ها را مخالفت با ساختار حاکم بر آمریکا تشکیل می‌دهد. واکنش دولتمردان آمریکا به این اعتراض‌ها نیز سرکوب و بازداشت بوده چنانکه دستگاه قضایی، سیاسی و امنیتی آمریکا اقدامی برای اجرای مطالبات مردم صورت نداده است. با توجه به این شرایط می‌توان گفت آنچه این روزها در آمریکا در جریان است بیش از آنکه جنبه اعتراضی به انتخاب ترامپ داشته باشد برگرفته از ابعاد جدید اعتراض‌های مردمی به ساختار حاکم بر کشورشان است. در اصل ترامپ بهانه‌ای شده تا مردم باردیگر مطالبات ضد سرمایه‌داری خود را مطرح سازند در حالی که واکنش سران آمریکا به این اعتراض‌ها همچون گذشته سرکوب و بازداشت است. رفتاری که نشان می‌دهد نظام حاکم بر آمریکا به دنبال توجه به مطالبات و خواسته‌های مردمی نیست و تنها هدف آن حفظ نظام سرمایه‌داری است و در این راه نیز از هیچ اقدامی فروگذار نیستند.

کد مطلب: 97535
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark