میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
مقابله روسیه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران
مقابله روسیه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران
 

همزمان با تشدید تحریم‌های اقتصادی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران، روسیه تأکید کرد که با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقابله می‌کند.
پس از آن که آمریکا از برجام خارج شد و علاوه بر اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، تهدیدات نظامی را نیز در دستور کار خود دارد، روسیه که روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی دارد و یکی از کشورهایی است که توافق هسته‌ای با ایران را امضا کرده،‌ موضع تندی نسبت به رفتارهای آمریکا علیه ایران گرفته است.
شاید برخی در داخل و خارج کشور تصور نمی‌کردند که روسیه با به خاطر تهدیدات اقتصادی، سیاسی و نظامی آمریکا علیه ایران واکنش نشان دهد و موضع گیری کند.
برخی همچنان روسیه را غیر قابل اعتماد می‌دانند و توصیه می‌کنند که باید با آمریکا کنار آمد،‌اما تجربه برجام را از یاد برده‌اند که آمریکا چگونه از آن خارج شد و تعهدات خود را اجرا نکرد.
چنین جریان‌هایی حتی اعتقاد دارند که سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکا در آسمان ایران با موشک سوم خرداد به خاطر آن که ایالات متحده به اقدام ایران واکنش نشان نداده و گفته است ۱۰ دقیقه پیش از حمله به ایران دستور را لغو کرده است، آن را یک فرصت برای مذاکره می‌دانند چرا را که اعتقاد دارند ترامپ از سر لطف و انساندوستی دست به پاسخ نزده است.
مواضع چین و روسیه که آمریکا نیز علیه این دو کشور در حال جنگ اقتصادی و سیاسی است، تاکنون ثابت کرده است که در بسیاری از دیدگاه اشتراکات نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران دارند و همین اشتراکات می‌تواند یک اتحاد محکم و منسجم مقابل آمریکا شکل دهد که نتیجه آن شکست برنامه‌ها و اهداف آمریکا خواهد بود.
پوتین، لاوروف و ریابکوف که در چند روز گذشته بارها نسبت به مواضع آمریکا علیه ایران انتقاد کرده‌اند،‌اعتقاد دارند رفتارهای آمریکا علیه ایران است که باعث تشدید تنش‌ها شده است.
در تازه ترین اظهار نظر مقامات روسیه،‌ معاون وزارت خارجه این کشور با انتقاد از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران گفت که واشنگتن تلاش می‌کند تا تنش‌ها با ایران را افزایش دهد.
«سرگئی ریابکوف» در واکنش به تصمیم کاخ سفید برای اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران گفت که واشنگتن عامدانه به تنش‌ها با تهران دامن می‌زند.
ریابکوف افزود: «تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، غیرقانونی، مخرّب و خطرناک است».
به نوشته خبرگزاری «اینترفکس» وی ضمن انتقاد از رویکرد آمریکا در قبال ایران و افزایش فشارهای اقتصادی، تصریح کرد: «تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، تداوم مسیر افزایش تنش‌ها است».
معاون وزیر خارجه روسیه همچنین افزود: «آمریکا به جای اینکه خواستار گفت‌وگو با ایران باشد، تحریم‌های جدید بر آنها اعمال می‌کند. مسکو و شرکایش با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقابله می‌کنند.»
«دونالد ترامپ» شامگاه شنبه طی پیامی در صفحه شخصی توئیتر خود گفت از روز دوشنبه تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال می‌کند. «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز روز گذشته با تایید این خبر، گفت واشنگتن در تلاش است تا از رشد اقتصاد ایران جلوگیری کرده و راه‌های دور زدن تحریم‌ها را مسدود کند.
نشریه «وال‌استریت ژورنال» نیز به نقل از یک مقام نزدیک به خزانه‌داری آمریکا گزارش داد که در بین محدودیت‌های جدیدی که قرار است آمریکا علیه ایران اعلام کند، احتمالا تحریم کانال ویژه مالی اروپا با ایران موسوم به «اینستکس» نیز وجود داشته باشد.
روزنامه «واشنگتن‌پست» نیز چندی پیش در گزارشی با بیان اینکه از نظر اروپا، آمریکا مقصر تنش‌های کنونی در روابط با ایران است، به نقل از مقامات کاخ سفید نوشته بود که احتمال دارد هر نهاد اروپایی که برای دورزدن تحریم‌ها ایجاد شود، تحت تحریم‌های واشنگتن قرار بگیرد.
شرکایی که ریابکوف از آنها نام می‌برد، شامل چین و برخی کشورهای آسیای میانه و قفقاز می‌شود که در سازمان شانگهای نیز عضویت دارند.
با وجود حمایت روسیه و چین از جمهوری اسلامی ایران در مقابل دشمنی‌های آمریکا، و با توجه به قدرت و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های اقتصادی،‌ سیاسی و نظامی می‌توان پیش بینی کرد که تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران شکست بزرگی را تجربه خواهد کرد.

کد مطلب: 109579
 
Share/Save/Bookmark