میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
همزمان با دستور فرمانده کل قوا صورت گرفت
واکنش سریع ارتش و سپاه مقابل کرونا
واکنش سریع ارتش و سپاه مقابل کرونا
 

وضعیت گسترش ویروس کرونا در کشور بحرانی است و چنین شرایطی بار دیگر می‌طلبد که همه وارد عمل شوند، چرا که مدیریت دولتی مانند مدیریت اقتصادی کشور است به همین خاطر ارتش و سپاه بار دیگر بسیج شدند تا بحران از سر بگذرد.
هنوز هم تصمیمات دولت برای مبارزه با کرونا جدی نیست، هزینه‌های سنگین درمان این بیماری قطعاً از هزینه‌های تعطیلی شهرهای بحران زده بیشتر است علاوه بر آن فشاری که به سازمان درمان کشور در این مدت وارد شده است، خستگی زیادی را به آنها تحمیل کرده و تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر از عزیزان کادر بهداشت و درمان که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند به شهادت رسیده‌اند. تهران وضعیت وخیم‌تری دارد، تعداد آمار مبتلایان و جان باختگان در این کلانشهر رو به افزایش است، از امروز قرار است در پایتخت استفاده از ماسک اجباری شود که تاکنون اعمال نشده بود.
علاوه بر پیشنهاد دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران برای تعطیلی شهر نیز ظاهراً با موافقت روبرو شده است. امخا تعطیلی نیم بند نمی‌توان موج سوم ویروس را مهار کند. محدودیت‌ها باید شدیدتر شود، از سفرهای مردم جلوگیری شود، در همین هفته گذشته که با تعطیلات همراه بود، سیل مسافران راهی شهرهای شمالی و برخی دیگر از شهرهای کشور شدند.
قطعاً می‌طلبید که برای جلوگیری از شیوه ویروس ستاد ملی مبارزه با کرونا مانه از انجام این سفرهای می‌شد، اما همچون گذشته بار دیگر دیدیم که چنین تصمیمی گرفته نشد. به هر حال با توجه به شرایط حاکم به خاطر گسترش ویروس در کشور، نیروهای مسلح همچون بحران‌های گذشته به میدان آمدند و همه امکانات خود را برای خدمت رسانی به مردم در اختیار گذاشتند.
ستادکل نیروهای مسلح از در اختیار قرار گرفتن تمامی بیمارستان‌های نیروهای مسلح برای خدمت به بیماران کرونایی خبر داد.
ستادکل نیروهای مسلح طی اطلاعیه ای اعلام کرد، پیرو پذیرش و ارائه خدمات درمانی به مبتلایان ویروس کرونا در ۸ ماه گذشته از سوی بیمارستانها و مراکز درمانی نیروهای مسلح، پس ازصدور فرمان فرمانده معظم کل قوا به سردار سرلشگر پاسدار محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح درتارخ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ همه مراکز درمانی و بیمارستانهای نیروهای مسلح با حداکثر ظرفیت در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفت.
پس از این فرمان ارتش و سپاه در تبعیت از دستور فرمانده کل قوا اعلام کردند که همه امکانات درمانی خود را در خدمت بیماران کرونایی قرار داده‌اند.
در همین زمینه معاون هماهنگ کننده ارتش از بسیج همه امکانات درمانی ارتش برای خدمت به بیماران کرونایی خبر داد. امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در پی صدور فرمان فرماندهی معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: از آنجایی که ویروس منحوس کرونا شیوع فراوانی پیدا کرده است و فرماندهی معظم کل قوا در فرمان اخیر ابلاغ فرمودند؛ امکانات بهداشتی نیروهای مسلح به صورت کامل در اختیار ستاد ملی مبارزه با کرونا و در خدمت مردم قرار گیرد، ما نیز همزمان با طی مراحل دریافت ابلاغیه فرمان فرماندهی معظم کل قوا از ستاد کل نیروهای مسلح، بلافاصله در ارتش جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم را انجام دادیم که اهم آن سیاست گذاری و ابلاغ سامانه بهداشت و درمان ارتش در مکاتبه‌ای به همه مبادی بهداشتی و درمانی نیروهای زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی بوده که با آمادگی صد در صدی همه ظرفیت‌ بیمارستان‌ها و امکانات درمانی ارتش را با برنامه ریزی جدید و متناسب با افزایش نیازها در خدمت به مردم به کار گیرند.
وی افزود: در اسفندماه سال ۹۸ نیز پس از شیوع بیماری کرونا، فرماندهی معظم کل قوا تدابیر جدیدی به ستادکل نیروهای مسلح ابلاغ فرمودند که قرارگاهی در سطح ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شود و خدمات نیروهای مسلح را به مردم توسعه دهند و اقدامات لازم را به عمل آورند، بر مبنای این تدبیر امکانات بهداشتی نیروهای مسلح به ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران در سطح کشور گسترش فوق‌العاده‌ای پیدا کرد به طوری که ۳۸ بیمارستان و ۱۲ هزار نفر از کادر درمانی ارتش در خدمت مردم شریفمان قرار گرفت و صدها تیم پزشکی سیار برای کنترل بیماری و بیماریابی شکل گرفت.
امیر دریادار سیاری خاطر نشان کرد: نقاهتگاه‌های بزرگ و کوچک در سطح کشور در استان‌هایی که ارتش جمهوری اسلامی در آنجا مستقر است شکل گرفت و دیدیم که یک نقاهتگاه ۲۰۰۰ تخت خوابی در کمترین زمان ممکن در تهران برپا شد. رفع آلودگی در شهرها به ویژه قسمت‌هایی که شیوع بیماری بیشتر بود در سطح وسیعی انجام شد.
معاون هماهنگ کننده ارتش ادامه داد: تاکنون هم برابر همان دستور قبلی امکانات بهداشت و درمان ارتش جمهوری اسلامی ایران تحت کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند زیستی حضرت امام رضا علیه السلام ستاد کل نیروهای مسلح در حال انجام ماموریت است.
فرمانده قرارگاه پدافند زیستی ارتش تاکید کرد: این قرارگاه همزمان با دغدغه خدمت به مردم شریفمان، حفظ سلامتی و مصونیت تمامی کارکنان پایور و وظیفه ارتش جمهوری اسلامی از ابتلا به بیماری کرونا را نیز مد نظر دارد چرا که توان دفاعی ما به هیچ عنوان نباید ضعیف شود که الحمدالله در این زمینه بسیار موفق عمل کرده‌ایم.
وی افزود: ارائه خدمات به مردم در سطح جامعه نیز با استفاده از ظرفیت های موجود به بهترین شکل انجام شده که البته با فرمان اخیر حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مد ظله العالی) با توان بیشتر و با هماهنگی قرارگاه بهداشتی امام رضا (ع) ستاد‌ کل نیروهای مسلح، یار و یاور وزارت بهداشت وخدمتگزار مردم عزیزمان خواهیم بود.
دریادار سیاری با بیان اینکه بیمارستان های صحرایی ما آمادگی لحظه‌ای دارند که هر جا لازم شود برپا شوند افزود: از آنجایی که نقاهتگاه‌ها در یک مقطع زمانی مورد استفاده قرار نگرفت برخی از آنها برابر درخواست سامانه بهداشت و درمان و دانشگاه‌های استان‌ها جمع شد اما این آمادگی وجود دارد که هر جا لازم باشد در مقیاس کوچکتر که کاربر بیشتری داشته باشد با سرعت بیشتری نقاهتگاه شکل بگیرد.
معاون هماهنگ کننده ارتش تصریح کرد: ویژگی نیروهای مسلح، آمادگی لحظه‌ای است و ما هم این آمادگی را داریم که در کمترین زمان ممکن، امکانات بهداشتی و درمانی خود را گسترش دهیم و خدمات لازم را به مردم شریف کشور ارائه دهیم.
وی با اشاره به وضعیت مطلوب بهداشتی پادگان ها در سطح ارتش گفت: از اسفندماه سال گذشته و از بدو شیوع ویروس کرونا، وضعیت پادگان‌های ما از نظر کنترل بیماری کرونا مطلوب‌ترین وضعیت را داشت و این را اعلام می‌کنیم که با توجه به اقدامات شایسته‌ای که مبادی بهداشت و درمان ارتش فراهم آورده‌اند امروز هم بهترین وضعیت را از نظر بهداشتی و کمترین آسیب را در زمینه بیماری کرونا داریم و هدف ما همین است که به بهترین نحو ممکن این بیماری را کنترل کنیم تا ضمن کمک به سازمانها و دستگاههای متولی و محور، توان رزمی ما نیز حفظ شود.
همچنین سردار شریف از آرایش جدید و همه جانبه، عملیاتی و در امتداد خدمت‌رسانی‌های ۸ ماه گذشته به ارائه خدمات درمانی مورد نیاز به مبتلایان ویروس کرونا با احداث بیمارستان‌های ثابت و سیار از سوی سپاه خبر داد. در پی فرمان فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه ای(مدظله‌العالی) به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر در اختیار قرار گرفتن همه مراکز درمانی و بیمارستانهای نیروهای مسلح برای ارائه خدمات درمانی به مبتلایان ویروس کرونا، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دستور سرلشکر حسین سلامی به ستاد فرماندهی کل و همه فرماندهان نیروها و سپاه‌های استانی و همچنین رئیس سازمان بسیج مستضعفین برای خدمت رسانی فراگیر به مبتلایان به کرونا در سراسر کشور خبر داد. وی افزود: بر اساس دستور فرمانده کل سپاه مقرر شده است همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های حوزه بهداشت، درمان و علوم پزشکی این نهاد شامل منظومه مراکز درمانی و بیمارستان‌های ثابت و سیار(صحرایی)، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم (عج) با آرایش جدید و همه جانبه، عملیاتی و در امتداد خدمت‌رسانی‌های هشت ماه گذشته به ارائه خدمات درمانی مورد نیاز به مبتلایان ویروس کرونا می‌پردازند.
سردار شریف همچنین تقویت اقدامات دفاع زیستی و سازماندهی و نقش آفرینی های بسیجیان در مقابله با موج جدید بیماری کووید ۱۹ برای ارائه خدمات بهداشتی پیشگیرانه و تامین و توزیع اقلام مورد نیاز مردم عزیز در سراسر کشور مانند ماسک و مواد ضد عفونی را از موضوعات مورد تاکید فرمانده کل سپاه در این دستور عنوان کرد.

کد مطلب: 115653
 
Share/Save/Bookmark