میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
واکنش کاراکاس به مداخلات بحران‌ساز قاره سبز
ونزوئلا تسلیم اروپا نمی‌شود
ونزوئلا تسلیم اروپا نمی‌شود
 

همزمان با حمایت مردم و ارتش از ساختار حاکم بر کشورشان، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اولتیماتوم کشورهای اروپایی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش از موعد را رد و بر لزوم مقابله با هرگونه مداخله خارجی تاکید کرد.
برخی کشورهای اتحادیه اروپا از جمله فرانسه هشدار داده بودند که اگر تا پایان این روز دولت ونزوئلا تصمیم خود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش از موعد را اعلام نکند، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور این کشور به رسمت خواهند شناخت.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز که پیش از این از رهبر مخالفان حمایت کرده بود روز یک شنبه مدعی شد که گزینه مداخله نظامی علیه ونزوئلا روی میز است. این درحالیست که فرماندهان ارتش ونزوئلا اخیرا ضمن حمایت قاطع از دولت قانونی ونزوئلا بر ایستادگی خود در برابر تهدیدهای خارجی تاکید کرده بودند. گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا اخیرا طی یک اقدام از پیش طراحی شده که با هماهنگی برخی کشورهای خارجی از جمله آمریکا و کلمبیا طرح ریزی شده بود، خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرد.
روزنامه واشنگتن پست پیش از سفر مخفیانه گوایدو به بوگوتا و واشنگتن برای دیدار و رایزنی با مقامات آمریکا و کلمبیا خبر داده بود. در همین حال خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا اعلام کرد اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خصوص احتمال دخالت نظامی در ونزوئلا ثابت می‌کند واشنگتن در پشت پرده تلاش برای کودتا در این کشور آمریکای لاتین قراردارد. وزیر خارجه ونزوئلا با انتشار توئیتی در این باره اعلام کرد: دونالد ترامپ با این اظهارات و تهدید به توسل به زور یک بار دیگر منشور سازمان ملل را زیر پا گذاشت و ثابت کرد که هدایت تلاش‌ها برای کودتا علیه دولت ونزوئلا را بر عهده دارد مخالفان ونزوئلادر واقع توسط ترامپ کنترل می‌شوند.
ترامپ پیشتر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی بی اس گفته بود دخالت نظامی در ونزوئلا به عنوان یک گزینه مطرح است. با وجود حمایت آمریکا از گوایدو، کشور‌هایی همچون چین، مکزیک، روسیه، ترکیه و برخی کشور‌های دیگر حمایت خود را از نیکولاس مادورو رئیس جمهور منتخب و قانونی ونزوئلا اعلام کرده اند.
در این میان خوان گوایدو رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا از چین خواست حمایت از مادورو را پایان داده و با او وارد گفت‌و‌گو شود. گوایدو در مصاحبه با روزنامه چینی «مورنینگ پست جنوب چین» گفت چین از بزرگترین حامیان مالی خارجی دولت مادورو و پیش از آن «هوگو چاوز» بود و «پتانسیل چشمگیری» در کمک به اقتصاد بحران‌زده ونزوئلا داشت. او چین را این گونه توصیف کرد: «بازیگر جهانی کلیدی که می‌خواهیم روابطمان را با آن از نو برقرار کنیم». او ابراز امیدواری کرد: «رابطه سازنده و گفتمان با چین را هرچه‌زودتر آغاز کنیم».
از سوی دیگر شبکه خبری اسپوتنیک امروز دوشنبه نوشت که طبق اطلاعاتی که به دست آورده است، ایتالیا بیانیه اتحادیه اروپا مبنی بر به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور را وتو کرده است. یک منبع آگاه که این اطلاعات را در اختیار اسپوتنیک گذاشت اعلام کرد: «بنابر اطلاعاتی که من دارم، در جریان نشست غیر رسمی وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که به تازگی در بخارست (پایتخت رومانی) برگزار شد، ایتالیا این بیانیه را وتو کرد.» پیش‌تر «مانلیو دی‌استفانو» وزیر خارجه ایتالیا اعلام کرده بود که این کشور رهبر مخالفان را به عنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت نمی‌شناسد.
همچنین طبق این گزارش، اتحادیه اروپا به همراه اروگوئه قصد دارد نخستین نشست وزرای گروه تماس بین‌المللی را روز هفتم فوریه (۱۸ بهمن ماه) در مونته‌ویدئو (پایتخت اروگوئه) برگزار کند.
وزیر خارجه فرانسه در ادامه دخالت آشکار کشور‌های غربی در امور داخلی ونزوئلا مدعی شد رهبر مخالفان دولت کاراکاس مشروعیت برگزاری انتخابات جدید را دارد. او در این باره مدعی شد: «خوان گوایدو (سردسته مخالفان) ظرفیت و مشروعیت سازماندهی یک انتخابات را دارد». صدراعظم اتریش همسو با آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی حمایت خود را از «خوان گوایدو» سردسته مخالفانِ دولت قانونی ونزوئلا اعلام کرد.
در ادامه دخالت آمریکا در ونزوئلاف مایک پامپئو از طریق ویدئو کنفرانس در دهمین نشست وزرای گروه لیما که برگزار می‌شود و در مورد بررسی بحران در حال پیشرفت ونزوئلا است، شرکت می‌کند. این در حالی است که در پی اقدام مداخله‌جویانه کشورهای اروپایی در به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا به عنوان رئیس‌جمهور، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه از این اقدام اروپایی‌ها انتقاد کرد.

کد مطلب: 107850
 
Share/Save/Bookmark